Vjesnik: 05. 10. 2001.

Šešelj konačno na optuženičkoj klupi

Vojislav Šešelj će odgovarati zbog trošenja državnog novca na kupovinu pištolja i papuča u Zemunu gdje je despotski vladao nekoliko godina

ZAGREB, 4. listopada - Vojislav Šešelj suočava se s mogućim krajem, ili barem privremenim prekidom političke karijere. Omču osnivaču i predsjedniku Srpske radikalne stranke sprema financijska policija, a kad nije crtanje granica srpske države i progon nesrba, koštati bi ga moglo trošenje državnog novca na kupovinu pištolja i papuča u Zemunu gdje je despotski vladao nekoliko godina.

Kontrola poslovanja javnog poduzeća »Zemunsko informativno poslovni sistem«, rezimirana na 50 stranica, pokazala je da su radikali predvođeni Šešeljem od 1997. do 2000. godine potrošili silne novce. Iz općinskog proračuna financirali su ne samo stranačke novine Veliku Srbiju već i kupovinu računala, uredskog i drugog namještaja, klima-uređaja, pištolja, odijela, cipela i papuča.

Općinske službe izdale su na tisuće rješenja o dodjeli zemljišta, stanova i potkrovlja, uključujući i jedan plac namijenjen Šešeljevoj majci za proširenje obiteljske kuće u Batajnici (naselju u općini Zemun), a većina je pravno ništavna. Oko sedam tisuća građevinskih parcela Šešelj je samoinicijativno prodao izbjeglicama, a Zemun je u njegovo doba bio zatrpan kioscima svih vrsta, veličina i namjena. Ispostavilo se da su svi ugovori pravno nevažeći i slučajevi će morati završiti na sudu. Nema ni preciznih podataka o cijeni i korisniku 20-godišnjeg zakupa zemunskog kazališta »Madlenijanum« kući Zepter.

Vojislav Šešelj trenutno je zastupnik u parlamentima Srbije i SRJ. Izbačen je s katedre na pravnom fakultetu koju je protuzakonito dobio od Miloševićeva režima na izdisaju. Iako javno ne vitla pištoljima i ne prijeti klanjem »zahrđalim žlicama«, ponaša se i dalje asilnički i netolerantno. Više ne čupa mikrofone, ali ga s govornica odnose pripadnici osiguranja dok vrišti za granicom »od Karlobaga do Virovitice«. Nije prestao vrijeđati Slovence, Hrvate, Albance, političke neistomišljenike, već prema potrebi.

Iznenađenje je izazvalo njegovo nedavno pomirenje s kumom Vukom Draškovićem, no pretpostavlja se da ih je ujedinila ipak samo gubitnička politička pozicija i mržnja prema aktualnoj vlasti DOS-a i premijeru Zoranu Đinđiću.

Davnašnji bahati Šešeljevi prijedlozi da nepozvan ode pred Haaški sud za ratne zločine objasniti srpsku istinu sveli su se u posljednje vrijeme na podnošenje zahtjeva za nizozemsku vizu (za njega i još trojicu stranačkih kolega). Navodno im je želja posjetiti »prave srpske rodoljube«, prije svega Krajišnika, a Miloševića »samo usput«.

U kuloarima se procjenjuje da bi Šešelj ipak najviše volio isprovocirati haaške dužnosnike i saznati ne nalazi li se slučajno njegovo ime na nekoj tajnoj optužnici za koju je, naročito početkom rata na prostoru bivše Jugoslavije, mogao dati dovoljno materijala.

Vesna Fabris Peruničić