Slobodna Dalmacija: 27. 11. 2001.

NE PRESTAJU ŠPEKULACIJE O SMJENI GLAVNOG DRŽAVNOG ODVJETNIKA

Račan tragom Pašalića?

Za vlast je neugodna činjenica da smjenu Ortynskog traži i dr. Ivić Pašalić kojemu je upravo zbog istrage o pljački "Slobodne Dalmacije" skinut zastupnički imunitet

Piše: Nataša ŠKARIČIĆ

Iako je premijer Račan u ponedjeljak demantirao da je petorka na sastanku raspravljala o smjeni glavnog državnog odvjetnika Radovana Ortynskog, to ne znači da njegova smjena u zadnje vrijeme nije predmet mnogih, za sada neslužbenih razgovora na najvišem državnom vrhu. Naprotiv. Neslužbeno se "zna" da su premijera i predsjednika osupnule izjave koje je Ortynski dao za posjeta u BiH da ga šefovi države zatrpavaju banalnostima i time sprječavaju njegovu borbu protiv organiziranog kriminala i da bi to moglo ugroziti njegovu poziciju. Luka Trconjić, predsjednik saborskog Odbora za pravosuđe, rekao nam je u ponedjeljak kako spekulacije o smjeni Ortynskoga ne može ni "demantirati ni potvrditi", no da garantira da petorka tome na sastanku nije posvetila niti sekunde.

Kronologija propusta

Dogodi li se da Ortynski ipak ostane na svojoj funkciji, to će, dakle, biti dokaz da je premijer Ivica Račan voljan otrpjeti i prigovore koje mu je glavni državni odvjetnik uputio pred međunarodnim dužnosnicima kako bi sebe oprao od sve prisutnijeg dojma da mu bježi uloga i image hrvatskog Eliota Nessa. Čak i ako se nije osvrtao na sve incidente koji su generirani iz Državnog odvjetništva u godinu i pol dana, premijer nije smio ostati ravnodušan na zadnja dva skandala u kojima je sam neposredno intervenirao. Jedan je afera PDV u kojoj je - mimo zakonske procedure, bez savjetovanja sa Stručnim kolegijem - smijenjena zagrebačka Županijska državna odvjetnica Dunja Pavliček-Patak, a drugi je katastrofalan nemar u slučaju smrti na dijalizama kada Državno odvjetništvo nije predložilo ekshumacije umrlih ljudi. Ortynski se na višekratne medijske napise o tom propustu očitovao tvrdnjom da su "sve ekshumacije učinjene pravodobno" iako o pravodobnosti svjedoče - kamere HTV-a koje su za Dnevnik snimile postupke učinjene s dva do tri tjedna zakašnjenja.

Je li se, dakle, samo u zadnjih mjesec dana nagomilalo dovoljno toga da se "neslužbene" najave o smjeni pretvore u službenu odluku? Pitanje je nebitno za konačan ishod, važnija je politička kalkulacija. Prvo, Račan će možda procijeniti da je tajming za smjenu koja dolazi zbog uvrede upućene njemu osobno demonstracija taštine umjesto odgovornosti. Drugo, za vlast je neugodna činjenica da smjenu Ortynskoga traži i dr. Ivić Pašalić kojemu je upravo zbog istrage nad pljačkom "Slobodne Dalmacije" koju gura državni odvjetnik skinut imunitet. Treće, bi li Vlada ovim potezom priznala da u vodu padaju sva obećanja o beskompromisnom rješavanju organiziranog kriminala, posebice gospodarskog, odnosno da je polovica njenog mandata potrošena na neozbiljnu igru samovoljnoga Državnog odvjetnika? Četvrto, nema tog pravnog stručnjaka u ovoj zemlji koji bi se u sklopu mogućih prijedloga petorke mogao sjetiti ijednog valjanog stranačkog kandidata za ovu funkciju. Drugim riječima, bi li smjenom Ortynskoga, a eventualnom neadekvatnom zamjenom, akcije pravne države koje su formalno započete postale dio mastodontskog arhiva sudskih predmeta koji su u zastari? Je li Ortynski zaslužio naklon samo zato jer je startao s pravnom grmljavinom?

Kako bilo, premijer će ta pitanja postaviti u krivom trenutku. Naime, u spektakularnom suđenju zločinačkoj organizaciji čiji je cilj bio povezati mafiju i privredu, odnosno legalne strukture, odustalo se od najvećeg dijela optužbe, pa odvjetnici predviđaju da će proces završiti na optužbama za dilanje i pojedinačna ubojstva. Ortynski se u tom procesu bezbroj puta spominjao kao sudionik protuzakonitih nagodbi sa svjedocima, posebice, prema nekim navodima, iz klana pokojnoga Vjeke Sliška u čijem su stanu navodno nađeni dokumenti koji su mogli biti samo iz odvjetništva. Zdravku Šiškiću, svjedoku u procesu, obećan je oprost zatvorske kazne koju je služio zbog ubojstva u zamjenu za svjedočenje, što je prema pravnim stručnjacima, posve nelegalna nagodba. Tek je prije tri tjedna nova ministrica pravosuđa odbila takvu mogućnost. Tvrdi se da se pripadnike suprotnog klana namjerno nije htjelo procesuirati kako ih se ne bi diskreditiralo kao svjedoke, itd., itd. Proces protiv Kutle, simbola svehrvatske pljačke, zapeo je na nemoći pravosuđa u dokaznom postupku, iako se vodio kao simulirani galop pravne države na potpuno bezakonje koje je vodio HDZ.

Moralni prijestup

Smjenu glavnog državnog odvjetnika Vlada predlaže Saboru koji traži mišljenje saborskog Odbora za pravosuđe. Razlozi mogu biti svi koji se Ortynskome u medijima stavljaju na dušu: nesavjesno obavljanje dužnosti, prekoračenje ovlasti, izostanak rezultata u radu, itd. Možda su upravo stoga događaji od posljednjeg mjeseca - suprotno prethodnim pretpostavkama - dobar motiv da Vlada učini svoje, a dosadašnje ponašanje proglasi tolerancijom. Nesumnjivo je da je afera PDV remek-djelo opstrukcije pravne države u kojemu treba ispitati i ulogu samog Ortynskog,provjeriti je li točno da je njegov prijatelj odvjetnik Mirko Batarelo, branitelj prvoosumnjičenih u ovom slučaju, kao i način na koji se u ovom slučaju surađivalo s MUP-om. Propust u aferi Baxter je, čini se, neupitan, a pravi će se razmjeri štete znati tek kada MUP objavi nalaze obdukcije nad umrlima. Zadnji gaf Ortynskog pred kolegama u Državnom tužiteljstvu BiH i predstavnicima međunarodnih organizacija, zapravo je "moralni prijestup" koji, po svoj prilici, ne predstavlja prekršaj nekog posebnog pravilnika o ponašanju visokih državnih dužnosnika.

Figurativno, Ortynski se nazivao hrvatskim Eliotom Nessom. U stvarnosti, njegova uloga nadilazi filmsku romantiku, budući da je trebao odigrati ključnu ulogu u ispravljanju svih pravnih krivina u HDZ-ovu vođenju države. Račan će teško odlučiti o njegovoj sudbini, jer je ona najuže vezana i za njegovu vlastitu.