Slobodna Dalmacija: 20. 03. 2002.

PORTRETI I PREDRASUDE: BIVŠI ENGLESKI OBAVJEŠTAJAC PADDY ASHDOWN USKORO NOVI UPRAVITELJ BiH

James Bond u tamnom vilajetu

Nevolja je u tome što Ashdown u svom britanskom kovčežiću donosi pun svežanj predrasuda o – Hrvatima. Stoga je i Joseph Biden, predsjednik Odbora za vanjske poslove u američkom Senatu, koncem veljače izrazio energično protivljenje ideji da UN i službeno potvrdi Ashdowna kao novog "poglavara" BiH

Piše: Dino MIKULANDRA

Lord Paddy Ashdown svjedoči ovih dana u Haagu na suđenju posrnulom velikosrpskom zločinovođi Miloševiću, a potom za koji dan, a najkasnije početkom svibnja, stiže u Sarajevo kao novi suvereni vođa međunarodnog protektorata koji sami stanovnici od milja zovu Federalno-srpska država BiH.

Pretpostavljamo kako je Anti Jelaviću već puna kapa herr Petritscha, smjenjivanja, prozivanja i šikaniranja s vrha, pa je stoga pomirljivo izjavio kako nema nikakvih predrasuda prema novom visokom predstavniku. Može biti da je bio iskren.

Nevolja je, međutim, u tome što Ashdown u svom britanskom kovčežiću donosi pun svežanj predrasuda o – Hrvatima.

Nije to, na žalost, samo zgodna novinarska doskočica. Priča je i te kako ozbiljna. Joseph Biden, senator i predsjednik Odbora za vanjske poslove u američkom Senatu, koncem veljače uputio je, na adresu Henryja Hidea, voditelja ureda za međunarodne odnose u Washingtonu, te Richarda Armitagea, zamjenika ministra u odjelu Ministarstva pismenu zamolbu - peticiju kojom u ime Hrvatsko- -američke udruge Uzbuna, izražava energično protivljenje ideji da UN i službeno potvrdi Ashdowna kao novog "poglavara" BiH.

Bivši komandos

U neprekinutom diplomatskom luku - od lorda Carringtona do lorda Owena - britanski političari podržavali su ili opstanak Jugoslavije ili velikosrpska presizanja na Hrvatsku i BiH, a posebno ružnu ulogu u hrvatsko-muslimanskom sukobu "odigrao" je na samom terenu zapovjednik britanskog bataljuna Bob Stewart.

Uostalom, evo kako je u uglednom britanskom dnevniku Guardianu (1996.) Ed Wulliami u tekstu "Bosna – tajni rat" opisao njegovo djelovanje: "Bob Stewart s Hrvatima je igrao šaha. Kad bi se Hrvati pojavili oko njegove baze ili konvoja, on bi jednostavno izašao i rekao im da se gube. Ako ne bi poslušali, mi bismo ih ubili?!", pričao je Stewart.

Sam lord Ashdown, odnosno punim imenom Jeremy John Durham Ashdown, bivši je mornarički časnik, zapovjednik komandosa u Belfastu, britanski diplomat u Ženevi, član engleskoga Parlamenta i (također) bivši vođa Liberalno-demokratske stranke.

Senator Biden u svome pismu otvoreno ga optužuje kako je svoje protukatoličko držanje dokazao u Sjevernoj Irskoj, a s obzirom na njegovo iskustvo šefa komandosa, nije uopće pretjerana strepnja kako će oružani napadi postrojbi Sfora (Hercegovačka banka) i represivne metode obračuna s nepoćudnim strankama i građanima biti ubuduće još brutalnije po uzoru na lordovu mladenačku praksu "pacifikacije" Iraca u Belfastu.

Svekoliku medijsku popularnost na našim prostorima Ashdown je stekao pompoznim "otkrićem" tzv. Tuđmanove salvete koja je u prvostupanjskoj drakonskoj presudi protiv generala Blaškića, uz svjedočenje predsjednika Mesića, bila krunski "dokaz" planirane i provedene podjele, odnosno hrvatske agresije na BiH.

Podsjetimo, na proslavi pedesete obljetnice pobjede nad fašizmom, 6. svibnja 1995. godine, pokojni predsjednik Tuđman je tijekom dvadesetminutnog razgovora s lordom Ashdownom na njegovo pitanje kakva će biti budućnost BiH za deset godina, na salveti (za svečanim stolom) označio podjele interesnih sfera između istočne i zapadne Europe, prema istovjetnoj podjeli koja se pojavila u Strategijskom atlasu koji je izdao Complexe iz Bruxellesa.

Tragičan dnevnik

U tom je atlasu "nacrtano" razgraničenje između NATO-ove interesne sfere s jedne, te Rusije i njezinih dominiona s druge strane. Tako je cijeli zapadni dio s Banjom Lukom i zapadnom Hercegovinom "svrstan" na katoličkoj, a istočni dio sa Sarajevom i Tuzlom na pravoslavnoj polutci...

Lord Ashdown s tom je požutjelom salvetom iz londonskog hotela Savoy zamahao u javnosti 7. kolovoza 1995. godine, dakle trećeg dana (za Srbe gubitničke) Oluje, a zbog njegova razglašena medijska usklika "Vidio sam kartu podjele BiH", doveden je u Haag formalno kao spektakularni svjedok optužbe protiv generala Tihomira Blaškića, a stvarno kao svjedok optužbe protiv predsjednika Tuđmana i neovisne Hrvatske.

Posebno je šokantna Ashdownova tvrdnja kako su Hrvati ustašoidan narod, a da nije tragična, bila bi možda komična analiza njegova javno objavljena osobna dnevnika. U njemu tako stoji kako predsjednik Tuđman nije naš, jer se tijekom Drugog svjetskog rata borio na suprotnoj strani (!), pa je stoga i njegov poziv na međunarodnu proslavu pobjede nad fašizmom Ashdown prozvao "protokolarnom pogreškom".

Tradicijsko arogantni britanski lik i protuhrvatsko djelo budućeg visokog predstavnika BiH toliko su iziritirali profesora Miroslava Tuđmana da je već ispisao i dao tiskati knjigu "Priča o Paddyju Ashdownu i Tuđmanovoj salveti" koju bi i Hrvati i Bošnjaci trebali obavezno nabaviti i držati na noćnom ormariću prije skorog ustoličenja - spletkama i te kako sklonoga - engleskog obavještajca za protektora njihove države.

Na posljetku, ima li ičeg što nije predvidivo negativno, što će lorda Ashdowna običnim ljudima u Sarajevu prikazati kao stranca koji u "tamni vilajet" ne dolazi samo u krutoj i sebičnoj, diplomatskoj misiji Jamesa Bonda u službi njezina Kraljičina Visočanstva?

Paddyjeva Monica

Ima, ima u njemu i magnetizma sredovječnog don Juana, u lordovim venama kola onaj klintonovski, šarmerski glamur. A imao je i on svoju Monicu Lewinsky.

Zbog jednog razotkrivenog preljuba, zbog varanja supruge, aferaški tabloidi na Otoku priskrbili su čak Ashdownu zavodnički nadimak Paddy pants-down ("Paddy hlače dolje"!)

I zato Sarajke, pripazite dobro kada budete šetale uz Miljacku i pružale ruku britanskom lordu-protektoru...