Glas Slavonije: 19. 03. 2002.

HRVATSKI POLITIČKI KRUGOVI O NOVIM POTEZIMA HAAŠKOG TUŽITELJSTVA

Očekuju se optužnice za političara i generala

ZAGREB - U Hrvatsku bi uskoro mogle stići nove optužnice iz Haaškog suda i to dvije, jedna za događanja u operaciji Medački džep, a druga za zbivanja u Oluji i nakon nje. Hrvatski politički krugovi o tome bruje već neko vrijeme, a domaći mediji jučer su objavili i izjavu zamjenika glavne tužiteljice Haaškog suda, Grahama Blewitta, koji je potvrdio da Hrvatska treba očekivati nove optužnice.

Glasnogovornica tužiteljstva Haaškog suda Florence Hartman jučer nam nije mogla doslovno potvrditi tu Blewittovu konstataciju. "Istrage za čitavu regiju moraju biti završene do 2004. godine i dotad će sigurno biti novih optužnica, no od tijeka istraga zavisi hoće li biti optuženi i neki hrvatski građani", kazala je Hartman.

Špekulacije u hrvatskim političkim kuloarima o novim optužnicama podgrijalo je i pisanje medija o navodnom zahtjevu glavne tužiteljice Carle del Ponte za oko 400 dokumenata i prijepisa razgovora bivšeg hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana sa svojim suradnicima. Procjenjuje se da bi od dvije optužnice koje trebaju stići jedna mogla otići na adresu nekog iz ondašnjeg političkog vrha države. Zbog zbivanja nakon Oluje optužnica bi mogla stići na adresu bivšeg ministra policije, Ivana Jarnjaka. No, kako sam Jarnjak nije nikad izdao ni jednu naredbu za koju bi se moglo reći da je sadržavala zapovijedi za zločine i kako je teren, faktički, bio pod nadležnošću vojske, ta bi optužnica bila na klimavim nogama.

Što se tiče navodne optužnice koja bi se temeljila na događanjima za i nakon operacije Medački džep iz 1993. godine, za nju se procjenjuje da bi stigla nekome od ljudi iz vojnih krugova. Za to je područje u vrijeme operacije Medački džep bio odgovoran general Janko Bobetko, no na terenu je akcije vodilo još nekoliko časnika, među kojima su bili i Petar Stipetić, koji je oslobođen optužbi, Rahim Ademi, koji na slobodi čeka početak suđenja, te Mirko Norac, kojem se u Rijeci sudi za događanja u Gospiću iz 1991. godine.

Zdravko Tomac, predsjednik saborskog Odbora za vanjsku politiku, kaže kako su hrvatskoj vlasti, ako optužnice doista stignu, na raspolaganju uglavnom one opcije koje su bile i prošlog ljeta, kad su stigle optužnice za generale Ademija i Antu Gotovinu. Dakle, ako su one formalno ispravne, Vladi ne preostaje mnogo manevarskog prostora i ona mora postupati po Zakonu o suradnji s Haaškim sudom. Na sam sadržaj optužnica, koji je bio iznimno sporan u slučajevima Ademi i Gotovina, mogu se stavljati prigovori, no pitanje je koliko se time može promijeniti njihov sadržaj.

"Optužnice će, sasvim sigurno, dodatno zakomplicirati situaciju, a mislim da dio međunarodne zajednice to i želi", kaže Tomac, postavljajući retoričko pitanje: "Zašto nitko ništa ne poduzima protiv Republike Srpske?"

J. KLARIĆ