Vjesnik: 20. 03. 2002.

Perišić podnio ostavku, kriza vlasti privremeno riješena?

Zoran Đinđić je zatražio da Perišić sam da ostavku kako bi se njegova nedužnost ili krivnja nesmetano utvrdili kroz sudsku proceduru, te da se ne bi miješale osobna i kolektivna odgovornost

ZAGREB, 19. ožujka - Momčilo Perišić, potpredsjednik srbijanske vlade i bivši general jugoslavenske vojske, podnio je u utorak ostavku i tako ispunio prije svega zahtjev premijera Zorana Đinđića, ali i predsjednika SRJ Vojislava Koštunice koji su bili mišljenja da je zbog skandala oko špijuniranja i odavanja vojne tajne, u koji je Perišić navodno upleten, ugrožena srbijanska vlast.

Još u ponedjeljak Perišić je izjavio da se na njega vrši pritisak da podnese ostavku, ali da je on neće podnijeti jer je nevin. »Ako prijeti opasnost da padne vlada, podnijet ću ostavku radi njezinog spasa«, rekao je Perišić za TV Studio B.

Budući da je ostavku ipak podnio, ostaje da se vidi je li vlada Srbije bila zaista pred padom. Đinđić je zatražio da Perišić sam da ostavku kako bi se njegova nedužnost ili krivnja nesmetano utvrdili kroz sudsku proceduru, te da se ne bi miješale osobna i kolektivna odgovornost. U protivnom bi, izjavio je Đinđić novinarima, ionako bio razriješen jer »kad član vlade ima aferu sa sudskim epilogom, vlada ne može gubiti energiju na utvrđivanju osobne odgovornosti«.

Premijer je rekao da je savjetovao Perišića da se odrekne imuniteta koji ima kao zastupnik u saveznom parlamentu i predsjednik odobora za sigurnost: »Ako Perišić ne može dokazati nevinost, treba odgovarati, a ako može, treba sprati ljagu s njegovog imena«, rekao je Đinđić.

Ipak, stvari nisu tako jednostavne kakvima ih je premijer pokušao prikazati i kako se može činiti po Perišićevoj poslušnosti. Ključni čovjek špijunske afere koja potresa DOS-ovu vlast, kako navodi neimenovani izvor beogradskog Glasa javnosti, je potpukovnik Miodrag Sekulić koji je do prije mjesec dana radio kao tehnička osoba u Glavnome stožeru VJ i tamo snimao sjednice, a tonske i video zapise pohranjivao u arhiv VJ. Posao je obavljao još u vrijeme dok je načelnik stožera bio Perišić, zatim kod Dragoljuba Ojdanića, a potom i za Nebojšu Pavkovića. Na pitanje koliko dugo je navodni špijunski dvojac Perišić-Sekulić predavao povjerljive dokumente Amerikancima, izvor lista naglašava da su povjerljive informacije »curile« ka američkim službama i u vrijeme dok je Perišić bio načelnik.

Važnu ulogu u akciji uhićenja Perišića, Sekulića i američkog diplomata Neighbora odigrao je Perišićev pratitelj, koji je također bio uhićen prošloga četvrtka u restoranu izvan Beograda, ali koji je kao suradnik službe sigurnosti VJ obavijestio o mjestu i vremenu sastanka Perišića i Neighbora pa su tamo pravodobno bili postavljeni prislušni i video uređaji. Zanimljivo je i tumačenje beogradskih kuloara zašto je Perišić pušten ako su dokazi protiv njega tako nesumnjivi. Tvrdi se da su Perišić i Sekulić pušteni radi »ogromnog pritiska međunarodne javnosti, prije svega SAD-a« čije su nadležne službe, usput rečeno, prihvatile jugoslavensku ispriku zbog uhićenja i zadržavanja američkog diplomata. Perišić je inače demantirao informaciju da je pred vojnim istražnim sucem potpisao izjavu u kojoj ne poriče da je Amerikancu, navodno šefu CIA-e za Balkan, predao povjerljive dokumente.

Baveći se slučajem američka komercijalna obavještajna tvrtka Stratfor navodi da je Perišić imao »kontakt sa SAD-om« već najmanje tri godine i da je pridonio da Washington bude u toku s tim na što su spremni različiti »igrači« u jugoslavenskoj vladi i vojsci. Vrlo je vjerojatno da su se neke od informacija koje je proslijedio SAD-u pokazale vrlo korisnima i za haaške tužitelje u procesu protiv Slobodana Miloševića, objašnjava ova agencija.

Vesna Fabris Peruničić