Večernji list: 13. 11. 2001.

MINISTAR RADA I SOCIJALNE SKRBI DAVORKO VIDOVIĆ:

Neka Crkva svoj dio iz proračuna ustupi socijali

Svi nazočni ministri složili su se s Vladinim odgovorom biskupima. Crkva traži da joj se hitno vrate objekti u Sisku, Koprivnici i Svetom Filipu i Jakovu, u kojima se nalaze domovi za nezbrinutu djecu

ZAGREB - Ne sporeći Biskupskoj konferenciji da iznosi svoje ocjene i stajališta, ministar rada i socijalne skrbi Davorko Vidović na jučerašnjoj je konferenciji za novinare kazao da bi "bio zadovoljniji da se poslanica Biskupske konferencija temeljila na činjenicama i podacima umjesto na opisu stanja". Istaknuo je da je u nekoliko navrata predlagao Biskupskoj konferenciji i drugim vjerskim zajednicama razgovor o socijalnoj politici, ali da pozitivnog odgovora nikad nije bilo.

Vidović je podsjetio da je u protekle dvije godine, otkad je koalicija preuzela vlast, niz socijalnih davanja povećan, da su porasle mirovine i cenzus za socijalnu pomoć. Iznos za ukupnu socijalnu pomoć različitim kategorijama građana povećan je sa 2,09 milijardi kuna na 2,86 milijardi, povećan je i dječji doplatak te gotovo udvostručen broj djece koja ga primaju. Povećana je stopa zaposlenosti i zaustavljeni su negativni trendovi. Smanjene su, kazao je Vidović, jedino rodiljske naknade. Dodao je također da su značajno smanjene povlaštene mirovine i dužnosničke plaće, a tek je neznatno onemogućeno kumuliranje prava braniteljima i hrvatskim ratnim vojnim invalidima. Vidovićev zamjenik Božo Žaja objasnio je da primanja najtežih kategorija invalida iznose 19.446 kuna, a najavio je i da bi se najkasnije početkom iduće godine u Sabor trebao uputiti Nacionalni program borbe protiv siromaštva.

Ministar Vidović nije želio ulaziti u motive biskupa vjerujući da je poslanica njihova iskrena briga za građane, a da su teške ocjene te stavljanje određenih termina, primjerce "demokratskih promjena", pod navodnike, tek lapsus. Vidović ne prihvaća da se bivšu i ovu vlast "stavlja u isti koš", da je se dovodi u kontekst sintagme "grijeha struktura" i da se uopćeno govori o korupciji i grabeži.

- Ja to nisam shvatio kao prilog jačanju vjere ovog društva da može ići dalje. Mi imamo problema, ali nitko ne govori o tome da su naslijeđeni, da je tranzicija zakasnjela, da se sustav deset godina nije mijenjao. Ovoj vladi treba pomoć jer nema te vlade koja bez potpore svojih građana može provesti reforme - zaključio je Vidović, ocjenjujući da je i Biskupska konferencija "raznorodna po opredjeljenjima". Dodao je, također, da se Crkva, ako želi, može odreći dijela od svojih 160 milijuna kuna iz proračuna i usmjeriti ih za određena socijalna davanja.

- Mi ćemo to pozdraviti - kazao je Vidović, upozoravajući da su upravo ovih dana izloženi jakom pritisku Crkve, koja traži da joj se hitno vrate objekti u Sisku, Koprivnici i Svetom Filipu i Jakovu, u kojima se nalaze domovi za nezbrinutu djecu.

Što se tiče odgovora Vlade na poslanicu, istaknuo je da ni jedan ministar koji se te subote nalazio u Vladi, bez obzira na stranačku pripadnost, na sadržaj teksta koji im je pročitao vicepremijer Goran Granić nije imao primjedbu.

Irena Kustura