Glas Slavonije: 08. 03. 2002.

ŠTO SE DOISTA DOGAĐALO NA DRAMATIČNOM SASTANKU ČELNIKA VLADAJUĆE KOALICIJE, KOJI JE PETORKU DOVEO NA RUB RASPADA, A HRVATSKU PRED PRIJEVREMENE IZBORE

Istine i laži o petorci

Riječki Novi list našu je hrvatsku političku elitu nazvao "ergelom mrcina". Razlog je bio njihovo asocijalno ponašanje manifestirano u raskoši vladajuće elite i odsutnost svake solidarnosti s građanima. Međutim, ta odsutnost bilo kakvog osjećaja za građane pogotovo se manifestira u odnosu političke elite prema građanima kroz koalicijsku krizu.

Najnoviji događaji na sjednici čelnika petorke održanoj u srijedu, 6. ožujka, kao i tiskovna konferencija namrgođene četvorke nakon tog sastanka, samo je jedan od događaja u nizu koji potvrđuje tu tezu. Lideri ostatka koalicije pokušali su nemušto muljanjem zavarati javnost o stvarnom događanju na sjednici petorke. Pritom su naprosto obmanuli javnost o stvarnom događanju. Zahvaljujući gotovo istraživačko-inspektorskom radu, uspjeli smo složiti sliku tijeka sjednice koju vam predočavamo.

Koalicija više nema smisla

Sjednica je počela oko 16 sati. Odmah na početku Ivica Račan uskliknuo je kako ovakva koalicija više nema nikakvog smisla. Nakon poduže šutnje, on je tu svoju rečenicu "značajno" ponavljao još četiri-pet puta, i to bez ikakve reakcije ostalih nazočnih. Potom je znakovito u zrak podigao hrpu novina, zatraživši da se na ovom sastanku raspravlja o napisima u jučerašnjim novinama. Budiša se tome suprotstavio, rekavši da bi onda on mogao tražiti da se raspravlja o svim napisima u novinama, a pogotovo o načinu na koji neki mediji sukcesivno pišu o njemu. Došlo je do zategnute situacije i prepirke koju je prekinuo Zlatko Tomčić, tražeći da se vrate krucijalnim stvarima i da pokušaju riješiti probleme. Odlučeno je da se krene u rekapitulaciju onoga što je dogovoreno, pa da se potom rješavaju i stvari koje su ostale otvorene.

Vesna Pusić potom je počela, prema vlastitim bilješkama, čitati zaključke oko onoga o čemu smatraju da je postignut konsenzus. Pod točkom jedan pročitala je da Dražen Budiša preuzima mjesto zamjenika premijera, te da će biti koordinator vanjske i unutarnje politike. Račan se odmah tome suprotstavio, rekavši da to nisu dogovorili i da to tako ne može biti. U tom trenutku Budiša je ustao i napustio dvoranu.

Razvlašćenje vicepremijera

Odmah nakon sastanka Budiša je skupio dostupne mu članove Maloga vijeća i prenio im sadržaj sastanka. Prema onome što smo doznali, njegov je zaključak, a i zaključak nekih članova Vijeća, zapravo u tome da Račan kad je već pristao na Budišu kao zamjenika njega želi razvlastiti. Dakle, na sjednici dok je bio prisutan Budiša uopće nije bilo riječi o tome na koji način i da li bi trebalo pojedina zaduženja koja je imao dosadašnji zamjenik premijera prenijeti na druge potpredsjednike ili ministre, kao što je Račan na presici nakon sastanka tvrdio. Takvo Račanovo prezentiranje sadržaja sjednice pred novinarima obmana je, ne samo to nego čak i laž, a s ciljem da se još jednom Budišu ocrni kao razbijača koalicije petorke.

