Slobodna Dalmacija: 01. 03. 2002.

HOĆE LI PETRITSCH NAMETNUTI ODLUKU O USTAVNIM PROMJENAMA REPUBLICI SRPSKOJ

Srbi konstitutivni u cijeloj BiH, za druge rješenje u dogovoru

U OHR-u su mišljenja da bi najbolje rješenje bilo u dogovoru između bosanskohercegovačkih stranaka, bez ikakvih pritisaka sa strane. Ipak, još uvijek nije isključena ni opcija da visoki predstavnik nametne rješenja Republici Srpskoj

Nakon susreta predstavnika BH stranaka s visokim predstavnikom Wolfgangom Petritschem gdje se razgovoralo o ustavnim promjenama i usklađivanju entitetskih ustava, pojavile su se i prve reakcije njihovih čelnika.

Prema izjavama nekih sudionika, riječ je o još jednom pokušaju koji je doživio neuspjeh. Predstavnik Hrvatske demokratske zajednice Mariofil Ljubić misli da je još uvijek prerano zaključivati hoće li u cijeloj stvari biti potrebna intervencija visokog predstavnika. On ne isključuje i takvu opciju, ali drži potrebnim nastavak razgovora o pojedinim pitanjima.

Potpredsjednik SDP-a Sead Avdić drukčijega je mišljenja od Ljubića. On smatra da bi međusobni dogovor stranaka osnažio dignitet BiH, no poznavajući odnose između stranaka i njihovih lidera, Avdić nije optimist. Problem je što se sastanci pretvaraju u predizbornu kampanju, a usklađivanje entitetskih ustava postaje sporedna stvar, riječi su SDP-ova potpredsjednika.

Lider NHI Krešimir Zubak, pak, apelira da se mora naći kompromisno rješenje.

— Na ustavne promjene treba gledati realno, pa stoga držim da nećemo uspjeti sami doći do dogovora - kaže Zubak.

U prilog ovakvoj Zubakovoj tezi uklapa se izjava predsjednika SNDS-a Milorada Dodika. Ukazivanje na kompaktnost predstavnika bošnjačkih i hrvatskih stranaka je nastojanje da se nametnu određena rješenja. Konstruktivnim smatra inzistiranje visokog predstavnika na kompromisnom rješenju.

U OHR-u su mišljenja da bi najbolje rješenje bilo u dogovoru između bosanskohercegovačkih stranaka, bez ikakvih pritisaka i nametanja rješenja.

— Visoki predstavnik i međunarodna zajednica žele dugoročno rješenje između BH stranaka koje bi rezultiralo kvalitetnim budućim političkim sustavom — riječi su glasnogovornika OHR-a Marija Brkića.

Doduše, prema Brkićevim riječima, nije isključena ni opcija da visoki predstavnik nametne rješenja o ustavnim promjenama u Republici Srpskoj. Kako je sastanak BH stranaka održan pred Petritschov put u Bruxelles, gdje će, među ostalim, Upravnom odboru Vijeća za implementaciju mira na razini političkih direktora govoriti o provođenju odluke Ustavnog suda BiH, neizostavne su i spekulacije hoće li Petritsch nametnuti odluku o ustavnim promjenama u Republici Srpskoj.

S obzirom da napuci o pojedinim rješenjima stižu upravo od Vijeća za implementaciju mira, mogu se očekivati novi signali iz Bruxellesa.

Kako stvari trenutačno stoje, s obzirom na odluku federalnog Parlamenta o konstitutivnosti Srba u Federaciji, u većem bosanskohercegovačkom entitetu amandmani na ustavne promjene vjerojatno će ugledati svjetlo dana. Na potezu su Republika Srpska i visoki predstavnik.

Zlatko TULIĆ