Novi list: 06. 03. 2002.

Doviđenja u sljedećem ratu!

Piše: Jelena LOVRIĆ

Bijeli se dim diže iz Banskih dvora. Veliki kompromis je postignut: koalicija ide dalje. Nacija može odahnuti. Može li zaista?

Dražen Budiša postigao je ono do čega mu je stvarno bilo stalo: ulazi u Vladu i postaje premijerov zamjenik. Od drugih najavljenih kadrovskih pretumbacija odustaje, zasad. Najviše zato jer je, pokušavajući čistku realizirati slonovskom delikatnošću, izazvao kontraefekt i stranku skoro doveo do raspada. Sada mu treba vremena za njeno konsolidiranje. Ali ni Ivica Račan nije praznih ruku: Goran Granić ostaje u Vladi, na mjestu potpredsjednika. Saopćavajući jučer novinarima radosnu vijest, premijer reče da je tijekom razgovora vrlo zadovoljan.

Razloga za zadovoljstvo zapravo je vrlo malo. Pakleni stroj, koji je ovoj vlasti otkucavao, činilo se, posljednje minute, nije demontiran, samo je satni mehanizam malo pomaknut. Koalicija je kupila još nešto vremena. Dosad su uvijek glavni junaci hrvatske tragikomedije, nakon svađa, pa miriteljskih ručkova i druženja po vikendicama, glumatali idilu. Sada svoje odnose i ne pokušavaju uljepšavati. Osovinski dvojac vrlo će teško surađivati, među njima palo je, nepotrebno, mnogo teških riječi, međusobno je nepovjerenje vrlo duboko. Račanova vlada ponovo će doći u pitanje. Čim Budiša to odluči.

Razloga za zadovoljstvo nema ni s obzirom na uzroke krize koja bi se, izgleda, privremeno, mogla zatvoriti. Vladajuća je koalicija, i po ocjeni njenih sudionika, bila dovedena u dosad najtežu situaciju, zemlja na rub prijevremenih izbora, a zašto? Po onome što kane promijeniti, samo zato da bi lider HSLS-a, koji se kleo kako želi biti isključivo šef stranke i saborski zastupnik, mogao skliznuti na važno mjesto do-premijera. Što očekivati od ljudi koji su kadri proizvesti krizu nizašto, koji su spremni »bjesomučno rušiti stupove koalicije ne vodeći računa da se i sami mogu naći pod ruševinama«?

Optimisti smatraju da šef HSLS-a više neće tako divlje ljuljati brod u kojem i sam sjedi, štoviše sudjeluje u kormilarenju. Ali u vladajućoj petorci kohezija je nikakva, međusobna rivalstva ogromna. Ogromne su i političke razlike. Ogroman je, čini se i nepremostiv, problem i činjenica da se politička klasa sve više pokazuje zarobljenikom svojih, osobnih i grupnih, interesa. Sve se pogubnije zapetljava u vlastitu nekompetenciju, prizemnost i mizeriju. Trećesiječanjsko partnerstvo počinje funkcionirati kao neprijateljstvo i ta se činjenica upravo postignutim dogovorom neće ukinuti ni promijeniti.

Političari sada vjerojatno očekuju padanje nacije u ekstazu, očekuju da se njihovo navodno pomirenje nagradi pljeskom i ovacijama. Ali ništa od toga. Javnosti je zapravo puna piksa i gotovo joj je svejedno. Zlatko Tomčić ovih dana konstatira da »hrvatski narod mrzi političare«. Vladajuća je petorka, prije dvije godine, dočekana s ushićenjem i plebiscitarnom podrškom, kao obećanje drugačije i bolje Hrvatske. Danas ih prati indignacija i ravnodušnost. Kao što reče Zvonimir Berković, hrvatska politička elita doživljava katastrofu. Rušeći jedni druge, svi se strovališe u blato. Najava pomirbenog kompromisa u tom pogledu ništa bitno neće promijeniti. A za ozbiljnije promjene oni nemaju kapaciteta.