Slobodna Dalmacija: 02. 01. 2002.

DOBAR DAN, EURO!

Piše: Sanja STAPIĆ

Život 300 milijuna Europljana stubokom se promijenio početkom godine: startao je euro kao pravi gotovinski novac, a koncem veljače nacionalne valute 12 zemalja Eurolanda postaju povijest. U siječnju i veljači moći će se plaćati eurima, markama, lirama francima..., a od prvog ožujka samo eurom. Svi oni koji iz tko zna kojih razloga ne zamijene devize, nemaju razloga za paniku jer će središnje banke tih zemalja novac mijenjati još najmanje 10 godina, a neke, poput Njemačke, neograničeno dugo.

Pa ako se nije bilo lako pripremiti na novi novac Nijemcima, Austrijancima, Belgijancima, Fincima, Francuzima, Grcima, Ircima, Talijanima, Luksemburžanima, Nizozemcima, Portugalcima i Španjolcima - imamo i mi konja za utrku. Nije malo Hrvata kojima će odlazak najomiljenije ovdašnje valute - njemačke marke - teže pasti nego Nijemcima. I dok mnogi shvaćaju neizbježnu činjenicu da orlići jednostavno prestaju postojati, pa su se posljednjih dana opraštali od maraka donoseći dnevno i na desetke milijuna DEM na banke kako bi im na Novu 2002. bile automatski i besplatno konvertirane u euro, ima i onih koji teško vade novac iz madraca nadajući se da će se opametiti oni u Njemačkoj i Europi.

Ljudima jednostavno ne ide u glave činjenica da Njemačka već ionako nema suverenitet nad markom, jednako kao ni ostalih 11 zemalja nad svojim novcem. Dobar dio suvereniteta dragovoljno su izgubile u trenu kad je posljednjega dana 1998. godine utvrđen fiksni i nepromjenjivi tečaj 12 valuta prema euru.

Članice Europske monetarne unije s prvim danom ove godine postale su prostor na kojemu se plaća istim novcem, na kojemu su cijene lako usporedive jer su sve istaknute u eurima, prostor gdje je lakše poslovati jer nema konverzije valuta i troškova koje vuku za sobom... Euroland, makar što se novca tiče, postaje jedna zemlja. U cijeloj će toj priči Hrvatska i njezini gospodarstvenici i građani također imati koristi. Primjerice, poduzetnici će jednostavno moći procijeniti koje im je tržište pogodnije za nabave ili gdje se više može zaraditi plasirajući robu... Istodobno, građani će u svih 12 zemalja moći putovati s eurom i također će moći lako uspoređivati gdje im je zgodnije i prihvatljivje obaviti neku kupnju.

No, euro ulazi i u život građana u Hrvatskoj. Većina građana odlučila svoje devize iz kućnih trezora pretvoriti u euro. Uz to što su banke prvog siječnja sve uloge u valutama koje prestaju postojati pretvorile u euro, još lani su svi njihovi krediti umjesto za marku "privezani" uz euro. Osim toga, neki su trgovci još ljetos, primjerice, isticali cijene automobila u eurima. Mnogi će još dugo pretvarati euro u marku kako bi imali osjećaj koliko nešto doista stoji, i to ne samo zbog navike, nego i zbog činjenice da je euro "teži" od marke.

Jer, jedan euro vrijedi gotovo dvije marke. Jedan EUR, što je službena kratica za jedinstvenu europsku valutu, stoji točno 1,95583 njemačke marke.

Pa ako se nekome činilo da je marka jaka, odnosno da treba za stotinu maraka izbrojiti previše kuna, tek će takav pravi osjećaj imati s eurom budući da će za 100 eura izbrojiti gotovo 750 kuna. Pravo malo brdo kuna... Euro će jednog dana doći i u Hrvatsku. Kad će to biti, ne znaju ni oni koji će to jednog dana morati znati. Valjda ćemo se do tada naučiti računati u eurima i zaboraviti razmišljati koliko je što u markama.