Vjesnik: 31. 10. i 01. 11. 2001.

Suđenje Miloševiću zbog zločina u Hrvatskoj za nekoliko mjeseci

Sljedeći tjedan bit će objavljena i optužnica za BiH, a tužiteljstvo želi da se objedini suđenje za zločine na Kosovu, u Hrvatskoj i BiH, rekla je Carla del Ponte / Optužnica o Hrvatskoj potkrijepljena s 3000 materijala, a bit će pozvano 255 svjedoka, među kojima i neki zaštićeni

HAAG, 30. listopada - Početak suđenja bivšem jugoslavenskom predsjedniku Slobodanu Miloševiću za zločine počinjene na Kosovu okvirno je zakazan za 12. veljače 2002., objavio je u utorak na statusnoj konferenciji predsjednik sudskog vijeća Richard May.

Tužiteljstvo je objavilo da će za nekoliko mjeseci biti spremno i za suđenje zbog zločina u Hrvatskoj.

Glavna haaška tužiteljica Carla del Ponte najavila je na sudskoj sjednici koja se bavi pitanjima statusa predmeta i pripremama za suđenje, kako će sljedeći tjedan biti objavljena optužnica protiv Miloševića za zločine počinjene u BiH. Rekla je i da će tužitelji podnijeti zahtjev za objedinjavanjem triju optužnica te za vođenjem zajedničkog suđenja bivšem jugoslavenskom predsjedniku za zločine počinjene na području Kosova, Hrvatske i BiH.

Del Ponte je izvijestila sudsko vijeće da u predmetu »Hrvatska« tužiteljstvo ima oko 3000 stranica materijala kojim potkrepljuje optužnicu od kojih je 90 dokumenata ključno, te namjerava izvesti 255 svjedoka. Među njima će 55 osoba svjedočiti o izravnoj vezi Miloševića i zločina.

Njezina je procjena da će tužiteljima za njihov dio postupka, odnosno za iznošenje dokaza i svjedočenja, biti potrebno oko 170 radnih dana. Dok je tužiteljstvo već sad spremno za početak kosovskog suđenja, Del Ponte je rekla kako im je potrebno između četiri i pet mjeseci kako bi se pripremili za suđenje zbog zločina u Hrvatskoj. Najavila je da bi 20 svjedoka svjedočilo u predmetu »Hrvatska« uz mjere zaštite identiteta.

Što se tiče kosovske optužnice, tužiteljstvo ima 228 svjedoka, a za iznošenje predmeta tužiteljstvu bi također trebalo oko 170 dana. Na zaključak suca Patricka Robinsona da bi objedinjeno suđenje ili tri odvojena mogla potrajati i pune tri godine, Del Ponte je izjavila da bi njihovim objedinjavanjem neki svjedoci mogli biti zajednički u sva tri predmeta, a time i suđenje kraće.

»Ovo je dosad bila farsa«, kazao je Milošević.

Milošević je pozvao sudsko vijeće da »diskvalificira tužiteljicu« zbog »bezočnog iznošenja neistine na strani agresora«, odnosno, po Miloševiću, negiranja činjenice da je Srbija bila žrtva »zločinačke NATO-ove agresije«.

»Iz tužbe proizlazi da je Jugoslavija izvršila agresiju sama na sebe«, kazao je Milošević dodajući kako to znači da je posljedica te agresije da je Jugoslavija sama na sebe bacila 22 tisuće tona bombi.

Carlu del Ponte, koja je cijelo vrijeme bila u sudnici, nasmijao je Miloševićev zahtjev za njezinim uklanjanjem iz predmeta.

Glavna tužiteljica izvijestila je sudsko vijeće da ne planira više mijenjati niti kosovsku niti hrvatsku optužnicu.

Haaški je sud u ponedjeljak - nakon što je Milošević napao rad Suda i tužiteljstva na sjednici na kojoj se trebao izjasniti o tome osjeća li se krivim po hrvatskoj optužnici te po drugoj izmjeni kosovske optužnice - evidentirao to kao da se ne osjeća krivim.

Milošević je izjavio i da je u Albaniji, dvije godine nakon napada na američke ciljeve u Nairobiju, boravio i najtraženiji terorist na svijetu Osama bin Laden te da je o tome razgovarao s bivšom američkom administracijom.

Milošević je zatražio da se ukine 24-satni nadzor kamerama njegove ćelije poručivši da se ne moraju bojati da će izvršiti samoubojstvo jer »nikad ne bi želio priuštiti svojoj obitelji i djeci oca samoubojicu. Nikad ne bih izvršio samoubojstvo... zato što moram da se borim protiv ovog suda i... da rušim ovo ruglo od suda«.