Vjesnik: 05. 04. 2002.

Beogradska uhićenja pod velom tajne

Najčešće su priče da će Haag prvi, u petak, ugledati Dragoljub Ojdanić, a frankfurtske Vijesti pišu da će Stojiljković, Šainović i Ojdanić u petak biti predani Haagu, ali da vukovarska trojica ostaju u Srbiji

ZAGREB, 4. travnja - »Izručenja nisu problem, već kreiranje javnog mnijenja o suradnji s Haagom«, izjavio je srbijanski premijer Zoran Đinđić u srijedu u jeku još jednog u svakodnevnom nizu sukoba s jugo-predsjednikom Vojislavom Koštunicom koji se ovaj puta odvijao u skupštini Srbije gdje su (prođinđićevski) zastupnici odbili dopustiti Koštunici da im protumači obrise buduće države.

»Ja ne želim stalno biti izdajica. Deset godina sam bio špijun i izdajica, sada to ponovno postajem zato što pokušavam nešto napraviti za narod, dok netko tko je bio patriot deset godina, bit će to i sljedećih deset godina. To se mora presjeći«, jadao se Đinđić novinarima i neizravno priznao da se daleko od očiju javnosti odvijaju pripreme i dogovori oko izručenja haaških osumnjičenika. Premijerova ocjena da će Srbija biti pod sumnjom međunarodne zajednice sve dok njezini političari ne kažu kako smatraju da je suradnja sa Sudom nužna, potvrđuje usputne ocjene da odugovlačenje s izručenjima, osim što je dio političke borbe za prevlast, ima za svrhu i istjerivanje na vidjelo kakve su čije pozicije.

Pretpostavke gdje se nalaze pojedinci s haaškog popisa nastavljaju se gomilati i polako dosižu do tragikomičnih opisa prizorišta. Jedan takav objavljen je u listu Danas i kaže da je predsjednik Srbije Milan Milutinović posljednji put viđen prošlog tjedna kako puši cigaretu na stepeništu zgrade Predsjedništva (svog ureda). Socijalisti pričaju da je Nikola Šainović rekao da se osjeća kao »ovca koju vode na klanje«. Najčešće su priče da će Haag prvi, u petak, ugledati Dragoljub Ojdanić, a frankfurtske Vijesti (list s dobrim vezama u obavještajnim krugovima) pišu da će Stojiljković, Šainović i Ojdanić u petak biti predani Haagu, ali da vukovarska trojica ostaju u Srbiji »prema dogovoru vrha DOS-a i (crnogorske) Socijalističke narodne partije.

S izručenjima se kasni jer navodno policija nema kontrolu ni pristup umirovljenim i aktivnim vojnim osobama, i samo ih vojni organi sigurnosti mogu izručiti. Jedan od najzanimljivijih razloga zašto dosad nije bilo uhićenja optuženika za ratne zločine navodna je tiha pobuna pripadnika posebne antiterorističke postrojbe (SAJ) MUP-a Srbije. Glas javnosti piše da su oni kolektivno otišli na bolovanje (njih 36 od 39), ali za tu informaciju nije dobio službenu potvrdu. Socijalisti tvrde da nijedan pripadnik MUP-a ne želi uhititi bilo koga s popisa optuženih - bez maske.

U nedostatku boljih dokaza, novinari motre i nebo nad Beogradom i tu su primijećeni helikopteri koji su poletjeli iz Instituta za državnu sigurnost, odakle je svojedobno i Milošević transportiran do Tuzle, pa u Haag.

Službeni Beograd je, opća je ocjena, dobio nekoliko dana predaha kad je u pitanju rok za ispunjenje američkih uvjeta. Paul Danning, savjetnik američkog veleposlanstva u Beogradu, izjavio je kako nije točno da je 8. travnja neki magičan datum, iako srbijanski mediji nastoje to tako prikazati. Srbiji je 31. ožujka obustavljena američka financijska pomoć temeljem zakona koji je donio Kongres, a kad bi bilo zaključeno da je napredak ostvaren, »već sutradan pomoć bi bila deblokirana, pa čak i usred blagdana«, rekao je Danning dodavši da su neutemeljene priče da će SAD lobirati protiv članstva SRJ u raznim međunarodnim organizacijama.

Vesna Fabris Peruničić