Vjesnik: 02. 03. 2002.

Petorka se nije dogovorila, Račan ponavlja upozorenje o krajnje ozbiljnoj situaciji

Opcije za opstanak koalicije su sužene ako vodstvo HSLS-a i ministri iz te stranke ostanu kod svojih decidiranih stavova, izjavio je premijer i dodao da će tada sve stranke koalicije morati odlučiti može li Vlada nastaviti posao »uz manje stabilnu podršku u Saboru«/ Prema neslužbenim informacijama, Račan se priklonio gledištu da stranka može odlučivati tko će od njezinih predstavnika biti u Vladi, ali mu smeta način na koji je to HSLS odlučio i inzistira na ostanku Granića; koalicijski su mu partneri, navodno, rekli da ne žele biti Granićevi taoci / Nastavak razgovora u utorak

ZAGREB, 1. ožujka - Dogovor o tome kako razriješiti drugu veliku krizu koja trese vladajuću koaliciju i Račanovu Vladu, čelnici petorke nisu u petak postigli ni nakon više od šest sati razgovora. Premijer i šef SDP-a Ivica Račan novinarima je, žureći na sjednicu Predsjedništva SDP-a, krajnje suzdržano ponovio da je situacija krajnje ozbiljna.

»Opcije za opstanak koalicije su sužene ako i vodstvo HSLS-a i ministri iz te stranke ostanu kod svojih decidiranih stavova. U takvoj situaciji sve će stranke petorke, pa i SDP, morati odlučiti može li Vlada nastaviti svoj težak posao uz manje stabilnu podršku u Saboru«, izjavio je Račan, odgovarajući na pitanje ima li ikakvih pomaka u suprotstavljenim stajalištima unutar petorke. Račan, međutim, nije precizirao znače li njegove riječi o suženoj podršci Vladi u Saboru da je Dražen Budiša možda najavio izlazak HSLS-a iz koalicije.

Premijer je odbio odgovoriti i na pitanje idu li razgovori u smjeru prihvaćanja ostavki HSLS-ovih ministara ili u smjeru glasanja o povjerenju Vladi u Saboru. Rekao je tek da o tome ništa ne može reći u ime petorke, a da »ne bi bilo korektno« da govori u svoje ime.

»Nismo se uspjeli dogovoriti oko jedne opcije, ali ćemo razgovor ipak nastaviti u utorak«, najavio je Račan.

Je li zadovoljan Budišinim argumentima za smjenu trojice HSLS-ovih ministara, pitali su Račana novinari, a on je znakovito odgovorio:

»Da sam zadovoljans tim argumentima, vjerojatno bi moja ocjena večerašnjeg sastanka bila povoljnija«.

Prema Račanovim riječima, o programskoj suglasnosti petorka uopće nije razgovarala, »premda i ja osobno i SDP inzistiramo upravo na tom razgovoru«.

Neslužbeno smo doznali da su se nakon sastanka petorke, Dražen Budiša, Zlatko Kramarić i Vesna Pusić okupili u kabinetu predsjednika Sabora i HSS-a Zlatka Tomčića. Kako doznajemo, Vesna Pusić, Kramarić i Tomčić podržali su Budišu u zahtjevu da svaka stranka koalicije ima pravo povlačiti svoje ministre iz Vlade, a također su, navodno, na sastanku petorke rekli Račanu da su protiv izglasavanja povjerenja Vladi u Saboru, kao i protiv toga da se podrška Vladi u Saboru osigura izazivanjem raskola u Klubu zastupnika HSLS-a.

»Račan nema ništa protiv toga da Budiša povuče svoje ministre iz Vlade, ali ga smeta način na koji je Malo vijeće HSLS-a to učinilo. A jedino na čemu je Račan nepokolebljivo inzistirao, to je ostanak u Vladi Gorana Granića«, rekao nam je izvor blizak vrhu HSLS-a, dodajući da je »Račan u tome ostao usamljen«!

»Čelnici četiriju stranaka koalicije decidirano su rekli Račanu da ne žele biti taoci jednoga čovjeka, odnosno Gorana Granića«, neslužbeno je rečeno novinarima. Također, od jednoga čelnika petorke doznali smo da Budiša na sastanku nije uopće govorio o mogućnosti izlaska HSLS-a iz koalicije. Jedino je, rekao nam je isti izvor, najavio da će, ako Račan ne prihvati njegov zahtjev za povlačenjem iz Vlade tri HSLS-ova ministra, ta stranka napustiti koaliciju, ali će u Saboru dati podršku Račanovoj Vladi.

Prema svemu sudeći, Predsjedništvo SDP-a i Ivica Račan morat će do utorka, s obzirom na neočekivanu podršku koju je Budiša dobio na sastanku petorke, odlučiti hoće li po svaku cijenu inzistirati na ostanku Gorana Granića u Vladi, i to na mjestu zamjenika premijera, na koje, odlukom Malog vijeća HSLS-a u utorak, mora sjesti Dražen Budiša.

Ivka Bačić