Novi list: 07. 03. 2002.

HRVATSKA I SRPSKA VLADA U EUROPSKOM VRHU PO BROJU DUŽNOSNIKA

Poslije Đinđića i Račan dobiva pet potpredsjednika

U vladama većine europskih zemalja sjedi od 13 do 19 dužnosnika, a tek u rijetkima postoje potpredsjednici

ZAGREB – Novi dogovor koalicijskih partnera kojim je broj Vladinih dužnosnika narastao na 25 svrstao je Hrvatsku u sam vrh europskih zemalja po broju članova Vlade. Time se pokazalo da su se stranke daleko lakše dogovorile oko gomilanja funkcija u Vladi nego o njihovom smanjivanju, iako su neke od njih i same predlagale značajno reduciranje broja ministarstava.

Za razliku od Hrvatske, u vladama većine europskih zemalja sjedi od 13 do 19 dužnosnika, a tek u rijetkima postoji sustav potpredsjednika koji ujedno nisu i ministri takozvanih »državnih ministarstava«. Brojan tim potpredsjednika zadržao se još, primjerice, u Srbiji gdje je premijer Zoran Đinđić imenovao pet potpredsjednika koji ujedno nisu ministri, kao što će to ubuduće biti i u hrvatskoj Vladi. No, u Đinđićevoj vladi još uvijek će biti tri ministra manje nego u Račanovom timu.

Vodećom europskom ekonomskom silom – Njemačkom, uključujući kancelara vlada 14 ministara, a saveznu Vladu susjedne Austrije čini 13 dužnosnika. Austrijski sustav ne poznaje dužnost potpredsjednika Vlade, ali u uredu kancelara postoji pet odjela nalik koordinacijama u hrvatskoj Vladi. I dok su u hrvatskoj vladi na čelu svake koordinacije potpredsjednici – Goran Granić, Željka Antunović, Slavko Linić – u tim koordinacijama unutar ureda austrijskog kancelara nisu dužnosnici već »tehničari«.

I vlada Finske, države koja je po broju stanovnika slična Hrvatskoj, sastoji se od 13 članova. Vlada Belgije, koja se sastoji od 17 članova, ima i četiri potpredsjednika koji s premijerom čine uži kabinet. No, oni su ujedno i ministri za tu državu najvažnijih ministarstava – zapošljavanja, vanjskih poslova, ministarstva za proračun, socijalne integracije i socijalnu ekonomiju te ministarstva transporta. Gotovo identičan ustroj vlade prihvatila je i jedna od najizglednijih kandidata za članstvo u EU – Češka čija Vlada također ima 17 dužnosnika.

Susjedna Slovenija također ima Vladu primjereniju broju stanovnika, a uz premijera ju čini 15 ministara. Jedan od njih je i ministar europskih integracija, bez obzira na to što Slovenija nema ministarstvo za europske integracije.

M. KLANAC