Jutarnji list: 10. 10. 2001.

Komentar O korištenju imena Josipa Begovića zbog političkog obračuna piše Goran Flauder

Glavaš slučajem Čaruga skreće pozornost s optužbi Jadranke Reihl-Kir

Ime Josipa Begovića, smijenjenoga pomoćnika ministra pravosuđa i bivšega načelnika Policijske uprave osječko-baranjske, osvježilo je u ponedjeljak tematsku sjednicu osječkoga Gradskoga vijeća o posljedicama i odgovornosti za nedavnu eksploziju u dvorištu PU. Iako ni u kakvoj vezi s predmetom sjednice i s dnevnim redom, Begovićevo je ime dvaput upotrijebljeno kao povod za politički obračun.

Prvo ga je Zlatko Kramarić iskoristio kako bi s javne gradske govornice ukazao na "besramnu političku trgovinu između HSLS-a i SDP-a", u kojoj se iz političkih razloga žrtvuje jednoga pomoćnika ministra kako bi se zataškalo pronevjeru 3,5 milijuna kuna. Bez obzira na utemeljenost optužbi, Kramariću je kao saborskom zastupniku i predsjedniku LS-a jasno da Gradsko vijeće nije mjesto za raspravu o političkoj trgovini unutar koalicijske vlasti na razini države. No, zašto i tu prigodu ne iskoristiti za još jedan udarac konkurentskoj liberalnoj stranci u trenutku kad je njezin ugled srozan na dosad najnižu razinu te kad se time može udariti i političkoga konkurenta, gradskoga vijećnika, saborskoga zastupnika i potpredsjednika HSLS-a Vilima Hermana!

Kramarićev istup potom je spretno iskoristio Branimir Glavaš kako bi upozorio na podizanje kaznene prijave protiv Josipa Begovića, i to za kazneno djelo za koje Policijska uprava koju je Begović donedavno vodio sumnjiči upravo Glavaša. Za poticanje na ubojstvo! Glavaš se pozvao na Hininu vijest da kaznenu prijavu protiv Begovića podiže Ružica Kordej, udovica ubijenoga Zlatana Kordeja Čaruge, u vlastito ime i u ime svoje djece. A od 70-ak osječkih odvjetnika izabrala je upravo Dražena Matijevića, odvjetnika koji inače zastupa Branimira Glavaša u njegovim brojnim sudskim sporovima, kao tužitelja i tuženoga. Kordej je ubijen u siječnju ove godine u obiteljskoj kućici u Naselju prijateljstva u Čepinu, u policijskoj akciji njegova privođenja kada se - prema izvješću policije i Državnoga odvjetništva - oružano suprotstavio izhićenju usmjerivši pušku prema policijskome djelatniku. To je i bio razlog zbog kojega je državni odvjetnik odustao od pokretania službene istrage.

To, međutim, nije omelo Glavaša da policiju na jučerašnjoj sjednici Gradskoga vijeća optuži kako je "nenaoružanoga čovjeka ubila kao psa", a državnoga odvjetnika - koji je još u veljači podnio zahtjev Saboru da se Glavašu skine imunitet radi podizanja kaznene prijave vezane uz kupnju opreme Slavonske televizije - za zataškavanje kaznenoga djela nepokretanjem istrage.

Glavaš je dosad uvijek znao poentirati u svoju korist u situacijama koje su za njega bile nepovoljne, pa je tako i ovaj put pokušao skrenuti pozornost javnosti s optužbi Jadranke Reihl-Kir, koja upravo njega sumnjiči za poticanje na ubojstvo svoga supruga, te je preusmjeriti na policiju koja ga zbog toga poziva na obavijesni razgovor. Bit će zanimljivo vidjeti hoće li prokušena Glavaševa metoda i ovaj put upaliti.