Slobodna Dalmacija: 20. 10. 2001.

PSIHOZA STRAHA PROBLEMI U OBUČNOM KAMPU S VATROGASCIMA IZ CIJELE BiH I STRANIM INSTRUKTORIMA

Britanci su napustili Fojnicu zbog prijetnja ili po naredbi iz Londona?

Po nekim informacijama britanski instruktori su napustili vatrogasni kamp zbog prijetnja koje su dobili na ulici Fojnice kako je "narod ovdje uz Osamu", no organizatori tvrde da su u pitanju "organizacijski problemi" i preporuka MVP Velike Britanije njihovim državljanima da se ne zadržavaju u Fojnici

Piše: Milo JUKIĆ

Naše aktivnosti ničim nisu narušene i odvijaju se sasvim normalno, bilo je prvo što nam je odgovorio Vlado Soldo, predsjednik Udruge vatrogasaca Operacija Florijan u BiH, na upit koliko su istinite glasine da će kamp vatrogasaca, koji se već nekoliko dana održava u Fojnici, biti prekinut zbog nesigurnosti koju su njegovi sudionici počeli osjećati u Fojnici.

Po tim glasinama, nekoliko, od ukupno trideset vatrogasnih instruktora iz Velike Britanije koji sudjeluju u radu kampa, na ulici je, od nepoznatih osoba, dobilo upozorenje "da im je bolje da idu kući; da im ovdje nije mjesto i da je ovdje narod za Osamu bin Ladena".

Zbog toga su, navodno, sudionici iz Velike Britanije odlučili ranije napustiti kamp, koji je organiziran u fojničkom hotelu Reumal.

"Organizacijski problemi"

Potvrdivši da su i do njega stigle slične "informacije", Vlado Soldo, koji je i glavni voditelj višednevnog projekta, demantirao je da je to razlog njiohva odlaska:

— Istina je da će nekoliko sudionika iz Velike Britanije otputovati prije završetka kampa, no nisu u pitanju nikakve prijetnje ili slično, nego organizacijski problemi — kazao nam je Soldo.

— Također je bilo predviđeno da devet sudionika iz Velike Britanije ostane u Fojnici i u subotu (predviđeno je da kamp dovrši aktivnosti u petak popodne - op. a.), mislili smo napraviti neku feštu na rastanku, no obaviješten sam da su se predomislili, jer im je od njihovih vlasti sugerirano da se vrate zajedno budući da ih je njihovo Ministarstvo vanjskih poslova obavijestilo da je za državljane Velike Britanije koji se nalaze u BiH uveden četvrti stupanj pripravnosti — kaže Soldo.

Velika Britanija je, inače, uz SAD, zbog sigurnosnih razloga u srijedu zatvorila svoja diplomatska predstavništva u BiH.

Medijima je kazano kako se raspolaže "vjerodostojnom prijetnjom za sigurnost američke i britanske prisutnosti u BiH", a detalji nisu priopćeni.

— Ja ne znam je li itko od sudionika imao nekih neugodnosti, možda u večernjim satima, je li komu rečeno nešto uvredljivo — govori Soldo dok sjedimo u hotelu Reumal, koji, inače, već godinama služi i kao rehabilitacijski centar za ranjene pripadnike Armije BiH.

Nedaleko od Fojnice nalazi se planina Pogorjelica, na kojoj je prije nekoliko godina otkriven jedan sasvim drukčiji kamp od vatrogasnog — onaj u kojemu su specijalci podrijetlom iz arapskih država organizirali i održavali neki oblik terorističke obuke.

Mudžahedinski kamp

Nakon otkrića kampa na Pogorjelici, digla se velika prašina, pa je Hasan Čengić, tadašnjih ministar obrane Federacije BiH, a tijekom rata jedan od glavnih organizatora dolaska mudžahedina u BiH, pod žestokim pritiskom prije svega SAD-a, morao podnijeti ostavku.

Čistke ograničenog dometa tada su napravljene i u tajnoj bošnjačkoj policiji AID (Agencija za istraživanje i dokumentaciju), koja je označena bitnom karikom u organizaciji kampa na Pogorjelici.

Inače, u radu vatrogasnog kampa u Fojnici sudjeluje više od stotinu vatrogasaca s područja cijele BiH, no najmanje je vatrogasaca s područja dominantno naseljenih Bošnjacima.

Razlog: mr. Hasan Jakupović, predsjednik tzv. Vatrogasnog saveza BiH, koji je konstituiran bez sudjelovanja vatrogasaca s područja naseljenih Hrvatima, odbio je sudjelovati u radu kampa, smatrajući da se takve manifestacije ne mogu održavati bez pokroviteljstva i dozvole saveza kojem je on na čelu.

Kamp, inače, financira vatrogasna organizacija Operacija Florijan iz Velike Britanije, koja je dosad BH vatrogascima donirala trideset vatrogasnih vozila te mnogo druge vatrogasne opreme.

Ima li to kakve veze s glasinama o prijetnjama sudionicima kampa, teško je odgovoriti, no, činjenica je da je Fojnica, u razdoblju nakon otkrivanja i demontiranja terorističko-mudžahedinskog kampa na Pogorjelici, po općeprihvaćenoj ocjeni, postala primjer sredine u kojoj su međunacionalni incidenti svedeni na najmanju moguću mjeru.

Ipak, manji, verbalni problemi zabilježeni su prije otprilike dvije godine na obližnjim izletištima, i to upravo s osobama koje izgledom podsjećaju na mudžahedine.

U Policijskoj upravi Fojnica, unatoč upornom i višekratnom traženju, nismo mogli pronaći nikog ovlaštenog za davanje izjava.