Novi list: 21. 03. 2002.

NADZORNI ODBOR PRIHVATIO OSTAVKU UPRAVE RIJEČKE BANKE

Smijenjeni Ivan Štokić, Heidi Fazekas i Borislav Perožić

Imenovana privremena Uprava kojoj je predsjednik Milan Potkonjak, a član Sanja Stojević, oboje zaposlenici Hrvatske narodne banke

RIJEKA – Nakon jučerašnjih napisa o tome kako je predsjednik Uprave Riječke banke Ivan Štokić podigao vlastitu ušteđevinu iz banke na čijem je čelu, Hrvatska narodna banka i Vlada Republike Hrvatske zaključili su da takve moralno i profesionalno diskreditirane osobe u Upravi više niti dana ne mogu ostati na tim funkcijama, izjavio je za naš list jučer poslijepodne viceguverner Hrvatske narodne banke Čedo Maletić. Stoga je hitno sazvana izvanredna sjednica Nadzornog odbora Riječke banke na kojoj su prihvaćene ostavke koje je Uprava Riječke banke jučer ponovno ponudila, te su jučer poslijepodne smijenjeni predsjednik Uprave banke mr. Ivan Štokić, i dva člana Uprave Borislav Perožić i Heidi Fazekas, a na čelo banke su postavljeni ljudi iz Hrvatske narodne banke. Tako Riječka banka od sinoć ima novu dvočlanu upravu kojoj je novi predsjednik Milan Potkonjak, a član Sanja Stojević, oboje zaposlenici Hrvatske narodne banke. U tom sastavu privremena će Uprava funkcionirati do sazivanja nove skupštine koja će izabrati novi Nadzorni odbor koji će pak izabrati i novu upravu. Već krajem ovog tjedna bit će poslan pozivni natječaj novim kupcima Riječke banke, a početkom sljedećeg tjedna banku bi trebao dokapitalizirati novi većinski vlasnik. Za sada ima sedam kandidata koji su zainteresirani za kupnju Riječke banke, a to su: Privredna banka Zagreb u većinskom talijanskom vlasništvu, austrijske Erste&Steiermärkische banka, Raiffeisen i Volksbank, belgijski KBC, njemačka HypoVereinsbank i engleski fond Charlemagne Capital. Prema procjenama iz HNB-a, nakon što se do kraja ustanove gubici Riječke banke od 80 do 103 milijuna dolara, banci bi trebalo ostati oko 150 do 200 milijuna temeljnog kapitala. Budući da će se jako brzo odlučivati o ulasku novog vlasnika, najvjerojatnije će biti preskočena »stepenica« dokapitalizacije banke iz državnog proračuna. To znači da će novi vlasnik direktno dokapitalizirati banku s oko 300 milijuna kuna kapitala, pa će Riječka banka u konačnici imati 450 do 500 milijuna temeljnog kapitala.

U priopćenju za javnost koje je jučer odaslala sad već bivša uprava Riječke banke stoji kako »imajući u vidu težnju uprave ka daljnjoj stabilizaciji poslovanja, a budući da je po svim elementima evidentno da se kriza uzrokovana kriminalnim i protupropisnim radnjama bliži kraju, Uprava je još jednom dala mandat na raspolaganje Nadzornom odboru. Uprava smatra da bi razrješenje stare i imenovanje nove Uprave pridonijelo daljnjoj stabilizaciji rada, stoji u priopćenju, koje je očito naišlo na odobravanje sadašnjeg većinskog vlasnika banke – države.

Viceguverner Maletić kaže kako se od bivše uprave očekuje da ostane u Banci kako bi novoj Upravi pomogla da se snađe, odnosno da ostane u vidu savjetnika. No, prema informacijama koje imamo, članovi bivše Uprave potpisali su ugovor prema kojem – kad odu s vodećih pozicija u banci, više ne mogu biti njeni zaposlenici.

Aneli DRAGOJEVIĆ