Vjesnik: 22. 11. 2001.

Za Mesića je Hrvatska u krizi, za Crkvenca na putu prosperiteta

Ne postoji opći politički i stručni konsenzus o tome kako je nezaposlenost najveći problem moderne Hrvatske, smatra hrvatski predsjednik / Mesić je istaknuo da je poticanje bržeg ekonomskog rasta polazište i pravi smjer ekonomske politike, ali bez ideologizacije znanosti, »jer znanost nije sluškinja politike«/ Vlada u zadnje dvije godine nije napravila čudo, ali je ostvaren pozitivan trend, ocijenio ministar financija

OPATIJA, 21. studenoga - »Uz nužnu suradnju ekonomske znanosti i gospodarstvenika, u ovom razvojnom trenutku Hrvatske možda je potrebnija bolja suradnja između hrvatskih ekonomista, državnih dužnosnika i političara koji su odgovorni za kreiranje i provođenje ekonomske politike«, rekao je hrvatski predsjednik Stjepan Mesić pred petstotinjak sudionika IX. savjetovanja »Ekonomska politika Hrvatske 2002.«, koje je u organizaciji Hrvatskog društva ekonomista u srijedu započelo u Opatiji.

Cilj trodnevnog susreta je međusobno informiranje o najvažnijim problemima ekonomske znanosti, glavnim pitanjima naše razvojne strategije i ekonomske politike, rasprava o osnovnim elementima makroekonomske i monetarne politike za iduću godinu, koncepciji i načelima strategije razvoja, politici izvoza i tečajnoj politici.

Neodrživi deficiti platne bilance i proračuna

Mesić je istaknuo da nije ispunjen uvjet tzv. makroekonomske stabilnosti za uspješan i dinamičan razvoj ako istodobno imamo neodržive tekuće deficite platne bilance i proračuna te rast vanjskoga duga, uz visoku nezaposlenost. Smatra da ne postoji opći politički i stručni konsenzus o tomu kako je nezaposlenost najveći problem moderne Hrvatske.

»Visoka nezaposlenost, koja se ne smanjuje, ekonomski rast po niskim stopama te s tim povezan stagnantan izvoz i veliki uvoz ključni su problemi našeg razvoja«, istaknuo je Mesić. Dodavši da se tim problemima Vlada mora pozabaviti, upozorio je na relativno visoku razinu javnih izdataka, javnog i vanjskog duga, što su posljedice nedovoljnog oporavka gospodarstva. Ističe da je poticanje bržeg ekonomskog rasta polazište i pravi smjer ekonomske politike, ali bez ideologizacije znanosti, »jer znanost nije sluškinja politike«.

Velik utjecaj lobističkih interesnih skupina

Mesić je upozorio na velik utjecaj lobističkih interesnih skupina na izbor modela ekonomske politike. »Hrvatsko je gospodarstvo u visokom stupnju globalizirano«, rekao je Mesić; primjeren je udjel izvoza i uvoza robe i usluga u bruto domaćem proizvodu, tako da Hrvatska ima sve karakteristike tzv. male otvorene ekonomije. Podsjetio je kako je EU odobrio asimetričnu carinsku liberalizaciju za izvoz iz Hrvatske i zemalja jugoistočne Europe. Velik je obujam inozemnih izravnih investicija, posebice u telekomunikacije, trgovinu, bankarstvo i osiguranje, financijski sektor je znatno liberaliziran...

Nova razvojna strategija Hrvatske, kazao je Mesić, koja se upravo završava i konkretizira po narudžbi Vlade, uzet će u obzir utjecaj procesa regionalnog povezivanja, europskih integracija i globalizacije na nacionalnu, makroekonomsku i monetarnu politiku središnje banke (HNB).

»Hrvatska nije u krizi; na putu smo prosperiteta«, rekao je u svom izlaganju ministar financija Mato Crkvenac. Dodao je da Vlada u zadnje dvije godine nije napravila čudo, ali je ostvaren pozitivan trend. Četiri najveća problema u državi trenutačno su nezaposlenost, sporost u provedbi reformi i otpor prema njima, niska proizvodna sposobnost i nedovoljno učinkovita pravna država i administracija.

»Do demokratskih izbora početkom 2000. godine bili smo, na žalost, svjedoci uvjeravanja tada vladajućih političara kako imamo "gospodarsko čudo", a manja skupina hrvatskih ekonomista imala je zadatak da racionalizira i "stručno" pojašnjava takve stavove. No, tamo gdje se događaju čuda, nema znanosti. U ekonomiji se čuda ne događaju«, izjavio je predsjednik Mesić, dodavši kako se utrošilo previše energije da bi se na kraju prihvatila očigledna činjenica kako je naše gospodarstvo u recesiji i podužoj krizi te da zaostajemo u ekonomskoj tranziciji, stabiliziranju menadžmenta i upravljanja poduzećima.

Predsjednik Mesić je na kraju svog izlaganja izrazio nadu da će završni rezultati i poruke s konferencije hrvatskih ekonomista biti vrijedan znanstveni doprinos za unapređenje nacionalne razvojne strategije, očekujući sasvim konkretne sugestije i prijedloge našoj ekonomskoj politici, odnosno njenim nositeljima i kreatorima.

Naglasivši da su znanstveni argumenti o stanju u Hrvatskoj nedostatni, ministar Crkvenac je rekao kako probleme koje je naveo predsjednik Mesić Vlada ima na umu pri koncipiranju daljnjih aktivnosti. Ministar je uvjeren kako nema uporišta u tvrdnjama da smo u recesiji, depresiji, nekontroliranom deficitu, socijalnoj bijedi...

»Ocjene o krizi u Hrvatskoj često su motivirane, ali nikad nisu objašnjene. Činjenica je, pak, da su plaće u Hrvatskoj samo 40 posto manje od plaća, primjerice, Slovenaca; društveni bruto proizvod Hrvatske raste - ove godine se kreće između 4,2 i 4,5 posto, i to u uvjetima kada u Europi gospodarski rast stagnira i približava se nuli. Za iduću godinu predviđa se gospodarski rast od 3,5 posto«, rekao je ministar Crkvenac, dodavši da je u posljednje dvije godine polučena gospodarska konsolidacija. U odnosu na 1999. godinu kada su devizne rezerve iznosile 2,5 milijardi kuna, one su danas 6,9 milijardi. Ukupna likvidna sredstva lani su povećana za 6,2 posto, a ove godine oko šest posto.

Crkvenac je istaknuo kako za iduću godinu Vlada novim paketom razvojnih mjera upućuje izazov gospodarstvenicima, bankarima, znanstvenicima... Riječ je o »Razvojnim prioritetima Hrvatske 2002.-2004.«, dokumentu koji će biti upućen u saborsku proceduru, a odnosi se na rast zapošljavanja i životnog standarda, otvorenost, konkurentnost i stabilnost. Saborski zastupnici raspravljat će o namjerama Vlade da osigura trajnu makroekonomsku stabilnost i održivi rast, izvoz, konkurentnost i investicije, učinkovitu pravnu državu i sveobuhvatnu decentralizaciju; da provede temeljitu reformu sustava obrazovanja i znanosti te monetarne, kreditne i bankarske politike; da potakne zapošljavanje, privatizaciju i restrukturiranje, malo i srednje poduzetništvo.

Ljiljana Pandža