Novi list: 14. 03. 2002.

SUTRA NOV SASTANAK PETORKE: NA POMOLU KONAČNI DOGOVOR O REKONSTRUKCIJI VLADE I ODNOSA U KOALICIJI

Četvorka Račanu potkresala krila

Radi opstanka Vlade, premijer je pristao da četiri manje stranke ograniče njegov manevarski prostor i prevlast SDP-a u koaliciji. Budiša i ostale stranke dobili su mjesta u užem kabinetu koji sada postaje preslika petorke

ZAGREB – Jednomjesečna kriza u koalicijskoj vlasti trebala bi se napokon riješiti na sutrašnjoj, vjerojatno završnoj, rundi pregovora predsjednika pet stranaka koja će se održati u Banskim dvorima. Očekuje se da će koalicija ići dalje, jer su se njezini šefovi nakon mukotrpnih natezanja približili dogovoru o rekonstrukciji Vlade i odnosa među vladajućim strankama. To bi trebalo zadovoljiti interese svih članica koalicije, a Hrvatskoj omogućiti normalan rad Vlade i nastavak reformi.

Iako konačni tekst dogovora još nije poznat, već sada je jasno da je premijer Ivica Račan radi opstanka Vlade učinio znatne ustupke četirima partnerskim strankama. Pristao je na to da četvorka ograniči političku prevlast koju Račan i SDP danas imaju u Vladi i u koaliciji, posebno u predlaganju odluka.

Dražen Budiša, koji je prije tri mjeseca optužio Račana za samovoljno povlačenje poteza (sporazum o granici sa Slovenijom, odnosi s Haškim sudom, autocesta do Splita), sada bi trebao biti zadovoljan, jer ulazi u uži Vladin kabinet kao koordinator za unutarnju i vanjsku politiku. No, veću kontrolu nad premijerom Račanom dobit će i ostale tri stranke putem svojih stalnih predstavnika u užem Vladinom kabinetu. Sastav tog kabineta postat će preslika petorke.

Izmjene u koalicijskom ugovoru, starom dvije godine, onemogućit će SDP da u kritičnim situacijama u koaliciji preglasa sve ostale stranke. Prema sadašnjem ugovoru, ako nema suglasnosti među šefovima stranaka, pristupa se glasovanju, pri čemu glas svakog vrijedi toliko koliko njegova stranka ima zastupnika u Saboru. Budući da pet članica koalicije imaju 88 (od ukupno 151) zastupnika, to znači da Račanova podignuta ruka vrijedi 45 glasova, Budišina 23, Tomčićeva 16, a Kramarićeva 2 glasa, koliko i Vesne Pusić.

Po novome, kada se odlučuje većinom glasova, ti glasovi ne mogu biti samo iz jedne stranke, pa Račan ne može preglasati ostale. U situacijama kada je ugrožena stabilnost koalicije u Saboru, odlučuje se i dvotrećinskom većinom (59 glasova). To znači da će se Račan u svim kritičnim situacijama morati osloniti na još jednu stranku, a za dvotrećinsku većinu trebat će mu ili podrška Tomčića, ili Budiše.

Po starome, smjenu ministra s dužnosti mogao je tražiti samo premijer, a po novome, moći će to tražiti i predsjednik stranke iz koje dolazi ministar. O sudbini tog ministra moraju se pokušati dogovoriti najprije premijer i šef stranke, a ako ne uspiju, tada odlučuje svih pet šefova stranaka, također dvotrećinskom većinom. To znači da bi Ivica Račan i Vesna Pusić, na primjer, ubuduće mogli spriječiti odlazak bilo kojeg ministra iz treće stranke.

Odlazak ministara Fižulića i Tušeka te ulazak Budiše u Vladu već je dogovoren, ali datum tih kadrovskih promjena Račan će utvrditi tek ako u petak dobije jamstvo predsjednika HSLS-a i ostalih koalicijskih partnera da će bez ostatka podržati – i potpisati – dopunjeni program Vlade do kraja mandata. To je, uz ostanak Granića, očito jedina protuusluga koju Račan traži od svojih partnera za to što je – kao nadmoćni faktor u koaliciji – pristao na ograničavanje svog manevarskog prostora i političke inicijative. Tako se, vjerojatno, želi osigurati i od mogućeg »političkog krivudanja« Dražena Budiše na novoj dužnosti.

No, SDP se neće lako pomiriti s time što se najjačoj stranci u koaliciji »potkresuju krila« i što četvorka uvodi kontrolu nad Račanom – u fazi predlaganja Vladinih odluka. Socijaldemokrati za uzvrat traže od partnera disciplinirano provođenje odluka Banskih dvora, kako se više ne bi događalo da koalicija u Saboru »minira« zakone iz vlastite vlade. Koliko će dugo funkcionirati dogovor petorke koji je na pomolu, drugo je pitanje. Premijer Račan je najavio da će u slučaju obnove krize ponuditi Saboru ostavku.

Branko PODGORNIK