Novi list: 18. 03. 2002.

NAKON UHIĆENJA I PUŠTANJA NA SLOBODU POTPREDSJEDNIKA VLADE SRBIJE MOMČILA PERIŠIĆA

Glavni stožer VJ: Imamo dokaze o Perišićevoj špijunaži

Vojni organi sigurnosti došli su do podataka da je potpukovnik Sekulić »neovlašteno predavao povjerljive dokumente od značenja za obranu zemlje Momčilu Perišiću« koji je »neke od njih prosljeđivao stranom državljaninu«, rečeno je u priopćenju

BEOGRAD – Glavni stožer Vojske Jugoslavije priopćio je da posjeduje dokaze koji potvrđuju sumnju o špijunskoj djelatnosti potpredsjednika srbijanske vlade Momčila Perišića i šefa njegovog osiguranja potpukovnika Miodraga Sekulića. U tom priopćenju se navodi da su vojni organi sigurnosti došli do podataka da je potpukovnik Sekulić »neovlašteno predavao povjerljive dokumente od značenja za obranu zemlje Momčilu Perišiću« koji je »neke od njih prosljeđivao stranom državljaninu«.

Glavni stožer VJ tvrdi da je uhićenjem Perišića 14. ožujka »presječena ta ilegalna aktivnost« te da posjeduju dokaze »koji potvrđuju da je riječ o špijunaži«. Neki od tih dokaza, kaže se u priopćenju, po odluci Vojnog suda mogu biti stavljeni na uvid javnosti i dodaje da su sigurnosni organi i vojna policija postupali po zakonu i pravilima službe. »Ispunjeni su svi zakonom propisani uvjeti da se Perišić uhiti i sprovede u vojno-istražni zatvor, jer je uhvaćen u djelu za koje je predviđena zatvorska kazna od više od pet godina«, zaključuje Glavni stožer VJ i ukazuje da je daljnji postupak u isključivoj nadležnosti vojno-pravosudnih organa koji su pod ingerencijom ministarstva obrane.

Nasuprot tvrdnji predsjednika SRJ Vojislava Koštunice da uhićenje Perišića »ne bi trebalo biti sporno sa stajališta zakonitosti postupka«, Zoran Đinđić, premijer u vladi Srbije, ponovio je prilikom posjeta Somboru da je »zaprepašten propustima koji su učinjeni u ovom postupku«. On je naglasio da za »grube propuste netko treba odgovarati« jer se po zakonu ne može lišiti slobode savezni zastupnik ako se sumnjiči za djelo za koje je zaprijećena kazna manja od pet godina, odnosno može ako je iznad pet godina (Đinđić tvrdi da je u pitanju kazna iznad tri godine). Srbijanski premijer je u povodu uhićenja američkog diplomata Naughboura Johna Davida, koji je bio u društvu s Perišićem, ocijenio da se to »pogotovo ne smije činiti i sprječavati diplomata da kontaktira s veleposlanstvom«. Na pitanje hoće li ovi događaji dodatno opteretiti njegove odnose s Koštunicom, Đinđić je odgovorio niječno, izražavajući nadu da će poslije potpunog informiranja predsjednika SRJ »on razumjeti njegovo reagiranje«.

Nakon što je »afera Perišić« izazvala oštra reagiranja i protestnu notu vlade SAD-a, ministar vanjskih poslova SRJ Goran Svilanović izrazio je u razgovoru s američkim veleposlanikom u Beogradu Wiliamom Montgomeryjem žaljenje zbog privođenja diplomata SAD-a i uputio službenu notu kojom je to formalizirano. Svilanović je za državnu televiziju izjavio da je privođenje visokog predstavnika američkog veleposlanstva »veoma ozbiljan incident koji ugrožava odnose dviju zemalja«. »Nadam se«, istaknuo je Svilanović, »da akcije države i neke odluke idućih dana mogu popraviti štetu koja je nanesena.«

Budući da su u srbijanskoj javnosti tumačenja uhićenja Perišića oprečna, a jedno od čestih mišljenja je da je u pozadini te afere sukob na liniji Đinđić – Koštunica te da je predsjednik SRJ htio pokazati da ima ozbiljan utjecaj i podršku vojske, ova tema bit će na dnevnom redu današnje sjednice predsjedništva DOS-a. Na njoj, međutim, kao ni na ostalim, kako je ranije najavljeno, neće sudjelovati predstavnici Koštuničine Demokratske stranke Srbije.

B. OPRIJAN ILIĆ