Vjesnik: 15. 03. 2002.

»Riječka banka« uzdrmana financijskim skandalom

ZAGREB, 14. ožujka - »Poslovanje "Riječke banke", treće po veličini u Hrvatskoj, nije dovedeno u pitanje. Nanesena je samo šteta njezinu ugledu«, kazao nam je u četvrtak Borislav Perožić, član Uprave »Riječke banke«, nakon što je riječki Novi list objavio skandalozne podatke o tome da je glavni diler Riječke banke Eduard Nobilo obavljao neovlaštene transfere novčanih sredstava.

Zbog Nobilova »kršenja internih pravilnika i procedura putem neovlaštenoga transfera novčanih sredstava i nesavjesnog poslovanja« nanesena je materijalna šteta Riječkoj banci, o čijim se razmjerima još uvijek špekulira. Riječ je o nepravilnostima u poslovanju Direkcije deviznih sredstava, odnosno upravljanju valutne izloženosti, a time i u knjigovodstvu Banke, odnosno u bilanci »Riječke banke«.

Perožić ističe da je interna kontrola otkrila spomenute nepravilnosti, odnosno grubo kršenje interne procedure i pravila poslovanja, što se odrazilo na netočno iskazivanje knjigovodstvenih podataka. Član Uprave »Riječke banke« vjeruje da se radi samo o netočnim podacima u bilanci za 2001. godinu, no ne isključuje mogućnost da je netom otkriveno nesavjesno poslovanje trajalo dulje vrijeme, pa da su netočno iskazani i podaci u ranijim bilancama Banke. Perožić naglašava da se to trenutačno istražuje, kao i da će tek nakon detaljne istrage biti jasnije radi li se samo o nedostatnom osiguranju od valutnih rizika ili i svjesnom obavljanju određenih transakcija kako bi se oštetila Banka, odnosno priskrbila izravna materijalna korist.

Borislav Perožić, član Uprave Riječke banke, kazao nam je kako je moguće i da predstojeća skupština dioničara bude otkazana. Naime, prema revidiranim podacima, koji očito ne pokazuju pravo stanje stvari, Riječka je banka krajem 2001. godine imala aktivu veću od 10,5 milijardi kuna, a u 2001. godini je ostvarila bruto dobit od 171,2 milijuna kuna, odnosno čistu dobit od 135,79 milijuna kuna.

Član Uprave Riječke banke potvrdio nam je da je o cijelom slučaju državnom odvjetništvu podnesena krivična prijava protiv Eduarda Nodila, koji je prethodno dobio otkaz, ali i da je još jedan djelatnik pod suspenzijom. Istraga će, kaže Prelogić, pokazati da li je još netko bio uključen u spomenute neovlaštene transakcije.

Istraga u Riječkoj banci, navodno, pokrenuta je prije više mjeseci, a Nodilo je, prema neslužbenim podacima, u početku bio suspendiran, odnosno upućen na bolovanje kako bi se cijela afera okončala unutar Banke. Prema tim podacima, Nodilo je još prije šest mjeseci zbog srčanih teškoća završio u bolnici te je nakon operacije bio na bolovanju.

Pošto su prvi nalazi interne bančine kontrole ukazale o kakvim se razmjerima afere radi, većinski vlasnik banke – njemački Bayerische Landesbank, inzistirao je na pravnom procesuiranju krivaca, a time i javnom razotkrivanju skandala, koji je Uprava na čelu s Ivanom Štokićem u prvi tren željela izbjeći i problem riješiti unutar same Banke.

Borislav Perožić otklanja mogućnost da se radi o šteti od 60 milijuna eura. On smatra da je Banci nanesena puno manja materijalna šteta, iako istraga još nije utvrdila konkretne brojke, no špekulira se i sa štetom od stotinjak milijuna eura.

Član Uprave Riječke banke izričito tvrdi da nije ugrožena likvidnost Riječke banke i da još uvijek nema nikakve navale na bankovne šaltere te podsjeća da jamstveni kapital banke iznosi gotovo milijardu kuna. Premožić tvrdi da je Riječka banka visokolikvidna i da u ovom trenutku ne treba nikakve pozajmice za održavanje likvidnosti ni od većinskog vlasnika Bayerische Landesbank niti od Hrvatske narodne banke.

Glasnogovornica Riječke banke Irena Gombač navodi da nema nikakvih posebnih gužvi u poslovnicama Riječke banke, kao ni panike ili dodatnih upita stranaka.

Županijski državni odvjetnik Drago Marincel potvrdio nam je kako je Eduard Nodilo osumnjičen za kaznena djela zlouporabe položaja i ovlasti te krivotvorenje službene isprave. Marincel je istaknuo da je za spomenuta djela moguća najviša zakonska kazna od deset godina zatvora, ali da ovakav slučaj dosad nije zabilježen u Hrvatskoj. On ističe da će tek pošto se prikupi sva potrebna dokumentacija iz Riječke banke, ali i od nekih inozemnih banaka s kojima je komunicirao Nodilo, biti poznata visina štete koja je nanesena Riječkoj banci.

Marincel smatra kako je očito da je zloporaba položaja i ovlasti u Riječkoj banci trajalja dulje od dva mjeseca.

Istražna sutkinja riječkog istražnog suda Sajonara Čulina potvrdila je kako je glavni diler Riječke banke Eduard Nodilo pritvoren te da je protiv njega podnesen istražni zahtjev. On se tijekom ispitivanja branio šutnjom. Čulina je naglasila da je Nodilu određen pritvor, a ročište je zakazano za 25. ožujka

Darko Markušić, Ljiljana Pandža