Večernji list: 04. 03. 2002.

VEĆINA GRAĐANA OSNOVNE TROŠKOVE NE MOŽE PODMIRITI OD SVOJIH PRIMANJA

Hrvati žive na rate

80 posto umirovljenika nema za osnovne životne troškove. Tek 15 posto hrvatskih radnika živi pristojno

Prosječna hrvatska radnička i umirovljenička obitelj jedva uspijeva pokriti osnovne životne troškove, a njihova osnovna životna filozofija postala je pronalaženje načina da se izdaci ili svaka nova nabavka plate na rate. Da je tako, dovoljno svjedoči podatak kako se od prosječne radničke plaće može pokriti tek 60 posto mjesečnih izdataka te da neki trgovci i 70 posto prodaje ostvaruju putem potrošačkih kredita.

- Prosječna plaća zaposlenika u Zagrebu iznosi 3100 kuna i već je dvije-tri godine na istoj razini. Kako su osnovni izdaci oko 2000 kuna veći od plaće, mnogi su radnici prisiljeni raditi na crno - kazao je povjerenik Saveza samostalnih sindikata za Zagreb i Zagrebačku županiju Damir Gašparović. Prema posljednjim istraživanjima SSSH-a, pripovijeda D. Gašparović, oko 18 posto zaposlenih u Hrvatskoj radi na crno, a tek ih 15 posto živi pristojno. U SSSH-u naglašvaju da je jedino pozitivno što se događa hrvatskim radnicima to što se u posljednje vrijeme smanjuje broj onih koji neredovito primaju plaću. Takvih je zaposlenika u Zagrebu potkraj 1999. godine, objašnjava D. Gašparović, bilo 30.000, a prema posljednjim podacima sada ih u glavnome gradu ima 19.000.

Najgore u Vukovaru i Dalmaciji

- Položaj radnika u Zagrebu bolji je nego u ostatku Hrvatske i zato što je prosječna zagrebačka plaća od one na državnoj razini veća petstotinjak kuna. U Vukovarsko-srijemskoj županiji i Dalmaciji je najgore jer se ondje nezaposlenost ne smanjuje, a i plaće su znatno niže - napomenuo je D. Gašparević i dodao da među 400.000 nezaposlenih ima mnogo onih koji žive na rubu egzistencije.

Nedvojbeno je da su među njima i umirovljenici. Kako tvrdi predsjednik Matice umirovljenika Vladimir Lokmar, mirovina u prosjeku iznosi 1500 kuna, a osnovni troškovi dvočlane umirovljeničke obitelji koja živi u stanu površine 60 četvornih metara iznose 2409 kuna. S mjesečnim minusom od gotovo 1000 kuna, pripovijeda V. Lokmar, živi čak 80 posto umirovljenika.

- Od prosječne mirovine umirovljenička obitelj ne može pokriti ni troškove režija i prehrane, a u izdatke za hranu uračnuli smo, primjerice, tek dva kilograma voća na mjesec.

I potkošulje na odgodu

Sve dok se mirovine ne budu usklađivale sa stvarnim troškovima, umirovljnici će teško spajati kraj s krajem - kazao je V. Lokmar i objasnio da, prema podacima Matice, umjesto da raste, prosječna mirovina bilježi tendenciju pada. Da bi podmirili režije, umirovljnici su se davno odrekli, navodi on, svakoga luksuza, a ako si ga i priušte, čine to - na rate. Kad nabavljaju ogrjev, plaćaju ga u četiri obroka, a na more idu, naglašava V. Lokmar, prije ili poslije sezone, i to preko agencija koje imaju posebne popuste i odgode za njih.

Teške situacije prosječnih Hrvata postali su svjesni i trgovci, kojima je odobravanje potrošačkih kredita i obročnih plaćanja postala osnovnom prodajnom politikom. Gotovo da nema dućana u kojem se nabava namještaja, tehničkih uređaja, ali sve više i špeceraja, ne odobrava na minimalno šest obroka. A da je odjek kupaca velik, dovoljno govori podatak najvećeg hrvatskog trgovačkog lanca odjećom i obućom Lantee da čak 60 posto kupaca garderobu nabavlja na čekove ili kartice. U jednoj njihovoj prodavaonici govore da je osnovno pitanje kupaca "na koliko rata dajete", a neki, kažu, odgodu traže i za kupnju potkošulje.

Silvana Lauš-Mrvelj