Vjesnik: 04. 04. 2002.

Hercegovačka banka na putu likvidacije

SARAJEVO, 3. travnja (Od Vjesnikova dopisnika) - Godinu dana nakon što ju je, uz pomoć tenkova SFOR-a, silom preuzela Privremena uprava, postavljena odlukom visokog predstavnika Wolfganga Petritscha, Hercegovačka banka na putu je definitivne likvidacije.

Za tisuće onih koji su ovoj banci povjerili svoj novac, to bi moglo značiti da će ostati bez svojih uloga ili barem jednog njihovog dijela. No, i oni koji su dobili kredite od banke mogli bi se suočiti s zahtjevima za prisilnu naplatu i sudskim tužbama.

Gospodarstvo BiH, posebno Hercegovina, već je pretrpjelo katastrofalne štete zbog sloma banke. Ozbiljne posljedice osjetile su se i u ostatku zemlje. Tako se otkrilo da je ljetošnja energetska kriza u Tuzlanskoj županiji, koja je potresla tamošnju vladu, ali i uzdrmala same temelje koalicijske vlade u Sarajevu, zapravo bila izazvana prekidom kompliciranih dužničko-vjerovničkih odnosa između nekih tvrtki u vlasništvu Hercegovačke banke i rudnika koji su temelj gospodarstva na sjeveru Bosne. »Neće postojati drugi izbor osim likvidacije ukoliko se po banku nepovoljno završi aktualni spor oko vlasničkih udjela u Eronetu«, tvrdi Johan Verhaydne, glasnogovornik Privremene uprave kojoj je na čelu Toby Robinson.

Naime, Hercegovačka banka je preko tvrtki u kojima ima vlasničke udjele (Croherc, Hercegovine osiguranje) zapravo vlasnik nešto više od četvrtine dionica Eroneta, hercegovačkog GSM providera, jedne od najprofitabilnijih tvrtki u zemlji uopće. No, nova uprava HPT-a Mostar traži vraćanje ovih dionica, tvrdeći da su one svojedobno nelegalno prodane. Inače, 49 posto Eroneta u vlasništvu je Hrvatskih telekomunikacija.

Iz Privremene uprave također najavljuju da će u suradnji s Antikorupcijskim timom Petritschevog ureda uskoro Federalnom tužiteljstvu podnijeti nove kaznene prijave zbog kriminalnih aktivnosti otkrivenih prilikom kontrole poslovanja banke, prije svega nelegalnog upisa dionica i kreditiranja mimo propisa. Optuženi bi mogli biti neki od najbližih suradnika smijenjenog predsjednika HDZ-a BiH Ante Jelavića, za kojeg se pretpostavlja da je sa skupinom odanih suradnika iz bivšeg Logističkog centra HVO-a u Grudama zapravo stajao iza cijelog »Hercegovina holdinga«, skupine tvrtki koja je nadzirala najveći dio hercegovačkog gospodarstva.

»Hercegovačka banka je bila stvorena na "lažnom kapitalu"«. Ona je već i prije uvođenja Privremena uprave bila u jako lošem stanju i praktično nelikvidna, kaže Verhaydne.

Na obljetnicu upada snaga SFOR-a u banku (6. travnja bit će točno godinu dana od tog događaja) brojne kontroverze ostale su nerazjašnjene. Nikad nije objavljeno na osnovu kojih je dokumenata Wolfgang Petritsch uveo prinudnu upravu.

Alenko Zornija