Večernji list: 04. 03. 2002.

POLITIČARI I DUŽNOSNICI ZATEČENI PIJANI ZA UPRAVLJAČEM AUTOMOBILA

Mi smo dečki, kaj pijemo vozečki

* Naša analiza upućuje na selektivan odnos u policijskom informiranju o pijanim incidentima javnih osoba, unatoč MUP-ovoj antialkoholnoj kampanji, te nekritičnost i političku neodgovornost dužnosnika prema svojim maliganskim prijestupima

* Da je predsjednik Sabora svojedobno na svome stolu imao analitičke podatke o tome koliko je političara i dužnosnika zatečeno pijanih za upravljačem, vjerojatno ne bi bio toliko ljutit na glasnogovornicu MUP-a Zinku Bardić kad je u jednom intervjuu kazala otprilike kako zrak u Saboru ne pada ispod jednog promila

Priredio: Marinko Jurasić

Da je predsjednik Sabora Zlatko Tomčić svojedobno na svome stolu imao analitičke podatke o tome koliko je političara i dužnosnika zatečeno pijanih za upravljačem, vjerojatno ne bi bio toliko ljutit na glasnogovornicu MUP-a Zinku Bardić kad je u jednom intervjuu kazala otprilike kako zrak u Saboru ne pada ispod jednog promila. I umjesto da traži strožu kaznu i nakon isprike ministra Lučina, vjerojatno bi ga pozvao da mu dostavi podatke na kojima je njegova glasnogovornica utemeljila svoju duhovitu izjavu. Dakako da mi takve podatke nemamo, ali su za analizu dovoljni i novinski napisi o onima koji nisu imali sreće pa su otkriveni njihovi vozački problemi s alkoholom.

Miho Mioč, šibensko-kninski dožupan i jedan od čelnika šibenskog HDZ-a, 19. siječnja u 21.30 sati sletio je vozilom NK Šibenika, čiji je predsjednik, na cesti Drniš - Šibenik. Autostopom je otišao s mjesta nesreće da bi se potom vratio u očevoj "zastavi 101". No, tada ga je zaustavila "Noć bez alkohola". Tako mu je četiri sata nakon nesreće izmjeren 1,01 promil alkohola u krvi, oduzeta mu je vozačka...

Osnažen vinom pojurio pomoći

U slučaju Mioč policija nije uskratila baš ništa od onoga što bi javnost trebala znati. Mioč je novinarima tumačio kako je cesta bila zaleđena. Tablice s vozila nije skinuo on, nego djelatnik vučne službe kojeg je pozvao da mu izvuče auto. A na mjesto događaja vraćao se jer vučna služba nije uspjela izvući njegov auto, obrazložio je. Pa im je valjda on, osnažen maliganima, trebao u tome pomoći.

Dakako, odmah se postavilo pitanje koliko li je tek promila alkohola u krvi Mioč imao u trenutku nesreće. Ništa, tvrdi Mioč. Jer, on je tek kad je došao kući nakon nesreće popio dvije čaše vina, slaveći što je ostao živ. Vjerojatno samo on vjeruje u tako bizarnu priču.

"Ako se pokaže da Mioč doista ne govori istinu, budite sigurni da HDZ neće tolerirati takvo ponašanje. Podnošenjem ostavke u ovakvim slučajevima definira se politička odgovornost, a takav način ponašanja apsolutno podržavam, bez obzira na to o kome se radi i iz koje je stranke", za Slobodnu Dalmaciju komentirao je predsjednik HDZ-a Ivo Sanader.

Da bi reč rekli. Međutim, i dan danas ne zna se je li Mioč bio iskren ili je nakon otrežnjenja još i javno lagao. Odgovoran, prije svega prema samome sebi kao i većina naših političara, Mioč je na upite o mogućoj ostavci na bilo koju od svojih funkcija rezolutno kazao: "Učinit ću ono što od mene budu tražili!". Inače, šibenski šef policije novinarima je kazao kako je Mioč osobno od njega tražio da javnosti uskrati informaciju o izgredu.

Zanimljivo je da je političar s kojim je Mioč kobne večeri službeno razgovarao, bio dr. Milorad Pupovac, predsjednik Srspkoga narodnog vijeća. I on je bio žrtva alkohola lani 6. listopada. Zagrebačka je policija izvijestila kako mu je vozačka oduzeta na tri mjeseca zbog 0,72 promila alkohola u krvi, te da je zaradio dva kaznena boda i 500 kuna kazne zbog trostrukog sudara i dvoje lakše ozlijeđenih. Pupovac je našem novinaru tvrdio kako nije vozio neprilagođenom brzinom i da za nesreću nije krivo nekoliko čaša vina koje je popio za ručak. "Nezgoda je nastala zbog moje nesmotrenosti koju je prouzročio moj razgovor u automobilu", objasnio je dr. Pupovac.

Predsjedniku riječkog odbora SDP-a Liviju Bolkoviću (43) oduzeta je vozačka dozvola jer je imao 0,96 promila alkohola u krvi kad je na njega naletjelo policijsko vozilo koje je raskrižje prošlo na crveno svjetlo. Nesreća se dogodila lani 3. studenoga. Novi list je za nesreću doznao iz neslužbenih izvora.

Bez istraga o "curenju"

Ni u slučaju vraćanja oduzete vozačke dozvole doministru kulture Domijanu, o čemu je novinare Večernjeg lista izvijestio očito ogorčeni policajac, MUP nije provodio istragu o curenju policijskih podataka. Kao što je to učinjeno u slučaju Bandić, očito jer je ta informacija procurila u politički osjetljivom trenutku za razrješenje još jedne zagrebačke krize i sumnje koja se nadvila nad ulogom MUP-a u ocrnjivanju Bandića. A takve vrste objeda MUP trpi samo zbog toga što u svakom slučaju kad je riječ o javnim osobama ne izvijesti javnost promptno, potpuno i samoinicijativno.

