Večernji list: 11. 03. 2002.

IVICA RAČAN ZA JUČERAŠNJE SJEDNICE PREDSJEDNIŠTVA SDP-a:

Ne riješi li se kriza ovaj tjedan, odlazim iz Vlade

Optužbe da SDP želi raskol u HSLS-u Račan je odbacio riječima: "To nije istina, SDP ne radi takve stvari"

ZAGREB - Iako se u SDP-u najavljivalo da će se jučer oko 17 sati vrh stranke obratiti novinarima i iznijeti zaključke sa sjednice Predsjedništva, nije bilo tako. Ivica Račan je nedugo nakon početka sastanka izišao i okupljene novinare zamolio za strpljenje do današnje konferencije za novinare "na kojoj će sve biti rečeno".

- Jasan mi je interes, ali morate shvatiti da je riječ o vrlo ozbiljnoj situaciji i da ne možete očekivati da SDP tome ne pristupi odgovorno. Rok za rješenje je kraj tjedna i ako se do toga roka ne uspijemo dogovoriti, ja odlazim iz Vlade, jer ne mogu dopustiti da se ova kriza i dalje produžava - rekao je Račan.

I Račan meta kritika u SDP-u

Potvrdio je kako Vlada, unatoč situaciji, radi svoj posao i da će i na sljedećoj sjednici raditi svoj posao, ali takva je situacija, smatra, neodrživa. Sve optužbe da je SDP taj koji želi raskol u HSLS-u Račan je odbacio riječima: "To nije istina, SDP ne radi takve stvari. Da smo to željeli, mogli smo izazvati glasovanje u Saboru o Vladi već dosad".

Račan je također potvrdio da u SDP-u ima primjedbi na njegovo zauzimanje za kompromis i mir pod svaku cijenu i rekao je kako je javna tajna da neki esdepeovci nisu zadovoljni činjenicom da HSLS u Vladi dobiva više mjesta nego što mu mandatom pripada, no nije želio odgovoriti na pitanje jesu li bliže izbori ili sporazum.

- Zaključci SDP-a neće biti moji, već vrha stranke i posve je legitimno da se i mene podvrgne kritici zbog mojih stajališta. No, ponavljam, SDP nije izazvao ovu krizu i od početka je želio da se ona riješi. Odgovarajući potezi morat će se povući samo ako ne bude jasnih opredjeljenja za nastavak suradnje na zajedničkim ciljevima. Neću sudjelovati u nastavku te krize, a deklarativno opredjeljenje za zajedničke ciljeve nije dovoljno - rekao je Račan, posebno ističući kako stajalište SDP nije nikakav ultimatum i da SDP ima samo jedan zahtjev: da se Vladi omogući da težak posao koji je pred njom obavi do kraja.

Zahtjevom predsjednika SDP-a da se javnost strpi do danas ta je stranka prekoračila datum, 10. ožujka, koji je njezin predsjednik dao ostalim koalicijskim partnerima za izjašnjavanje o koalicijskome sporazumu. SDP je imao, kao i ostale stranke, dovoljno vremena da se odredi prema stajalištima ostalih, ali čini se da je jučerašnjom izjavom o ozbiljnim problemima koji se ne mogu u kratko vrijeme riješiti poslana prije svega poruka ostalim koalicijskim partnerima, koji bi trebali shvatiti da je SDP-u dosta kooperativnosti.

Namireni apetiti

Druga je mogućnost da ono što je očekivao Račan, a to je glatko prihvaćanje osam točaka koalicijskoga sporazuma, nije naišlo na razumijevanje u ostatku Predsjedništva, pa je trebalo pomiriti suprotstavljene strane. U SDP-u smatraju da su sporazumom ključni apetiti namireni: Budiša ulazi u Vladu, Granić u njoj ostaje, a novim mjestima potpredsjednika Vlade za HSS i uključivanjem ministara iz HNS-a i LS-a u uži kabinet bivaju zadovoljene i sve ostale stranke, pa problema ne bi trebalo biti. SDP jedino može pokazati zube na šestoj točki, koja regulira uvjete ostanka u koaliciji za svaku stranku, tražeći kroz nju vezanje ruku HSLS-u i dovodeći ga u obvezu prema Vladinim odlukama. Intervencijom u tu točku SDP bi pokazao da daje aktivni doprinos detaljnijem definiranju sporazuma, ali isto tako da neće više tolerirati ignoriranje obvezne suradnje koalicijskih partnera.

Račan nije odgovorio na pitanje hoće li se petorka danas sigurno sastati, ali nema sumnje da će zaključci Predsjedništva SDP-a brzo prostrujati među koalicijskim partnerima i natjerati ih da se ponovno odrede prema sporazumu. Rok do kraja tjedna, koji je premijer dao, obvezuje ih da odluče "ovako ili onako", kako bi rekao Račan.

Jasmina Popović