Dakle, svi zaključci koje su Račan i ostalo troje šefova stranaka dali (Kramarić, Tomčić, Pusić) bili su zapravo prezentacija, opis rekapituliranih zaključaka, koji su se na ovoj sjednici samo ponovili bez nazočnosti Budiše. Poznato je da je već ranije odlučeno da Fižulić može ostati do svibnja, ako ne bude napadao petorku. Činjenica da se to ponovno stavlja u zaključke govori o tome da Račan na svaki način želi zadržati Fižulića i na taj način demonstrativno poniziti i Budišu i Malo vijeće HSLS-a. Jer kad bi Budiša sada mijenjao odluke Malog vijeća, onda bi se time pokazao, dakako ako to učini bez njihove privole, da mu je ostatak stranke samo folklorni privjesak.

Inače, prilikom prikupljanja ovih podataka saznali smo i druge pikanterije vezane uz koalicijsku krizu. Krenimo kronološkim redom.

Počelo je 25. veljače

U ponedjeljak, 25. veljače održan je prvi važniji sastanak petorke. Neposredno pred kraj tog razgovora Kramarić, Tomčić i Vesna Pusić napustili su sastanak želeći dati mogućnost Račanu i Budiši da u četiri oka razgovaraju o kadrovskim pitanjima, kako se "sadržaj razgovora ne bi pojavio u novinama". Pritom je Budiša obavijestio Račana o odlukama političkih tijela i o namjeri da iz Vlade odu Granić, Tušek i Fižulić. Račan se navodno zanimao samo za to što će biti s Granićem, a na ostalo je šutio.

Sutradan, 26. veljače održan je sastanak Maloga vijeća na kojem je Budiša obavijestio Malo vijeće o sadržaju svog razgovora s Račanom protumačivši Malom vijeću tadašnju Račanovu šutnju kao njegovo odobravanje najavljenih koraka. Malo vijeće je za spornog Granića ostavilo manevarski prostor s formulom da može ostati u Vladi, ali ne u njihovoj kvoti. Istog dana mediji su prenijeli Račanovu izjavu da je pozicija Gorana Granića u Vladi bolja nego prije.

U petak, 1. ožujka Đurđa Adlešić imala je sastanak s Račanom vezano uz rad obavještajnih službi. Tom prilikom Đurđa Adlešić prenijela je Račanu tijek sjednice Maloga vijeća, te mu je između ostaloga referirala o Budišinu nastupu na Malom vijeću u kojem je on Račanovu šutnju tumačio kao pristanak na kadrovske promjene. Račan je na to pobjesnio i to je bio razlog zbog kojega je odbio razgovor s Budišom prije sastanka petorke tog dana.

Ministarski sindikat

U međuvremenu je Fižulić organizirao "ministarski sindikat" u pokušaju rušenja Budišine politike. Budiša mu je navodno rekao jednom prilikom da on nije podnio ostavke da ode, nego da ostane, na što mu je Fižulić replicirao da se u Hrvatskoj ostavke i podnose zato da se ostane, a ne da se ode. Dobro obaviješteni krugovi u HSLS-u, a i u Vladi, tvrde da Račan grčevito pokušava spašavati Fižulića jer mu gori tlo pod nogama, budući da bi se protiv njega kao i protiv nekih drugih tajkuna mogla primijeniti formula promjene ministarske fotelje za optuženičku klupu. Jednako tako, Račan koristi Fižulića da bi što više napakostio Budiši, kojega ne može smisliti. Do koje mjere ide ovo Račanovo ponašanje potvrđuje i činjenica da je Račan u jednom trenutku prekinuo sastanak petorke u petak, obrazloživši to time da mora hitno u sjedište SDP-a jer ga tamo čeka Predsjedništvo stranke. Neko su vrijeme čelnici petorke bez Račana nastavili neformalan razgovor. Izlazeći, oni su na vratima kabineta premijera Račana susreli nikog drugog nego ministra gospodarstva Goranka Fižulića, koji je izlazio sa sastanka s Račanom. Budiša je tad članovima četvorke rekao: "Pogledajte tko to i s kim radi o mojoj glavi." Vjerojatno je Račan namjerno nagovorio Fižulića da iziđe iz kabineta u trenutku kad prolazi četvorka da bi im pokazao koliko drži do njih, a koliko do Fižulića. Neki su od njih to tako i protumačili. Inače, u znak potpore Fižuliću Račan je čak organizirao njegov hitni odlazak u Beograd. Hrvatskom se još vuku repovi zbog Fižulićeva neodlaska u Ameriku. On je tada svoj neodlazak tumačio činjenicom da bi negdje na putu mogao saznati da je u fazi smjenjivanja. Sada, međutim, kada je u ostavci i kada ga doista smjenjuju, to mu ne smeta da putuje u inozemstvo sklapati biznis, za koji mnogi zlobnici tvrde da uvijek uz ministarski ima i natruhu privatnog biznisa. Inače, njegov neodlazak u Ameriku, kao što kažu diplomatski izvori, nije bio zbog činjenice da je u HSLS-u kriza. Radilo se o tome da su Amerikanci signalizirali kako bi bilo bolje da Fižulić ne dolazi u Ameriku u ovoj službenoj delegaciji i to zbog uvrede. Američka administracija doživjela je kao uvredu činjenicu da je Fižulić posljednji put nakon boravka u Americi direktno iz Amerike sletio na Kubu.

