Vjesnik: 16. 10. 2001.

Jurić: »Pokuša li Vlada jednostrano smanjiti radnička prava, naš odgovor bit će žestok«

Nismo protiv liberalizacije radnih odnosa, nego protiv jednostranih odluka/ Poslodavci i socijalni partneri žele da se zacementira prvobitna akumulacija kapitala, provedena kroz privatizaciju u zadnjih deset godina, da se ukinu radnička prava/ Otvorene su sve opcije, pa i štrajk, kaže Davor Jurić

ZAGREB, 15. listopada - Predsjednik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) Davor Jurić najavio je Vladi rat, bude li pokušala smanjiti radnička prava u Zakonu o radu. »Naš će odgovor biti žestok! Kad su u pitanju prava radnika, SSSH se može mobilizirati u roku 24 sata, a osobno ću se zalagati za najoštrije sindikalne akcije«, rekao je Jurić u ponedjeljak na konferenciji za novinare, zaprijetivši Vladi da ni ne pokuša kresati prava jednostrano, bez pregovora sa sindikatima. Jurić nije htio predviđati i hoće li ili ne, SSSH pozvati radnike u štrajk, istaknuvši kako će o tome odlučiti tijela te najjače sindikalne središnjice, ali je rekao da su otvorene sve opcije, pa i štrajk. »U borbu za radnička prava i protiv jednostrane odluke Vlade pozvat ćemo sve radnike i sve ostale sindikate. Bitka se može i izgubiti, ali najlošije je pasti bez ispaljenog metka«, ražestio se Jurić.

Razlog da zasad, kako kaže, preventivno zaprijeti, jest najava Vlade da će izmjenom ili čak pisanjem novog Zakona o radu skratiti otkazni rok i iznos otpremnine, te uvesti fleksibilnije radne odnose kako bi poslodavci imali odriješene ruke. Iako se prva verzija izmjena očekuje tek krajem listopada, Hrvatska udruga poslodavaca objeručke podržava Vladu i već je pripremila prijedloge za ukidanje ili oštro kresanje prava. »Namjera je poslodavaca i socijalnih partnera da se zacementira prvobitna akumulacija kapitala, provedena kroz privatizaciju u zadnjih deset godina, da se ukinu radnička prava, a radnici svedu na robove i poslušnike. To im neće proći! Sindikati i naše članstvo učinit će sve da se prava iz ZOR-a ne smanjuju«, rekao je Jurić.

On smatra da su kod nas prava radnika dobro regulirana u usporedbi s tranzicijskim zemljama, ali da nisu viša od onih u razvijenim državama. Naveo je primjer Slovenije, koja je gospodarski daleko odmakla od Hrvatske, ali ima i dalje radni zakon iz bivše SFRJ. Laž je da su plaće visoke i da su, kako govore poslodavci, prepreka konkurentnosti i razvoju, ustvrdio je Jurić, rekavši da radnici nisu krivi za stanje u gospodarstvu, a da konkurentnost ovisi o korištenju resursa i sposobnosti menedžera. Cijena rada izuzetno je opterećena porezima, dok naši poslodavci plaćaju najniži mirovinski doprinos (8,75 posto) od svih tranzicijskih zemalja, rekao je Jurić, dodavši kako je za poslodavce lani cijena rada rasterećena za četiri posto, ali to nije rezultiralo investiranjem niti novim zapošljavanjem.

»Nismo protiv liberalizacije radnih odnosa, jer zakone treba uskladiti zbog integracije s Europom, ali smo protiv jednostranih odluka koje nisu svojstvene socijaldemokraciji«, istaknuo je Jurić, poručivši Vladi da je »pregovarački stol jedino bojno polje na kojemu se borba vodi argumentima«. »Za fleksibilne radne odnose prvo treba stvoriti uvjete, a neće ih biti sve dok će se radnici godinama naganjati po sudovima štiteći svoja prava«, kazao je Jurić. Znači li za predlagače zakonskih izmjena liberalizacija radnih odnosa to, da radnici trebaju raditi i 16 sati bez plaće, upitao je Jurić. »I sada rade koliko se poslodavcu prohtije, bez plaće, ne plaćaju im se doprinosi, jer poslodavci ne poštuju Zakon o radu niti kolektivne ugovore, a našu vlast najviše brine hoće li puknuti proračun«, kazao je Jurić. »Pa neka i pukne«, dodao je, »kad nitko ne obavlja posao odgovorno, pa je onda najlakše štedjeti na račun radnika, ukinuti mu otpremninu i ne platiti ga za pošten rad. A kad naši poslodavci čak javno pitaju tko će predstavljati radnike, pitam ih žele li ukinuti sindikate«, ogorčeno je zaključio Jurić.

Ljubinka Marković