Vjesnik: 05. 04. 2002.

Tužitelji u Haagu imaju transkripte da je Tuđman slao Praljka u BiH

Naletilićeva obrana osporava autentičnost transkripata / Praljak tvrdi da nije išao u BiH ni po Tuđmanovoj ni Šuškovoj zapovijedi nego dragovoljno / Uskoro istraga o Stocu?

HAAG, 4. travnja - Haaško tužiteljstvo u četvrtak je počelo oštro protuispitivanje bivšeg zapovjednika HVO-a Slobodana Praljka, svjedoka obrane na suđenju hercegovačkom Hrvatu Mladenu Naletiliću Tuti. Tužitelj je upitao Praljka je li »od ožujka 1992. do studenog 1993. bio visoki časnik HV-a kojeg su Franjo Tuđman, HDZ i hrvatska Vlada poslali da obavi njihov posao u BiH radi potpore velikoj Hrvatskoj«.

Nakon što je Praljak odlučno odbacio to pitanje kao netočno, tužitelj Kenneth Scott suočio ga je s transkriptom razgovora bivšeg hrvatskog predsjednika s predstavnicima HVO-a središnje Bosne iz ožujka 1993. Prema dokumentu, na zahtjev da se Praljka vrati u Travnik da bi se uspostavio red, Tuđman kaže da će to učiniti, a o hrvatskim provincijama u BiH govori kao o »našim provincijama«.

Tužiteljstvo transkriptima želi dokazati umiješanost Hrvatske u rat u BiH.

»Nije li točno da Vas je u BiH poslao predsjednik Tuđman«, ustrajao je na pitanju tužitelj Scott. Praljak je pak ustrajao u odgovoru da je u BiH otišao dragovoljno kako bi pomogao obrani, a ne po »zapovijedi ni predsjednika Tuđmana ni Gojka Šuška«. Dodao je da transkript ne pokazuje da je izdana zapovijed za njegov povratak u BiH, nego je riječ o zahtjevu ljudi, te da nije bio ni član HDZ-a.

Tužitelj je prekidao Praljka u odgovorima, na što je on izjavio: »Nećete od mene prekidanjem postići odgovor koji vama odgovara«. Naletilićev branitelj Krešimir Krsnik prosvjedovao je zato što se upotrebljavaju transkripti čiju autentičnost obrana osporava. Scott je posebno ispitivao Praljka o njegovoj zapovjednoj poziciji u odnosu na stolačko područje u ljeto 1993. s kojeg su prognani svi Muslimani. Broj i detaljnost pitanja o tom progonu pokazuje da bi to mogao predmet istrage haaškog tužiteljstva, a time i mogućih novih optužnica.

»Jeste li u srpnju i kolovozu "93. bili zapovjednik svih snaga HVO-a u Bosni i jeste li naredili uhićenja Muslimana u Stocu?«, pitao je Scott. »Je li točno da su u napadu HVO-a uništene četiri džamije u Stocu, a noć kasnije odvedeno 2000 Muslimana, među njima starci, žene i djeca u Blagaj«, nastavljao je tužitelj. Praljak je odgovarao da ne zna ništa o tome.

Tužitelj je citirao i zapovijed jednog od Praljkovih potčinjenih zapovjednika o okupljanju svih stolačkih civila u dva sabirna centra i upotrebi ručnog oružja u slučaju potrebe. Praljak je rekao da Miljenka Obradovića, koji je izdao tu zapovijed, nije poznavao.

Tužiteljstvo je u protuispitivanju željelo utvrditi ovlasti na temelju kojih je Praljak, kao visoki zapovjednik HV-a, odlazio u BiH "92. i "93. a da nije razriješen dužnosti u Hrvatskoj, što je zanimalo i haaške suce. Scott je pokazao više zapovijedi tadašnjeg zapovjednika južnog bojišta HV-a generala Janka Bobetka zapovjednicima HVO-a. No Praljak je ustrajao na tome da Bobetko nije imao nikakvih ovlasti iako je pisao zapovijedi.

Činjenicu da je zapovijedao jedinicama HVO-a bez ikakvih formalnih ovlasti i činova u sastavu hrvatskih snaga u BiH Praljak je objasnio svojim »autoritetom moći«. Odgovorio je i da je bio podređen načelniku glavnog stožera HVO-a Milivoju Petkoviću. Na inzistiranje tužitelja da kaže barem jednog koji mu je bio podređen u HVO-u "92., Praljak je rekao: »Jürgen Smidt«. (H)