Vjesnik: 30. 10. 2001.

Milošević se treba izjasniti o zločinima u Hrvatskoj

Bivši jugoslavenski predsjednik i u trećem pojavljivanju pred sudskim vijećem odbacio sve optužbe kao lažne, a Haaški sud proglasio nelegalnim / Sudac May isključio Miloševiću mikrofon, a onda i zatražio od njega da ušuti

HAAG, 29. listopada - Bivši jugoslavenski predsjednik Slobodan Milošević u ponedjeljak je ponovo odbio priznati nadležnost i legalnost Međunarodnog suda za ratne zločine počinjene na području bivše Jugoslavije (ICTY), kao i njegove optužnice okvalificiravši ih lažnima.

Nakon dvosatnog čitanja kosovske optužnice njegovi prigovori na račun pristranosti Suda evidentirani su kao izjašnjavanje da se ne osjeća krivim ni po izmijenjenoj točki optužnice.

»Istinu ne može potopiti nikakva poplava lažnih optužnica«, rekao je Milošević nakon što ga je sudsko vijeće na čelu s britanskim sucem Richardom Mayom pozvalo da se, nakon tužitelja, i on očituje o podnesku trojice pravnih stručnjaka (amici curiae) kojim se osporava nadležnost Suda u predmetu »Milošević«. Dodao je kako tu istinu znaju »milijuni ljudi«.

»Drago mi je što amici curiae imaju svijest o tome da ne mogu govoriti u moje ime i da me ne mogu zastupati«, izjavio je Milošević ironično komentirajući da činjenica što sada »dva tima rade za stvar iste strane« predstavlja »haaški fair-play«.

Vijeće je, naime, tijekom prijepodneva odobrilo tužiteljski zahtjev za izmjenom optužnice tako da se obuhvati progon ne samo osoba izbjeglih s Kosova tijekom 1999. nego i onih koje su raseljene unutar pokrajine, te da se uključe žrtve s Kosova čija su tijela pronađena u Batajnici nedaleko od Beograda.

Milošević bi tijekom dvodnevne rasprave, nakon kosovske, trebao odslušati optužnicu za zločine počinjene u Hrvatskoj 1991. i 1992., a zatim se izjasniti osjeća li se krivim za njih.

Nakon što je pročitana čitava kosovska optužnica, sudac May pozvao je Miloševića da se izjasni osjeća li se krivim. Nekoliko pokušaja bivšeg jugoslavenskog predsjednika da, umjesto toga, komentira kosovsku optužnicu, May je najprije probao prekinuti riječima, a zatim isključivanjem mikrofona.

Budući da se Milošević nije dao zaustaviti, britanski sudac iznervirano je i oštrim tonom prekinuo bivšeg jugoslavenskog predsjednika i kazao mu da ušuti: »Gospodine Miloševiću, hoćete li, molim vas, biti tiho«.

Podnesak o osporavanju jurisdikcije suda izradila su tri pravnika, beogradski odvjetnik Branislav Tapušković, Nizozemac Michail Wladimiroff i Britanac Steven Key. Njih je ICTY imenovao kao »prijatelje suda« (amici curiae) nakon što je Milošević odbio odrediti branitelje. Oni su naveli niz argumenata kojima osporavaju nadležnost Haaškog suda - od nelegalnog postupka osnivanja, preko njegove problematične neovisnosti u radu zato što je izložen pritiscima Vijeća sigurnosti UN-a, do nelegalnog Miloševićeva izručenja.

Bivši predsjednik SRJ kazao je da to što ne čita optužnice ne znači da ne zna za što je optužen, ponavljajući staru tezu da je vodio samoobranu nacije od agresije legitimnim sredstvima, aludirajući na napade NATO-saveza na Jugoslaviju prije dvije godine. »Bila mi je čast zaštititi moj narod od terorizma s kojim je Clintonova administracija blisko surađivala«, rekao je Milošević sudu. Bivši jugoslavenski predsjednik u haaškom je pritvoru od konca lipnja kad ga je Beograd izručio zbog optužbi za zločine počinjene na Kosovu tijekom 1999. godine. R. I.

Del Ponte progovorila francuski

Glavna haaška tužiteljica Carla del Ponte u ponedjeljak je prvi put na sjednici suda u predmetu »Milošević« progovorila francuskim jezikom - koji joj, kako je kazala, »prirodno leži«. Iako je mogao pratiti prijevod njezina izlaganja, Milošević to uglavnom nije činio.

Bivši jugoslavenski predsjednik Slobodan Milošević, odjeven u sad već poznato tamnoplavo odijelo i prugastu crveno-plavo-bijelu kravata, najveći dio sjednice prosjedio je okrenut sudskoj galeriji u kojoj su bili novinari, pokazujući time sudskom vijeću i tužiteljstvu da ih ignorira. Sjedio je, suprotno pravilima suda, i dok se obraćao sudskom vijeću.

Tek bi se povremeno okrenuo i saslušao koju rečenicu tužitelja, prijatelja suda ili sudaca. Kad je glavna haaška tužiteljica započela govoriti na francuskom, Milošević se nekoliko puta nagnuo prema ekranu na kojem je mogao pratiti prijevod, no uskoro je od toga odustao, a nije stavio ni slušalice preko kojih se može pratiti simultani prijevod na engleski ili srpski jezik. (H)