Jutarnji list: 30. 10. 2001.

HRVATI U BiH Žepačka grupa četrnaest čelnika HVO-a, osumnjičenih za ratne zločine, ne želi da im sude u Zenici

Dva generala HVO-a sklonula se pred sudom u Zenici u Hrvatsku

Sud u Zenici dosad nije htio Hrvatskoj prepustiti postupke, pa je zato nedavno u Splitu nakon isteka šest mjeseci oslobođen Miroslav Anić, kojeg su u Zenici teretili za ratni zločin

Piše: Snježana Pavić

ZAGREB - Četrnaest čelnika HVO-a u Žepču, pod istragom za ratne zločine protiv Bošnjaka, neće se predati dok se proces ne preseli iz Zenice.

Policija Zeničko-dobojskog kantona od prošlog ponedjeljka svako jutro pokušava uhititi po dvojicu, osim Drage Dragičevića, glavnog inspektora Vojske Federacije. Njegovo uhićenje prethodno mora odobriti SFOR s obzirom na to da je aktivni general. Drugi general, Ivo Lozančić, umirovljen je, a kao zastupnik u državnom parlamentu trebao bi uživati zastupnički imunitet. Lozančić je bio i zastupnik u hrvatskom Saboru.

Pokušaji uhićenja izazvali su velike napetosti u Žepču. Rad općine, odnedavno ujedinjene pod posebnim režimom odlukom viskog predstavnika za BiH, blokiran je jer su Hrvati zamrznuli rad, kao i hrvatski ministri na županijskoj razini, rekao nam je dopredsjednik općinskog vijeća Ivica Ramljak. Sa zahtjevom da se proces preseli iz Zenice, gdje se ne može očekivati pošteno suđenje ratnim neprijateljima, u petak je prema Ramljakovim riječima u Žepču prosvjedovalo više od tri tisuće ljudi.

Vrhovni sud Federacije odbio je zahtjev za izuzećem, no visoki predstavnik za BiH to još može učiniti. Slične odluke Wolfgang Petritsch je donosio i prije, naprimjer u slučaju Stolačke grupe optužene za napad na pripadnike UN-ove policije, jer je procijenjeno da sud u Mostaru ne bi bio nepristran.

Suđenje u Hrvatskoj?

Uvjeren da ni jednonacionalni sud u Zenici ne može nepristrano suditi Hrvatima za ratne zločine, Krešimir Zubak je tražio od Petritscha da preseli postupak. U iščekivanju političkog rješenja, osumnjičeni su se sklonili u Hrvatsku jer su svi istodobno državljani Hrvatske.

Hrvatska ih ne može izručiti, ali im može suditi, kao u slučaju Fikreta Abdića. Sud u Zenici dosad nije htio Hrvatskoj prepustiti postupke, pa je zato nedavno u Splitu nakon isteka šest mjeseci oslobođen Miroslav Anić, kojeg su u Zenici teretili za ratni zločin.

Nitko od žepačkih Hrvata ne želi istupati u javnosti, no jedan od njih rekao je kako su uvjereni da optužnica protiv njih neće biti ni podignuta ako postupak preuzme drugi sud, koji se neće voditi revašizmom. Tvrde da je optužnica montirana, a dokaz za to je što je Haag odbio sam procesuirati po toj optužnici, koju je zeničko tužiteljstvo i sastavilo s namjerom da im se sudi u Haagu.

Zapovjedna odgovornost

Naime, većina optuženih tereti se po zapovjednoj odgovornosti, za što po zakonima BiH ne mogu biti osuđeni. To što Haag nije htio sam preuzeti optužnicu protiv dvaju generala, Lozančića i Dragičevića, te Perice Jukića koji je bio i predsjednik Skupštine HR Herceg Bosne, po njihovu mišljenju dovoljno govori o težini dokaza.

U BiH se za ratne zločine sudi direktnim počiniteljima, a nedavno je zbog nedostatka dokaza oslobođen i zapovjednik Vojne policije u Mostaru Željko Džidić Džida, jer po zakonu BiH zapovjednik odgovara za zločine podređenih samo ako ih je naredio.