Vjesnik: 02. 04. 2002.

Zašto je Karamarko prebacio UNS-ovu građu u Državni arhiv?

Bardić: Nitko od mjerodavnih i ovlaštenih nije bio obaviješten niti se složio s takvom odlukom/ Bagić: Sumnjam da su se tom prigodom dokumenti uništavali/ Adlešić: Nitko mi nije rekao tko je i kada donio tu odluku i po kojim zakonima

ZAGREB, 1. travnja - Kako je još u subotu objavila Hrvatska televizija, arhivska građa iz Ureda za nacionalnu sigurnost (UNS), donedavno krovne obavještajne udruge koja od 1. travnja prestaje postojati, prebačena je u Hrvatski državni arhiv, da bi nakon toga policija došla u Arhiv i zapečatila prostorije u kojima se nalazi UNS-ova dokumentacija. Tomislav Karamarko, predstojnik UNS-a u ostavci, prema HTV-u, potpisao je ugovor s Hrvatskim državnim arhivom o čuvanju UNS-ove građe na neodređeno vrijeme. Na takav potez Karamarko se, kako je obrazložio HTV-ovoj novinarki, odlučio jer nije imao s kim napraviti primopredaju Ureda, ali i zato što »nije htio da sigurnost UNS-ova materijala bude upitna ili objavljena u hrvatskim medijima«.

Policijski nadzor nad tom građom glasnogovornica MUP-a Zrinka Bardić obrazložila je tvrdnjom da se preseljenje UNS-ove dokumentacije dogodilo, a da »nitko od mjerodavnih i ovlaštenih nije bio obaviješten niti se složio s takvom odlukom«. Savjetnik Predsjednika Republike za nacionalnu sigurnost Željko Bagić također se suprotstavio Karamarkovu potezu, izrazivši pritom i sumnju da su se »tom prigodom dokumenti uništavali«. O svojoj akciji Karamarko je obavijestio i predsjednicu saborskog odbora za nacionalnu sigurnost Đurđu Adlešić. Ona je, pak, za HTV kazala da ju je Karamarko informirao o tom potezu, da je pritom bilo formirano i povjerenstvo koje je tu građu spremilo, ali da joj nije rekao »tko je i kada donio tu odluku i prema kojim zakonima«.

Karamarko je, prema HTV-u, još kazao da je Arhiv institucija koja čuva i štiti arhivsku građu, da su prije godinu dana tu pohranjeni i HIS-ovi dokumenti te da mu nije jasno »zbog čega UNS-ov materijal čuva policija«.

Na Uskrsni ponedjeljak većina aktera te priče bila je nedostupna. Ni ravnatelj Hrvatskog državnog arhiva Josip Kolanović, koji je preuzeo UNS-ovu građu i, pretpostavlja se, potpisao dokument o primopredaji s Karamarkom, također nije bio pri svojim telefonima.

Rasplet će, kako se najavljuje, početi već u utorak, prvi radni dan nakon uskrsnih blagdana. Dotad možemo samo nagađati tko je postupao zakonito, odnosno tko je možda spriječio moguće manipulacije građom iz UNS-a. Dok se to ne dozna, načelno gledano, teško je zamisliti primjerenije mjesto za čuvanje ne samo UNS-ove građe, nego i građe drugih obavještajnih službi odnosno državnih institucija (Vlade, Ureda predsjednika,...) od Hrvatskog državnog arhiva. Tim više jer dosad nije poznat slučaj da su neki materijali iz Arhiva bili dostupni javnosti prije nego što je to po zakonu odobreno. UNS-ova građa očito je vrlo važna kad je njezino preseljenje u Hrvatski državni arhiv izazvalo postavljanje pečata i danonoćne policijske straže, što inače nije uobičajeno.7

Marko Barišić