Večernji list: 29. 11. 2001.

NA HRVATSKO - SLOVENSKOJ GRANICI ZA GODINU DANA SCHENGENSKI STANDARDI

Granica privremeno stroga

LJUBLJANA: Vlado Zagorac

Na hrvatsko-slovenskoj granici potkraj 2002. godine slovenska će strana osposobiti granične nadzorne točke za rad prema standardima schengenske granice kao vanjske granice EU. Za hrvatske će se državljane, tamo gdje to prostorno bude moguće, uvesti posebni vozni trakovi za ulazak u Sloveniju.

Osim triju cestovnih prijelaza - Macelj-Gruškovje, Bregana-Obrežje i Rupa-Jelšane - te željezničkoga u Dobovi, na kojima će raditi sve službe, policijske, carinske i inspekcijske, nužne za provedbu schengenskog režima, na granici s Hrvatskom osposobit će se još 25 graničnih prijelaza za međunarodni i međudržavni promet te 27 prijelaza za hrvatske i slovenske državljane s ispravama na temelju hrvatsko-slovenskog sporazuma o pograničnome prometu i suradnji (SOPS). Dodatno će se osposobiti i opremiti 244 nadzorne točke i za prelazak granice pod određenim uvjetima.

Slovenske pripreme za režim schengenske granice jučer je u Ljubljani predstavio slovenski ministar za europske integracije Igor Bavčar, naglasivši korisnu suradnju s hrvatskim vlastima. Na temelju takve suradnje predviđa se gradnja zajedničkih graničnih prijelaza, cestovnog Macelj-Gruškovje i željezničkoga Dobova, gdje će u zajedničkome objektu, ali odvojeno, raditi hrvatske i slovenske službe.

- Od Hrvatske očekujemo sudjelovanje u pokrivanju troškova gradnje. Zajedno s novcem EU, to bi Sloveniji smanjilo trošak 25-30 posto - rekao je Bavčar. Dodao je da će objekti na granici s Hrvatskom biti montažni "jer se u doglednoj budućnosti očekuje da Hrvatska postane članicom EU, pa će se ta granica ukinuti".

Bavčar drži da nepotpisivanje i neratificiranje parafiranog hrvatsko-slovenskog ugovora o granici ne može utjecati na to da Slovenija, najkasnije do kraja 2005. godine, na granici s Hrvatskom počne primjenjivati cjelovit sustav schengenske granice i ukine sadašnje granice s Italijom, Austrijom i Mađarskom. No, on smatra jako važnim da se do tada počne primjenjivati SOPS. U suprotnom, Hrvatska će se sa svakom članicom EU morati posebno pogađati o tome dijelu prava svojih građana pri prijelasku schengenske granice.