Vjesnik: 08. 10. 2001.

Izvješća IPD-a 72. bojne Vojne policije otkrivaju kriminal i zločine

Satnik Mirko Ćorić je još 1992. upozorio bojnika Andriju Popovića na ubojstva i silovanja u vojnom zatvoru u Zadru / Pomoćnik zapovjednika za IPD na Južnom bojištu, bojnik Andrija Popović, u slobodno je vrijeme radio na scenariju za kontroverzni film o Bruni Bušiću, u kojem su politički diskvalificirani neki protivnici HDZ-a / MORH tvrdi da u svojim arhivima nema dokumenata o kriminalu i navodnim ratnim zločinima svojih djelatnika, no aktualne istrage o vojnim zatvorima Kuline i Lora govore suprotno

ZAGREB, 7. listopada – Odgovarajući na javne zahtjeve da smijeni načelnika Uprave Vojne policije generala Matu Laušića, jer nije sankcionirao navodne ratne zločine pripadnika Vojne policije u splitskom vojnom zatvoru »Lora« početkom devedesetih, ministar obrane Jozo Radoš je neki dan izjavio kako nema dokaza da bi trebalo udovoljiti tom zahtjevu.

Pričuvni bojnik HV-a Andrija Popović, vijećnik u gradskom vijeću Opuzena, u vrijeme navodnih ratnih zločina u »Lori« 1992. obnašao je dužnost pomoćnika zapovjednika Južnog bojišta, generala Janka Bobetka. Popović je kod Bobetka vodio Informativno-propagandnu djelatnost.

Prema riječima splitskog odvjetnika Nene Bobana, Popović je službeno videokamerom snimio neke ratne zarobljenike koji su potom odvedeni u »Loru«, gdje im se gubi svaki trag. Popović je nedavno potvrdio da je ratne zarobljenike snimio, ali ne zna ništa o tome kako su ti ratni zarobljenici završili.

U intervjuu lokalnom listu »Dubrovačka Republika« Popović je ustvrdio i sljedeće: »Ni o kakvim nestancima ja nisam čuo, niti je takva informacija mogla doći do mene po službenoj dužnosti«.

Vjesnik ima vojne dokumente iz tog vremena koji bi mogli dati dokaze ministru Radošu za smjenu generala Mate Laušića i koji demantiraju pričuvnog bojnika Popovića. Naime, nekoliko službenih izvješća satnika Mirka Ćorića, 1992. pomoćnika zapovjednika 72. bojne Vojne policije (jedinice Vojne policije koja je nadzirala bojišta i zatvore u cijeloj Dalmaciji) naslovljena su upravo na tadašnjeg načelnika IPD službe Operativne zone Split, bojnika Andriju Popovića, a govore o teškim kršenjima Ženevskih konvencija i o kriminalu u HV-u.

Zanimljiv je slučaj za koji satnik Mirko Ćorić kaže da se dogodio u Zadru. Citiramo iz izvješća:

»Dana 19. 11. 1992. u VIC-u (Vojno-istražnom centru) Zadar pronađen je obješen ratni zarobljenik, o čemu također do dana današnjeg službeno nisam izviješten. U istoj ustanovi u toku mjeseca kolovoza ove godine za vrijeme zapovijedanja gosp. Budimira, dogodilo se silovanje dvojice novaka u pritvoru od strane zapovjednika zatvora. Postupak je pokrenut, ali je u međuvremenu dokumentacija nestala iz potražne službe.«

Satnik Ćorić je naveo još nekoliko primjera kriminala u redovima Vojne policije: oduzimanje novca ratnim zarobljenicima, krađe automobila civilima, teško stanje u vojnim pritvorima... i na kraju je od bojnika Andrije Popovića zatražio:

»Zbog prikazane situacije u postrojbi (72. bojna VP) za koju imam argumente, mišljenja sam da pod hitno treba izvršiti reorganizaciju zapovjedništva i smjenu sadašnjeg, jer nije sposobno izvršavati dužne zadatke. Zbog trenutne situacije i njezina toka molim vas da posvetite maksimalnu pažnju našoj postrojbi i da upoznate sva nadređena zapovjedništva, uključujući i Upravu za IPD, kao i načelnika GS HV-a generala zbora Janka Bobetka.«

Pričuvni bojnik HV-a Andrija Popović poznat je i po tome da je, kao bojnik IPD-a, potpisao scenarij filma o Bruni Bušiću, prikazanog na HTV-u 1993. Tim se filmom famozna Komisija za istraživanje žrtava rata i poraća, predvođena današnjim ustavnim sucem Vicom Vukojevićem, brutalno obračunala s bivšim političkim emigrantima i disidentima, tadašnjim protivnicima HDZ-a, optuživši ih da su sudjelovali u uroti za ubojstvo Brune Bušića.

Prema Vjesnikovim izvorima iz medijskih krugova, dok se trebao brinuti o stanju na bojišnici, pričuvni bojnik Andrija Popović je, s iskaznicama raznih tajnih službi, bahato dolazio u novinske redakcije i tražio da mu se hitno preda određeni arhivski materijal, za potrebe filma o Bruni Bušiću.

U to je vrijeme, krajem 1992. godine, splitski umirovljenik, sedamdesetih i osamdesetih jedan od čelnika splitske Udbe, Blagoje Zelić, otet iz svog stana. Prisilno odveden u jedno mjesto između Imotskog i Posušja Zelić je pretučen i potom je, sav u modricama, dao iskaz za Popovićev film.

Zanimljivo, u MORH-u, kad god se zatraži dokumentacija o nekoj aferi iz prošlog desetljeća, odgovaraju kako o navedenom nemaju spoznaja, odnosno da dokumenti ne postoje. Sad, kada su otvorene civilne istrage o kriminalu i navodnim ratnim zločinima što su ih počinili pripadnici Vojne policije i SIS-a, pred državnim se odvjetnicima pojavljuju svjedoci i dokumenti koje su oni pravodobno slali MORH-u.

Žele li se u MORH-u doista riješiti negativnog naslijeđa prošlosti, a nisu naslijedili dokumente, mogli bi barem najaviti istragu o utvrđivanju odgovornosti onih koji su dokumente sklanjali. Danas je sasvim izvjesno da je kriminala i zločina bilo: postoje materijalni dokazi, svjedoci i leševi.

Željko Peratović