Večernji list: 13. 11. 2001.

SUKOB VLADE I CRKVE

Granić vidio poruku biskupa prije no što je objavljena

Odgovor biskupima napisao Granić, a blagoslovio Račan

Zamjenik premijera dr. Goran Granić izazvao je neviđene trzavice ne samo u odnosima između države i Katoličke crkve, nego i unutar vladajuće koalicije, pa čak i unutar vlastitih stranačkih redova. On je, naime, to je sada sasvim sigurno, autor subotnjeg Vladina priopćenja koje je zapravo reagiranje na dan ranije objavljenu poruku hrvatskih biskupa o socijalnom stanju u zemlji. Njegov šef Ivica Račan sadržaj priopćenja mudro je samo "blagoslovio" a da nije ostavio tragove, a Vladina glasnogovornica Aleksandra Kolarić na njega je stavila svoj potpis.

Trzavice u petorki

Granić je intonacijom priopćenja izazvao zgražanje u crkvenome vrhu, osudu koalicijskih partnera, prije svih HSS-a, ali i neodobravanje među svojim kolegama u HSLS-u. Vicepremijer je, podsjetimo, u priopćenju naveo kako je "Vlada iznenađena žestinom, površnošću i neobjektivnošću iznesenih mišljenja", ali i da "zabrinjava bliskost mišljenja Biskupske konferencije i nekih oporbenih stranaka i radikalnih političkih skupina". Štoviše, neki su u interpretaciji ovih riječi otišli tako daleko da su i biskupe svrstali u desnicu koja kao da želi srušiti ovu vlast. Granić je, usto, i predsjednik Vladine Komisije za odnose s vjerskim zajednicama, pa su njegove riječi u crkvenim redovima dočekane s još većom težinom.

No tu priči nije kraj. Iz sadržaja priopćenja, kao i iz tajminga kada je ono izdano, moglo bi se zaključiti kako je Vlada iznenađena što su se biskupi na njega potužili prvo novinarima, a ne njoj osobno, čime bi Vlada možda neke stvari pokušala zataškati ili na nekim mjestima barem otupiti oštricu hrvatskih biskupa. I ne samo to. Dojam je da biskupsko priopćenje u Vladi uopće nije čitano od početka do kraja, što je naglasio i predsjednik HBK-a mons. Josip Bozanić, nego se Vlada, odnosno njezin drugi čovjek, samo uhvatio za one dijelove koji su mu zasmetali.

Zakasnjela reakcija

Nepoznata je, međutim, ostala činjenica, za koju smo dobili potvrdu u Vladinim krugovima, da novinari nisu bili prvi koje su biskupi upoznali sa svojom porukom. Dan ranije, to znači u četvrtak, 8. studenoga, jedan primjerak poruke na ruke je dobio upravo vicepremijer Granić osobno. Stoga je logično pitanje zašto odmah nije na poruku reagirao on ili Vlada u cjelini? Zašto isti čas nije konzultiran vrh Crkve ako je ta poruka toliko zasmetala Vladi ili Graniću? Ili su možda mislili da će ta poruka ostati skrivena od hrvatske javnosti? Netko se u Vladi očito preračunao.

Činjenica je, također, da je Vlada službeno upoznata s gledištem hrvatskih biskupa o vođenju socijalne politike. No, ona u poruci nije ni napadnuta ni optužena, ali je zato Vlada ili Granić osobno izravno napao i optužio Crkvu za sve i svašta. No, za razliku od biskupa, Vlada nije smatrala potrebnim svoja zapažanja službeno prenijeti crkvenom vrhu, već se njime odlučila gotovo obračunati samo preko medija, i to s razine svoje glasnogovornice. I tu se zapravo više nema što reći. Crkva je svoje rekla, a sada je na redu da se Vlada ili peteročlana koalicija suoče sami sa sobom i da se konačno dogovore što tko radi i tko o čemu i na koji način odlučuje. Jer, socijalno stanje u zemlji zaista je sve beznadnije, a svako odugovlačenje potrebnih i pravednih rješenja samo će ga još dodatno pogoršati.

Inače, i Islamska zajednica u Hrvatskoj izražava zabrinutost za opće društveno i socijalno stanje u Hrvatskoj, što je, kako je priopćio predsjednik Mešihata muftija Ševko Omerbašić, zaključak Opće izvještajne skupštine IZ-a od 10. studenoga.

Zvonimir Despot

Mons. VJEKOSLAV HUZJAK, GLASNOGOVORNIK HRVATSKE BISKUPSKE KONFERENCIJE:

Biskupi čekaju službeni odgovor Vlade

Generalni tajnik i glasnogovornik Hrvatske biskupske konferencije mons. Vjekoslav Huzjak jučer nam je rekao kako HBK još nema odgovor na reagiranje Vlade nakon objavljivanja poruke hrvatskih biskupa o socijalnom stanju u zemlji.

- HBK još ništa službeno nije dobio od Vlade i sve što znamo doznali smo iz medija. Stoga se HBK neće očitovati dok od Vlade ne dobije što je njezino službeno mišljenje, a što je neslužbeno, jer stvari, očito, nisu jednoznačne. Da je tome tako, najbolje se vidi po tome što se u priopćenju Vlade govori na jedan način, a političari iz vladajuće koalicije stvar tumače na drugi način. Zasad mogu reći jedino to da Vladino priopćenje odudara od intencije poruke - poručio je mons. Huzjak. (zde)