Nacional: 13. 11. 2001.

HDZ je poslao Paška Ljubičića u Haag - Kao pokajnik optužit će Blaškića i braniti Kordića

Nakon 15 mjeseci skrivanja Paško Ljubičić, bivši zapovjednik postrojbe HVO-a koja je 1993. izvršila masakr u Ahmićima, predao se zagrebačkoj policiji. Iz Remetinca će biti izručen u Haag: Nacional otkriva pozadinu njegove predaje

Napisala: Jasna Babić

Predaja Paška Ljubičića novi je manevar bosanskohercegovačkog HDZ-a u spašavanju Darija Kordića pred Haaškim tribunaIom. Zato je scenarij savršeno predvidIjiv: kad se nađe pred haaškim tužiteljstvorn, Ljubičić će postati pokajnik koji maksimalno tereti Tihomira Blaškića jer o Blaškićevoj krivnji ovisi Kordićeva nevinost. Ni datum predaje nije slučajan. Nakon 15-mjesečnog skrivanja u Hercegovini, Paško Ljubičić, bivši zapovjednik vojnopolicijske postrojbe HVO-a koja je u proljeće 1993. likvidirala muslimansko selo Ahmiće, pojavio se u MUP-ovoj zgradi na Savskoj cesti 9. studenoga oko 11 sati u pratnji odvjetnika Jonjića koji je, nipošto slučajno, i pravni savjetnik HONOS-a, organizacije HDZ-ovih desničara, mahom umirovljenih generala i špijuna, koji predvodi Nenad Ivanković, a sponzoriraju hercegovački franjevci. Nešto kasnije prebačen je na ispitivanje u PU zagrebačku u Heinzelovoj ulici, a potom u ekstradicijski pritvor u Remetinec. Odatle će biti izručen Međunarodnom kaznenom sudu u Haagu gdje je protiv njega podignuta optužnica.

Odgovoran Kordić, a ne Blaškić

Premda je prije samo mjesec dana u jednom novinskom intervjuu tvrdio da bi se predao hrvatskoj policiji ako mu se zajamči sudski proces u Hrvatskoj, Ljubičić se, eto, predomislio i pristao na haaško suđenje nakon što su javno objavljene dvije značajne informacije. Prvo: da je Haaški tribunal Blaškićevu odvjetniku Anti Nobilu napokon odredio rok za predaju žalbe na presudu od 45 godina zatvora do siječnja 2002. I drugo: da Nobilo žalbu kani potkrijepiti novim svjedocima i dokumentima koji dokazuju da je zločin u Ahmićima planiran, ali ne u Blaškićevu stožeru u Vitezu, nego u Kordićevoj kući u Busovači. Riječ je o 600 dokumenata Armije BiH koji se odnose na muslimansko-hrvatski sukob u Lašvanskoj dolini, o velikom broju izvješća iz arhiva HIS-a i bivšeg HVO-a te nekolicini bivših pripadnika HVO-a i hercegbosanskog SIS-a od kojih su neki izravni očevici sastanka u Kordićevoj kući, u noći između 15. i 16. travnja 1993. Osim Kordića i Ljubičića bili su ondje, uz ostale, i Ante Slišković i Ignac Koštroman.

Ipak, ahmićki zločin pripisan je Tihomiru Blaškiću zbog više razloga. Prije svega, na vrhuncu hrvatsko-muslimanskoga rata Blaškić je bio načelnik Glavnog stožera HVO-a u Lašvanskoj dolini. Iz haaške perspektive bio je izravno odgovoran za sve postrojbe na tom području, uključivši i one zločinačke u Ahmićima. Budući da je on na sebe trebao preuzeti krivnju HDZ-ovih političkih miljenika, režim u Zagrebu skrivao je dokumente koji bi njemu išli u prilog. Isti dokumenti kompromitiraju ne samo Kordića nego i cijeli HDZ-ov vrh. Odvjetnik Nobilo tek je u drugoj polovici suđenja shvatio da njegov klijent u tom režimu nema saveznika pa se predugo oslanjao na simuliranu pomoć tzv. Grupe Haag pod vodstvom Markice Rebića, bivšeg šefa SIS-a, koji je pak imao samo jedan cilj: zataškati umiješanost tzv. hrvatske državne politike u ratno klanje u BiH. I sam Tihomir Blaškić predao se Haaškom tribunalu 1995. fanatično uvjeren da nastavlja vojničko-domoIjubnu misiju: kako je od njega i traženo u Zagrebu, u Haagu nije branio sebe nego osvajačku strategiju Franje Tuđmana u susjednoj državi. Eksplicitno ucijenjen financijskom sigurnošću svoje obitelji, otišao je u Haag nastojeći prešutjeti političke veze između Zagreba i Darija Kordića. Kad je napokon shvatio da je izabran za žrtveno janje i kad je u svojoj obrani napokon identificirao egzekutore - Paška Ljubičića, Antu Sliškovića, Vladu Ćosića, Tomu Vlajića - HDZ-ov režim uzvratio je odmazdom.

