Vjesnik: 18. 10. 2001.

Čarter-miting

ZORAN VODOPIJA

U subotu 20. listopada na Trgu bana Jelačića očekuje se novo događanje naroda: tamo bi se trebali okupiti svi koji misle kako je sadašnja na izborima izabrana vlast nelegalna. Njih izbori koje su izgubili više ne zanimaju. Oni bi novu vlast, odnosno povratak stare vlasti, uspostavili ne glasovanjem nego preko megafona. Tko jače galami, više glasova nosi.

Očekuju da će se na Jelačić-placu okupiti sto tisuća ljudi. Dolazit će se organizirano - autobusima, vlakovima, možda i čarter-letovima, bude li toliko interesa. Novca očito ne manjka. Bude li organizacija bolje stranački sponzorirana nego što je to bio slučaj s neodržanim mitingom u Žnjanu, privatnim pothvatom već zaboravljenog Žare Pehara, na Trgu će biti naroda.

Koliko? Sudeći prema dugoj listi onih koji podržavaju glavnog organizatora Mirka Čondića i njegov Nacionalni stožer za obranu digniteta Domovinskog rata, pa onda suorganizatora Hvidru Marinka Liovića, pučanstva neće manjkati. Na listi su još Janko Bobetko i »Viribus Unitis«, pa Ante Roso, Velimir Kvesić i Andrija Hebrang s pripadajućim udrugama, zatim branitelji iz jakih javnih poduzeća poput Ine, HEP-a, HT-a, pa neizbježni Željko Olujić i Zvonimir Šeparović u ime Hrvatskog pravnog odbora i Hrvatskog žrtvoslovnog društva, akademik i autor »Ambre« Ivan Aralica i ine ličnosti i udruge sklone samoorganiziranju i demonstriranju, osobito nakon promjene vlasti 3. siječnja prošle godine.

Glavni organizator Čondić zahvaljuje na podršci HDZ-u (ne upuštajući se u hadezeovske interne rasprave na liniji Sanader-Zoričić oko formaliziranja potpore), desnim strankama i dijelovima HSLS-a, HSS-a i DC-a. Zna se, dakle, tko pomaže Čondiću, ali se ne zna što bi se tim masovnim okupljanjem željelo postići. Čondić i društvo znaju što neće. To je sadašnja vlast peteročlane koalicije. Zna se, otprilike, i što hoće. Sami doći, ili se sa svojim podupirateljima vratiti na vlast. Ali kako i zašto baš preko Jelačićeva trga, to još nije jasno. Misle li pod spomeničkim repom odmah regrutirati dragovoljce pa Dugom ulicom krenuti prema Kamenitim vratima i Markovu trgu? Pa onda demonstrirati silu između Banskih dvora i Hrvatskog sabora, a dio trupa odvojiti za napad na Pantovčak?

Ono što se Zagrepčanima sprema u subotu dio je etničke tradicije karakteristične za širi prostor Hrvatske i okolice, premda su građani tog grada skloniji drugačijem tipu izražavanja svojih uvjerenja. Oni su to pokazali 1996. kad ih se na istome trgu okupilo sto tisuća za spas Radija 101. Tada ih nitko nije zvao, organizirao niti javnim prijevozom dopremio. Samo jedan radio.