Glas Slavonije: 06. 03. 2002.

WASHINGTON UPOZORAVA HAAŠKI TRIBUNAL DA NE UZURPIRA AUTORITET SUVERENIH DRŽAVA

Haag napustio duh utemeljiteljskih povelja

Držeći da posebni tribunali za ratne zločine za bivšu Jugoslaviju i Ruandu, "prigrabivši autoritet suverenih država", zlorabe duh osnivačkih povelja, američka vlada traži njihovo gašenje najkasnije do 2008. godine. Vlada američkog predsjednika George W. Busha drži da bi se tribunali u Haagu i Arushi, umjesto sveobuhvatnih procesa, trebali koncentrirati na suđenja "pokretačima zločina" te da bi procese u Den Haagu i Arushi trebalo okončati najkasnije do 2007. ili 2008. godine, rekao je pred Odborom za međunarodne odnose kongresa američki veleposlanik zadužen za ratne zločine Pierre-Richard Prosper.

U očitoj kritici rada Haaškog suda Prosper je rekao kako je bilo "problema koji su izazvali integritet suda" te da "Vijeće sigurnosti UN-a", formalni osnivač tribunala, "nije namjeravalo prigrabiti autoritet suverenih država". "To znači da se tribunali moraju pridržavati duha utemeljiteljskih rezolucija i da progone one koji snose najveću odgovornost", rekao Prosper. "Tribunali nisu osnovani kako bi sudili za svaku pojedinačnu povredu zakona koja se dogodila za vrijeme sukoba. I oni nisu zamišljeni da posve uzurpiraju autoritet i još važnije  odgovornost suverenih država", rekao je američki veleposlanik. "Mi smo od oba tribunala tražili i tražimo da se počnu odlučno usmjeravati na završnu igru i da okončaju svoj rad do 2007./2008. godine", rekao je Prosper.

Nužna suradnja lokalnih sudova

On je, nadalje, rekao kako SAD poziva Federalnu Republiku Jugoslaviju, Bosnu i Hercegovninu te Hrvatsku da Haagu predaju sve optuženike koji se nalaze na slobodi.

"U stvaranju posebnih sudova, Vijeće sigurnosti jasno je imalo na umu da podijeli odgovornost s lokalnim vladama kako bi se sudilo za teške povrede. I ta podijeljena odgovornost je ona koja će nas dovesti do uspješnog kraja koji tražimo", ustvrdio je Prosper.

"Sve dok optuženi arhitekti genocida kao što su Radovan Karadžić i Ratko Mladić ne budu u Haagu, na Balkanu nećemo biti na pragu normalizacije", rekao je Prosper.

Komentirajući suđenje bivšem srbijanskom predsjedniku Slobodanu Miloševiću, Prosper je rekao kako se treba "nadati da će ispitivanje njegove individualne odgovornosti ukloniti iskrivljene dojmove o kolektivnoj odgovornosti Srba". Od početka suđenja Miloševiću, u Srbiji je zavladao opći dojam da tribunal sudi zemlji kao državi i kolektivu, a ne prema načelu individualne odgovornosti jednoj osobi.

Za Hrvatsku, stav američke vlade značajan je utoliko što optužnica protiv generala Ante Gotovine sadrži kvalifikacije o hrvatskoj državnoj politici koja je išla na protjerivanje etničkih Srba te u kojoj se srpska paradržava tretira kao zaseban entitet s međunarodnim subjektivitetom.

Washington sukrivac za Oluju i Maestral

Kako je hrvatska vlada prihvatila sadržaj optužnice, unatoč nekim prigovorima, tim činom je potvrdila da prihvaća ocjene tužiteljstva koje su otvorile prostora tezi o nastanku hrvatske države na zločinu. Hrvatski predsjednik Stjepan Mesić izjavom da je bivša hrvatska vlast agonizarala srpsku manjinu, potvrdio je da službeni Zagreb podržava takvu političku ocjenu. Međutim, reakcija SAD-a kojom se osuđuje haaško "prigrabljivanje autoriteta suverenih država" uslijedila je u svjetlu činjenice da su akcije Hrvatske vojske na području Hrvatske i Bosne i Hercegovine 1995. godine, Oluja i Maestral, bile "planirane i koordinirane" s Washingtonom. Iz njih proizlazi da je "znak za start i znak za stop" dala američka vlada, što ju čini "sukrivcem".

U odnosu prema hrvatskoj politici u Bosni i Hercegovnini te budućem položaju tamošnjih Hrvata najvažnije pitanje bit će odnos tužiteljstvo prema Dariju Kordiću. Kako se Kordića tereti uglavnom za "političke zločine", u vrijeme kada je bio predsjednik HDZ-a BiH i dopredsjednik Hrvatske Republike Herceg-Bosne, rezultat procesa bitno će utjecati na budući položaj Hrvata u BiH. Također, Washington se protivi i uspostavi stalnog Međunarodnog kaznenog suda za ratne zločine (ICC), predviđenim Rimskim sporazumom. Prosper je rekao kako bi "međunarodna praksa trebala biti u potpori suverenim državama da traže pravdu kod kuće kada je to izvedivo i vjerodostojno". Washington odbija pristupiti Rimskom sporazumu jer ne prihvaća mogućnost da se američkim vojnicima ili dužnosnicima sudi na sudovima koji bi "nezaobilazno mogli imati elemente političkog sudišta".

Zvonimir MILAS