Frakcija u HSLS-u

Jedan od razloga zbog kojih je propala Račanova ofenziva zajedno s "ministarskim sindikatom HSLS-a", a protiv HSLS-a, je i činjenica da neki zamjenici, a i neki pomoćnici ministara nisu pristali svi otići sa svojih mjesta. Dapače, neki su vrlo otvoreno rekli i Fižuliću i drugim članovima frakcije da ostaju lojalni stranci, a ne frakciji. Time su pale u vodu špekulacije Račanu bliskih medija kako će svi zamjenici i pomoćnici napustiti Budišu i HSLS. Time je slomljen pokušaj monolitnog jedinstva sindikata ministara, nekih zastupnika u Saboru te pomoćnika i zamjenika koji su protiv Budišine politike. Pojavio se strah da se ne počne osipati ministarski sindikat.

Račanu skloni mediji čak su već i najavljivali novo ime stranke koju je odmetnuta frakcija u HSLS-u trebala osnovati. Pritom svi kao da zaboravljaju da je ta ista frakcija rušila i Gotovca. Čak ni karizmatski Gotovac sa svojom gotovo polovičnom frakcijom stranke nije uspio stvoriti relevantnu i respektabilnu stranku, pa bi i ovaj pokušaj bio običan "ćorak".

Daljnji razvoj događanja ovisit će evidentno o odluci Malog vijeća HSLS-a, koje treba odlučiti o mogućem izlasku ili neizlasku iz koalicije. Dobro obaviješteni krugovi potvrđuju da je Budiša voljan ostaviti Granića u Vladi čak unutar HSLS-ove kvote zbog straha da se koalicija do kraja ne raspadne. Ako bi se, naime, striktno išle primjenjivati kvote, onda bi se pokazalo da LS i Kramarić te HNS Vesne Pusić imaju pravo samo na polovinu ministra, pa bi jedan od njih morao odstupiti. A nemojmo zaboraviti da HNS osim Čačićeva ministarstva, koje kontrolira osam milijardi kuna proračuna, kontrolira i Hrvatske vode, Hrvatske ceste i Inu, sve mjesta u kojima se vrti velik novac. Budiša bi tako protiv sebe dobio i te dvije manje stranke, pa stoga mora pristati na ostanak Gorana Granića u Vladi na mjestu potpredsjednika, ali s neutraliziranom pozicijom, dok za sebe namjerava preuzeti najveći dio obveza koje je imao Goran Granić. Kako će završiti ova politička trakavica, još nije jasno. Kad bi predsjednik Republike bio snažna osoba, onda bi morao prekinuti ovu operetu i tražiti privremenu vladu i raspisivanje novih izbora.

Jedan ugledni strani diplomat, komentirajući posljednje događaje, rekao je sljedeće: "Ako nakon ove priče Budišini ministri ostanu u Vladi i stvar se nastavi po starome, onda će Hrvatska u svijetu sve više biti percipirana kao cirkus u kojem Ivica Račan igra ulogu glavnog klauna."

Pripremili: Tomislav SUPIN i Vesna KLJAJIĆ