Vjesnik: 16. 10. 2001.

Amerikanci tvrde da će ostavka ministra Bešića ugroziti borbu protiv terorizma u BiH

SARAJEVO, 15. listopada - Nakon ostavke federalnog ministra unutarnjih poslova Muhameda Bešića veleposlanstvo SAD u BiH poslalo je na adrese najutjecajnijih domaćih političara i šefu Misije UN-a Jacquesu Paulu Kleinu, te visokom predstavniku Wolfgangu Petritschu pismo u kojem je izražena zabrinutost da bi ta ostavka mogla utjecati na antiterorističke aktivnosti.

»Američka vlada je razočarana i iznenađena činjenicom da je Muhamed Bešić bio od strane Stranke za BiH prisiljen podnijeti ostavku. Vlada SAD ocjenjuje da je Bešić bio vodeća osoba u bosanskoj borbi protiv terorizma i u provođenju obveza Alijanse za promjene koje su u svezi s borbom protiv te pošasti. U ovo kritično vrijeme, njegova smjena je udarac zajedničkim naporima. Način na koji je do nje došlo, bez pripreme ili objašnjenja, dovodi u pitanje ozbiljnost vlade u svezi s ovim bitnim pitanjem, kao i pogodnost Stranke za BiH za sudjelovanje u državničkim poslovima ove zemlje«, navodi se u pismu. Zatraženo je da vlasti BiH nastave s poduzetim aktivnostima i svima dokažu odlučnost u borbi protiv terorizma. Uvjeravanja da će tako i biti usprkos Bešićevoj ostavci već je dao federalni premijer Alija Behmen.

No, kada je riječ o Bešiću, treba ipak kazati da su se njegove aktivnosti u borbi protiv terorizma uglavnom svodile na »bombastične« javne istupe poput onog kada je kazao da 70 terorista iz Afganistana planira za vrijeme američkih napada potražiti utočište u BiH, što se, ipak, pokazalo neprovjerenom i štetnom izjavom. Bešića su zapravo »smijenili novinari« koji su tjednima »otkrivali« afere u koje je on bio upetljan. Na samom početku, Bešić se nije snašao u aferi oko hrvatske samouprave, i dopustio je Anti Jelaviću da ga ponizi pred cjelokupnom javnošću. Naime, u isto vrijeme dok je Bešić tvrdio kako će »uhititi Jelavića ako dođe u Sarajevo«, on se pojavio u studiju državne televizije u glavnom gradu i narugao se ministru policije.

Bešić nije učinio ništa da »ohladi vruć krumpir« koji je dobio vezano uz kompromitirajuću ulogu MUP-a u pripremanju optužnice protiv navodnih ubojica Joze Leutara: protuzakonito pripremanje svjedoka, netransparentno financiranje istrage, ometanje istrage i slično.

Naposljetku, dogodili su se i skandali koji su neposredno iznudili ostavku. Otkrivanje afere u kojoj su visoki službenici federalnog MUP-a i AID-a sudjelovali u švercu oružja između BiH i Kosova; plasiranje u javnost neprovjerenih informacija o tobožnjim planovima terorista iz Afganistana da uđu u BiH, uhićenje novinara Slobodne Bosne Edina Avdića u Istanbulu, na osnovu tjeralice koju je za osobom s istim imenom i prezimenom izdao MUP-a, te Bešićeva izjava da bi novinare koji pišu da su Federalni MUP i AID uključeni u šverc oružja izveo pred streljački stroj.

Alenko Zornija