Jutarnji list: 28. 10. 2001.

OTKRIVENO MASOVNO STRATIŠTE Kod Slovenske Bistrice iskopani ostaci stotina žrtava križnog puta

U nekadašnjem bunkeru otkrivena grobnica 4000 Hrvata ubijenih 1945.

Masovna grobnica u kojoj su skončali ustaše, domobrani i civili, među kojima je bilo žena, djece i staraca, nalazi se u šumi odmah iza tvornice Impol u Gornjoj Bistrici, u njemačkom protuavionskom bunkeru

Piše: Mladen Genc

SLOVENSKA BISTRICA - Nakon Tezna pokraj Maribora, u Sloveniji je otkriveno još jedno masovno stratište, kod Slovenske Bistrice, na kojem je 1945. i 1946., nakon završetka Drugog svjetskog rata, ubijeno oko 4000 Hrvata koji su se preko Slovenije povlačili u Austriju.

Masovna grobnica u kojoj su skončali ustaše, domobrani i civili, među kojima je bilo žena, djece i staraca, nalazi se u šumi odmah iza tvornice Impol u Gornjoj Bistrici, u njemačkom protuavionskom bunkeru.

Nađene kosti 233 žrtve

Jučer smo posjetili mjesto masovne grobnice u Slovenskoj Bistrici gdje smo od očevidaca iskapanja posmrtnih ostataka žrtava križnog puta doznali da je ekipa iz ljubljanskoga Instituta za sudsku medicinu ekshumirala kosti 233 žrtve. Posmrtni ostaci stavljeni su u vreće i privremeno pohranjeni u obližnje atomsko sklonište poduzeća Impol. Budući da je mnogo više posmrtnih ostataka još pod zemljom, tvrtka ERGE-ING iz Velenja prekinula je iskapanje dok se ne odredi konačno odlagalište posmrtnih ostataka. Ulaz u stari bunker je ograđen i pristup mu je zabranjen, a na to upozorava policijska traka.

Na brežuljku iznad masovne grobnice nalazi se kuća u kojoj danas s obitelji živi Franc Simončič. Ispričao nam je da se u Sloveniji nakon ovog stravičnog otkrića podiglo dosta prašine, a ljudi, premda još nevoljko i u strahu, spominju i imena mjesnih partizana koje sumnjiče za neviđeni masovni pokolj.

Svi spominju Franca Kaca

- Kada je o tome riječ, najviše se spominje ime Franca Kaca iz Gornje Bistrice, za kojega stariji ljudi pričaju da je kao pripadnik Ozne 1945. i 1946. sudjelovao u masovnom pokolju u njemačkom bunkeru dugačkom 30-ak metara. Osim Hrvata, tu je ubijeno i dosta Slovenaca, pretpostavlja se ukupno oko 7000 ljudi, pa se Franc Kac u ovom kraju nije osjećao sigurnim. Pedesetih godina zbog toga se odselio u Portorož gdje navodno i danas živi - ispričao nam je Simončič te dodao da je doista riječ o golemoj masovnoj grobnici iz koje je za nedavna iskapanja, unatoč činjenici što je od tragičnoga događaja proteklo pola stoIjeća, zaudaralo cijelim krajem.

U Slovenskoj Bistrici uspjeli smo pronaći Kristinu Skrbinek (87), sestru Franca Kaca koji je osumnjičen za pokolj.

- Čula sam se s bratom telefonom prije nekoliko mjeseci. Znam da je živio u Portorožu, ali nije rekao odakle me zove. Već se nekoliko mjeseci ne javlja i nitko ne zna gdje je. Sve je ovo veliki pritisak na njega pa se priča da je pobjegao u Njemačku - rekla nam je Katarina Skrbinek.

I slovenska policija raspolaže informacijom da Franc Kac više ne boravi na teritoriju Sloveniju. Kacova sestra Kristina nije bila raspoložena za razgovor o bratu i njegovu navodnom sudjelovanju u pokolju tisuća ljudi. Rekla je samo da je bio u partizanima, ali da o njegovim postupcima ne zna ništa jer joj o tome nikada nije pričao. Dodala je da prati što o svemu tome pišu slovenske novine i da joj je teško.

Zdenka Cerar, državna tužiteljica Republike Slovenije, izjavila je da je osumnjičeni Kac trebao biti saslušan, ali trenutačno je nedostupan jer više ne živi u Sloveniji.

Pokopani i članovi vlade NDH

Zdenka Cerar, slovenska državna tužiteljica, izjavila je da su u jednom od nedavno otkrivenih grobišta pokraj Radovljice, prema navodima jednog od očevidaca, pokopani članovi vlade NDH. Zbog toga se ovih dana sastala s vođama zastupničkih klubova parlamentamih slovenskih stranaka kako bi razmotrili mogućnosti cjelovite istrage poslijeratnih izvansudskih masovnih ubojstava. Tužiteljica Cerar istaknula je da su kod Radovljice doista pokopani oni pripadnici hrvatske vlade koji su nakon završetka Drugog svjetskog rata bježali prema Austriji. (M. G.)