Vjesnik: 30. 11. 2001.

Washington zabrinut nazočnošću ruskih vojnika u Kabulu

Američki državni tajnik Colin Powell nazvao je svog ruskog kolegu Igora Ivanova i izrazio želju Washingtona da Moskva izbjegava bilo kakve vojne pokrete u Afganistanu koji bi mogli potkopati povjerenje između dvije države

ZAGREB, 29. studenoga - Idila u američko-ruskim bilateralnim odnosima nakon terorističkih napada na SAD 11. rujna, narušena je prije nekoliko dana dolaskom ruskih snaga u glavni grad Afganistana Kabul. Američki državni tajnik Colin Powell nazvao je svog ruskog kolegu Igora Ivanova i izrazio želju Washingtona da Moskva izbjegava bilo kakve diplomatske ili vojne pokrete u Afganistanu koji bi mogli potkopati povjerenje između dvije države, piše u srijedu američki dnevnik Washington Post.

Powell je također rekao da bi Rusija trebala izbjegavati svaki čin kojim bi pomagala svom dugogodišnjem savezniku, jednom od vođi Sjevernog saveza Burhanuddinu Rabbaniju, da postane predsjednik poslijeratnog Afganistana. Američko stajalište je da je Rabbani jedan od afganistanskih vođa koji treba biti uključen u proces pronalaženja političkog rješenja za budući Afganistan. Iako cijeni suzdržanost Rabbanijevih snaga u Kabulu, Bijela kuća smatra da svaka afganistanska vlada koja ne uključuje što veći broj predstavnika svih etničkih i političkih skupina, neće biti stabilna.

Prema tumačenju anonimnog dužnosnika američke administracije, Powellov poziv bio je potreban kako bi se nastavio trend dobrih odnosa između SAD i Rusije, što je uspostavljen posljednjih tjedana. Ruski predsjednik bio je prvi strani državnik koji je izrazio sućut Georgeu Bushu nakon napada 11. rujna. Rusija je također pomogla SAD-u pri uspostavi kontakata s vođama Sjevernog saveza koji su preuzeli kontrolu u Kabulu i u sjevernom dijelu Afganistana i pomogli u pronalaženju ciljeva za američke napade iz zraka.

Međutim, američku administraciju zabrinulo je raspoređivanje ruskih snaga u Kabulu i zračnoj luci Bagram, udaljenoj 40-ak kilometara od glavnoga grada Afganistana. Američki dužnosnici kažu da se rusko viđenje buduće afganistanske vlade razlikuje se od američkog. Točnije, neki članovi Bushove vlade zalažu se za uključivanje talibanskih predstavnika u novu vladu, dok je Rusija protiv jer u njima vidi zametke buduće proturuske politike i plodno tlo za utjecaj Pakistana, smatraju u Washingtonu.

Američki izvori kažu da je Ivanov odgovorio kako će Rusija poraditi na koordinaciji svojih poteza s američkim.

Administracija u javnosti pokušava ublažiti svoju zabrinutost. Glasnogovornik američke vlade Richard Boucher rekao je u utorak da je ruska aktivnost u Afganistanu ograničena na humanitarnu pomoć, i ne uključuje vojne operacije. Međutim, vojni analitičari kažu da su ruske snage koje su poslane u Afganistan pripadnici ministarstva za hitne situacije, nastalog odcjepljenjem od ministarstva obrane nakon kolapsa Sovjetskog Saveza 1991. godine, koje ima vlastito vojno krilo s oko 70.000 vojnika.

U američkoj vladi ovaj potez Moskve protumačili su željom Rusije da igra važniju ulogu u poslijetalibanskom Afganistanu i iskoristi prednosti svog utjecaja na Sjeverni savez, znajući kako je »važnije stanje na terenu nego ono što se događa na konferenciji u Bonnu«.

Marinko Bobanović