Taj selektivan odnos policije pokazuje da su novinari bili u pravu kad su kritizirali famoznu "uputu" ravnatelja policije Ranka Ostojića o pravilima za informiranje javnosti. Ta je protuzakonita "uputa" umjesto da unese red stvorila kaos, u kojem svaki šerif ima svoja pravila o tome što javnost treba znati.

Neki je anonimni policajac javio i novinarima Večernjaka o slučaju protuzakonitog vraćanja vozačke dozvole doministru kulture Miljenku Domijanu 29. svibnja oko 21 sat kod Crikvenice. On je ulovljen u prekršaju nakon što se vraćao s Međunarodne konferencije Interpola o krađi umjetnina, gdje se družio i s MUP-ovim čelnicima. Policajcima je odbio alkotestiranje pa mu je oduzeta vozačka, ali nakon intervencije iz MUP-a u Zagrebu, dozvola mu je protuzakonito vraćena "kako bi mogao nastaviti obavljati svoj posao". Nakon upita novinara Večernjeg lista crikvenička državna odvjetnica osam se mjeseci dopisivala s MUP-om, da bi potom zaključila kako Petar V., dužnosnik MUP-a, time što je protuzakonito naredio vraćanje dozvole doministru, vjerovali ili ne, nije počinio kazneno djelo jer nije dokazana namjera da sebe ili drugu osobu okoristi ili ošteti.

Inače, ministar Antun Vujić prokomentirao je kako osuđuje postupak svoga doministra "ali neću ga smijeniti jer to ne bi bilo razmjerno njegovu postupku". Kad jedan ministar, i to kulture, tako što izjavi, onda je više nego jasno kakvo je stanje odgovornosti u Hrvatskoj, a i sudbina Vladine antialkoholne kampanje u prometu.

Sam doministar Domijan tek je nakon petog upita našem upornom novinaru priznao da je prije puta "popio nekoliko čaša vina za večerom i ništa drugo" te dodao, baš kao i dr. Pupovac, da je bio sposoban za vožnju.

Dakle, nakon svega, oni još nisu ni svjesni svoje greške, već su je očito u stanju i ponoviti, jer oni su jedni od onih koji su sposobni voziti i kad popiju!?

Unatoč mišljenju ministra Vujića, po svemu sudeći sam Ivica Račan spašavao je čast svoje Vlade, očito iznudivši ostavku doministra Domijana, kao i Zlatka Miliše, bivšeg pomoćnika ministra prosvjete, koji je također bio u alkoholiziranom stanju za upravljačem. Dakako, i za taj slučaj javnost nije doznala od policije.

Policajci s juga sa smislom za humor

I nije neka senzacija što se načelnik PU dubrovačke-neretvanske drznuo čak i ne odgovoriti novinarima Jutarnjeg lista na upite o nesreći lokalnog moćnika. Već je tek prisiljen iz MUP-a u Zagrebu, 6. lipnja, izvijestio što se Željanu Konsuu, predsjedniku Vaterpolskog kluba Jug i direktoru Elektrojuga, dogodilo 29. svibnja. Policajci s juga istakli su se iznimnim osjećajem za humor, obrazlažući uskraćivanje informacije: "do sada za slične događaje nismo davali javna priopćenja, držeći da nisu zanimljivi široj javnosti". Konsuu je oduzeta vozačka dozvola zbog nezgode u kojoj je alkoholiziran oštetio "audi A6". Željan Konsuo našem je novinaru rekao, pogađate, kako nije bio pijan.

Samokritičan na kraju mandata

Još jedan slučaj upućuje na selektivan odnos policije pri izvješćivanju javnosti o nesrećama koje izazivaju pijani političari i dužnosnici. Naime, MUP je promptno izvijestio o nesreći HDZ-ova osječko-baranjskog župana Marka Bagarića, iako ni u toj nesreći nitko nije ozlijeđen. Bagarić je "samo" vozio "pod vidnim utjecajem alkohola za vrijeme dok mu je izrečena zaštitna mjera oduzimanja vozačke dozvole", također zbog vožnje u alkoholiziranom stanju, te je pobjegao s mjesta nesreće u službenom vozilu. Župan je našoj novinarki zanijekao da je vozio pijan. No, nakon nekoliko dana pod pritiskom javnosti, iako je "vozio trijezan" podnio je ostavku na mjesto župana, što je Predsjedništvo HDZ-a prihvatilo kao "čin samokritičnosti i isprike". Inače, županov mandat ionako je bio pred krajem.

Šutjeli i o predsjedniku suda

I karlovačka policija propustila je izvrsnu prigodu da se radi općeg dobra, prometa bez alkohola, javnosti pohvale kako su u takvim slučajevima nemilosrdni i prema moćnicima, kao što je Pavle Rukavina, predsjednik Županijskog suda u Gospiću. Naime, oni su prešutjeli, ali je novinarima Novog lista netko anoniman ipak javio, a vjerojatno je riječ o nekom iz policije (jer tko bi drugi znao sve te detalje), da je Pavao Rukavina imao jedan promil alkohola u krvi 25. siječnja u petak u ranim poslijepodnevnim satima kad je sletio sa ceste, jer je "golfu" Županijskog suda u Gospiću otpao kotač. Oduzeta mu je vozačka...