Vjesnik: 12. 03. 2002.

Koštunica sve otvorenije protiv vlasti u Srbiji

ZAGREB, 11. ožujka - Nakon prošlotjedne odluke Demokratske stranke Srbije, kojoj je na čelu predsjednik SRJ Vojislav Koštunica, da ne prisustvuje sjednicama predsjedništva vladajuće srbijanske koalicije DOS, procjenjuje se da je vlast u Srbiji možda ipak došla do točke nagovještavanog razlaza.

DSS smatra da njezini koalicijski partneri ne mare dovoljno za državne i nacionalne interese, ni za pravne norme i demokratsku proceduru, a sve to u povodu odluke DOS-a da, po principu uzmi ili ostavi, ponudi crnogorskim partnerima na federalnoj razini prijedlog zakona o suradnji s Haaškim sudom prema kojemu su Crnogorci (inače oporba u svojoj republici) izrazili ozbiljne rezerve.

Iako su još ranije odstupili s ministarskih mjesta u vladi Srbije i odrekli se položaja predsjednika skupštine koji im je pripadao, Koštuničini sljedbenici naglašavaju da stranka nije istupila iz vladajuće koalicije. Gotovo svi predsjednici ostalih stranaka koalicije, pa i premijer Zoran Đinđić, oštro uzvraćaju ne isključujući mogućnost da se zastupnicima DSS-a oduzmu skupštinski mandati.

Već je puno kriza i afera DOS prebacio preko svojih pleća u posljednjih godinu i pol dana (slučaj Gavrilović, Crvene beretke, Delimustafić) ali, tvrde analitičari srbijanskih zbivanja, ni jedna kriza nije tako ozbiljna da ne bi mogla nastupiti još ozbiljnija, ali i da ne može biti razriješena nekakvim kompromisom. Upitna je tek procjena da nakon svakog loma DSS ostaje bez komadića vlasti i podrške kod birača.

Naime, predsjednik SRJ i dalje je najbolje ocijenjeni političar u Srbiji, a u odnosu na prošlotjedno ispitivanje javnog mnijenja popularnost je narasla i njegovoj stranci.

Te je rezultate pokazalo istraživanje agencije Strateški marketing provedeno od 2. do 9.ožujka na uzorku od 918 ispitanika iz Srbije bez Kosova. U anketi u kojoj su ispitanici ocjenjivali političare ocjenama od jedan do pet, Koštunica je dobio 4,08, što je porast u odnosu na prošlotjednu ocjenu od 3,99. Porast popularnosti zabilježili su i potpredsjednik jugoslavenske vlade Miroljub Labus i guverner NBJ Mlađan Dinkić, dok je srbijanski premijer Zoran Đinđić ovoga tjedna dobio ocjenu 3,05, što je malo slabije od prošlog tjedna.

Koštunicu učestalo optužuju kako želi obnašati dvije nespojive uloge i istodobno biti i vlast i opozicija. Vladina većina u skupštini Srbije sad je na granici s 131 zastupničkih mjesta, 45 pripada DSS-u, dok 74 mjesta zauzima opozicija. Kad bi DSS izišao sam na izbore, a ostatak DOS-a u jednom bloku, za DSS bi se opredijelilo 32 posto građana, a za DOS 28.

Vesna Fabris Peruničić