Finalni svjedok

Pred sudskim vijećem Haaškog suda u ulozi finalnog svjedoka pojavio se Milivoj Petković, bivši načelnik Glavnog stožera HVO-a, koji je potvrdio ključne teze optužnice. Njegovo svjedočenje nije bilo samo rezultat svestranog brifinga u MORH-u, nego i vlastite nečiste savjesti.

Prema dokumentima koji su otkriveni nakon sloma HDZ-ova režima, Petković je izravno odgovoran za zločine u istočnom dijelu Lašvanske doline. Zahvaljujući, međdu ostalim, i njegovu svjedočenju, i oni su svaljeni na Blaškića. Drugi manevar izvršen je uz pomoć Vlade Šantića, jednoga od haaških osuđenika iz tzv. viteške skupine. Pojavivši se iznenada kao pokajnik, on je haaško tužiteljstvo nastojao uvjeriti da je Blaškić jedini krivac za sve što se događalo u Lašvanskoj dolini, amnestirajući ne samo Kordića nego i svog zaštitnika Valentina Ćorića protiv kojeg se također priprema haaška optužnica.

Utočište ahmićke četvorke

U međuvremenu ahmićka četvorka dobila je nove identitete, tajne adrese i zaštitu SZUP-a. Otkriveni su tek u kolovozu 2000. na zadarskom području. Pod vodstvom novog ministra unutarnjih poslova Šime Lučina MUP je počeo akciju njihova uhićenja. No, kako su iz istih policijskih redova dobili signal o MUP-ovim planovima, Ljubičić i Ćosić uspjeli su pobjeći policijskoj potjeri. Dvojica uhićenih pušteni su uskoro iz pritvora, uz minorne optužbe za lažno predstavljanje i upotrebu fiktivnih domovnica, putovnica i osobnih iskaznica. Budući da hrvatsko pravosuđe nije ništa poduzelo, protiv Paška Ljubičića optužnicu je podiglo haaško tužiteljstvo.

Dario Kordić poslan je u Haag s posve drukčijim statusom. Kad ga je 1997. Miroslav Tuđman, tadašnji šef HIS-a, nagovarao na tzv. dobrovoljnu predaju, Kordića su uvjerili da će njegova haaška optužnica pasti na elementarnoj činjenici: kao političar, formalni predsjednik lokalnog lašvanskog ogranka HDZ-a, lako će dokazati da nikakve veze nije imao s vojnim operacijama, pa tako ni s egzekucijama HVO-a u Lašvanskoj dolini. I doista, u trenutku izricanja presude u Haagu se, naime, ništa nije znalo o sastanku u Busovači. Osuđen je znatno manje od Blaškića - na 25 godina zatvora. Žalba na presudu već je predana. U njoj se ponavlja teza da Kordić kao marginalni političar nije imao vojno-zapovjednih ovlasti nad HVO-om. Ako, dakle, Haaški sud uvaži Nobilove dokumente i svjedoke, drugostupanjsko vijeće krivnju bi moglo odmjeriti potpuno drukčije: Blaškić bi mogao biti oslobođen odgovornosti za likvidaciju 112 muslimanskih civila, žena i djece, a1i bi veću dodatnu kaznu dobio Dario Kordić. U tom slučaju dokazalo bi se ono što zna cjelokupna hrvatska javnost: ključni zločinci nisu nosili časničke činove i vojne titule nego su bili raspoređeni u vrhovima vladajuće stranke.

Pod tajnim okriljem HONOS-a Ljubičić će nastojati pobiti Nobilove nove dokaze. Ponudit će suradnju haaškom tužiteljstvu, čime će, prema običajima Haaško suda, olakšati vlastiti položaj, ali i položaj tzv. hrvatske državne politike čiji su protagonisti i danas razmješteni u Saboru, u tajnim službama, u vrhu HDZ-a BiH i bosanskohercegovačke federacije.