Slobodna Dalmacija: 26. 10. 2001.

MANDATNO-IMUNITETNO POVJERENSTVO PREDLAŽE SABORU:

Pašaliću, Krpini i Jarnjaku skinuti imunitet zbog pretvorbe "Slobodne"

Povjerenstvo većinom glasova odlučilo predložiti skidanje zastupničkog imuniteta Iviću Pašaliću, Dragi Krpini te Ivanu Jarnjaku zbog sumnje da su umiješani u nezakonitu pretvorbu Slobodne Dalmacije

Piše: A. BELAK-KRILE

ZAGREB — Uz oštro protivljenje članova HDZ-a Vladimira Šeksa i Nevija Šetića, saborsko Mandatno-imunitetno povjerenstvo u četvrtak je većinom glasova odlučilo predložiti parlamentu skidanje zastupničkog imuniteta Iviću Pašaliću, Dragi Krpini te Ivanu Jarnjaku zbog sumnje da su umiješani u nezakonitu pretvorbu Slobodne Dalmacije.

Krpinu i Pašalića Općinsko državno odvjetništvo u Splitu sumnjiči da su zloupotrijebili ovlasti u gospodarskom poslovanju jer su izvršili pritisak i nagovorili glavnog direktora Splitske banke Franu Mitrovića da proda dionice Slobodne Dalmacije Miroslavu Kutli, umjesto na burzi. U prijavi se navodi da su Pašalić i Krpina upozoravali Mitrovića na "nepodobnost" drugih kupaca i na svoju političku moć te mu zauzvrat obećavali "tihu sanaciju banke".

Zahtjev za odobrenje pokretanja kaznenog postupka protiv Ivana Jarnjaka zatražilo je od Sabora Općinsko državno odvjetništvo u Zagrebu, koje ga sumnjiči da je počinio kazneno djelo protiv službene dužnosti i javnih ovlasti, odnosno da je u svojstvu ministra unutarnjih poslova spriječio kazneni progon Miroslava Kutle i drugih osoba te time oštetio dioničare "Slobodne" za više od 130 milijuna njemačkih maraka. Općinsko državno odvjetništvo tereti Jarnjaka da je spriječio procesuiranje osoba koje su u pretvorbi "Slobodne" protuzakonitim postupcima preuzele većinski paket dionica te stavljale pod hipoteku nekretnine u vlasništvu Slobodne Dalmacije da bi dobili kredite od raznih banaka i zatim ih trošili u drugim svojim tvrtkama, iako je znao da postoji utemeljena sumnja da je pretvorba splitskog dnevnika obavljena protuzakonito.

Za Jarnjaka je zatraženo žurno postupanje budući da zastara kaznenoga gonjenja nastupa 16. prosinca 2001. godine. Upravo zbog prijetnje od zastare, očekuje se da će zastupnici o skidanju imuniteta trojici hadezeovaca glasovati već na sjednici u petak.

Inače, cijela sjednica Mandatno-imunitetnog povjerenstva bila je vrlo burna jer je od samoga početka Vladimir Šeks tvrdio da skidanjem imuniteta hadezeovcima, a ukupno je riječ o pet zastupnika u ovome mandatu, zapravo Račanova vlast nastavlja orkestrirani proces kriminalizacije HDZ-a te provodi iscenirane i montirane političke procese protiv ove stranke. Na primjedbu Mladena Godeka (HSLS) koji je kazao kako nije čudno da među zastupnicima kojima se skida pravna nedodirljivost ima najviše hadezeovaca, jer "su oni deset godina obnašali vlast i zato je normalno da su imali utjecaj na sve", Šeks mu je uzrujano doviknuo "da je bezobrazan na kvadrat". Godek se branio kako nije izrazio nadu da će biti još HDZ-ovih zastupnika koji će završiti na sudu, kako je to Šeks interpretirao, nego da je samo rekao kako je logično da se sudi onima koji su bili u prilici utjecati na nekog, za razliku od primjerice njega koji to nije mogao. Šeks je inzistirao na tome da se u potpunosti odbace zahtjevi Državnog odvjetništva, a optužbe protiv trojice kolega nazvao je običnim "stupidnim brljotinama". Zamjerio je što u zahtjevima za skidanje imuniteta nema "činjeničnog opisa kaznenoga dijela", a tragikomičnim je ocijenio da se optužbe protiv Jarnjaka temelje na transkrpitima razgovora s predsjednikom Tuđmanom.

Predsjednica Povjerenstva Milanka Opačić je ustvrdila kako nije na njima da ulaze u meritum stvari jer će to napraviti sud, te je podsjetila kako je Ivan Jarnjak sam tražio da mu se skine imunitet kako bi dokazao svoju nevinost na sudu, a to su više puta u medijim izjavili i Pašalić i Krpina. Pozivajući se na Ustav, Darko Šantić (HNS) je rekao da ovo povjerensto nema namjera politizirati oko svakog zahtjeva, nego sukladno Ustavu ocijeniti postoje li pravni razlozi za skidanje imuniteta. Ovdje se radi o kaznenim prijava i sukladno našem dosadašnjm ponašanju mi moramo predložiti skidanje imuniteta, predložio je na koncu Šantić, a Gordana Sobol (SDP) s gnušanjem je odbacila sve Šeksove tvrdnje da je riječ o montiranim procesima.