Jutarnji list: 11. 10. 2001.

SRJ Nakon što je podignuta optužnica za ratne zločine u RH protiv bivšeg predsjednika SRJ

Optužnica protiv Miloševića uspaničila njegove suradnike

Bivši predsjednik SFRJ Jović, jedan od najbližih Miloševićevih suradnika, izjavio je za medije da su optužbe Haaga ‘neosnovane'. Prema njemu, ‘na terenu je možda bilo pogroma nesrpskog stanovništva, ali jugoslavenske vlasti s tim nisu imale veze'

Iz Beograda: Branka Vujnović

Optužnica Haaškog suda protiv Slobodana Miloševića za ratne zločine u Hrvatskoj uznemirila je njegove nekadašnje suradnike protiv kojih je Međunarodni sud pokrenuo istragu "zbog sudjelovanja u zajedničkom kriminalnom pothvatu".

Bivši predsjednik Predsjedništva SFRJ Borisav Jović opisao je optužbe kao "paušalne i neosnovane". Prema njegovim riječima, "na terenu je možda bilo pogroma nesrpskog stanovništva, ali jugoslavenske vlasti nisu imale veze s tim". Jović kaže da nije razmišljao hoće li, u slučaju da bude optužen, ići u Haag. - Iznenađen sam jer sam svim snagama radio da se nađe mirno rješenje - kaže Jović.

Kao krunski dokaz svoje nevinosti navodi to da je upravo on inzistirao na tome da se pozovu mirovne snage UN-a. "kako bi se naša vojska povukla i zaustavio međunacionalni rat".

Branko Kostić je ‘miran'

Branko Kostić koji je početkom rata u Hrvatskoj bio potpredsjednik Predsjedništva SFRJ, poručio je iz Crne Gore, poručivši da je "potpuno miran i čiste savjesti". Spreman je, kaže, pojaviti se na sudu, ali bi mu bilo draže da to bude u Crnoj Gori i Srbiji nego u Haagu. - Ako sudovi u Jugoslaviji ne budu spremni otvoriti taj proces, neću bježati od Haaga - rekao je Kostić.

Jedan od osumnjičenih za sudioništvo u zločinima je i čelnik radikala Vojislav Šešelj koji tvrdi da je vijest iz Haaga primio hladnokrvno. U izjavi za list Dan najavio je "poraziti Haaški sud", dodavši da će "kolateralna šteta biti nizozemska kraljica".

Od predstavnika aktualne vlasti za sada se oglasio samo srbijanski premijer Zoran Đinđić koji je pojasnio da će eventualno izručenje i suradnja s Tribunalom biti regulirani kad se na razini SRJ donese zakon o suradnji s Tribunalom.

Moguće nove optužnice

Glasnogovornica Suda u Haagu Florence Hartmann odbila je odgovoriti je li protiv nekog od suradnika bivšeg jugoslavenskog predsjednika već podignuta optužnica, no beogradski pravnici ocjenjuju da je takvo što sasvim moguće. Broj potencijalnih putnika u Haag sve je veći, a vlastima u Beogradu itekako je jasno da im vrijeme polako ističe i da će što prije morati odgovoriti na zahtjeve Međunarodnog suda. Iako se premijer Đindić poziva na savezni zakon o suradnji kojim će, kako turdi, sve biti riješeno, sudeći prema dosadašnjem iskustvu, on neće biti donesen tako lako i brzo. Sporan je član o ekstradiciji jugoslavenskih državljana na koji SNP crnogorski koalicijski partner DOS-a na saveznoj razini, ne želi pristati ni po koju cijenu. Beogradu preostaju ad hoc rješenja kao u slučaju Miloševića što, kako se pokazalo, može ozbiljno uzdrmati vladajuću koaliciju.

Plavšić će svjedočiti protiv Miloševića?

DEN HAAG - Glavna tužiteljica Međunarodnog tribunala za bivšu Jugoslaviju (ICTY) Carla del Ponte izjavila je jučer da bi bivša predsjednica Republike Srpske Biljana Plavšić mogla biti važna svjedokinja u postupku protiv Slobodana Miloševića.

- Mislim da će Plavšić svjedočiti na suđenju Miloševiću. Razgovarala sam o tome s njom i stekla dojam da će pristati. To ne znači da smo sklopili nekakvu pogodbu, jer to nije moj način rada izjavila je Del Ponte, te za nekoliko tjedana najavila optužnicu protiv Miloševića za zločine u BiH, uključujući genocid. (H)