Slobodna Dalmacija: 06. 04. 2002.

TOBY ROBINSON, PRIVREMENA UPRAVITELJICA HECEGOVAČKE BANKE, O REZULTATIMA KRIMINALISTIČKE ISTRAGE:

Milijardu kuna iz Hrvatske 1999. nestalo u Hercegovačkoj banci

Toby Robinson je kazala kako je iz Hrvatske 1999. godine došla jedna milijarda i sto tisuća kuna. Taj novac hrvatska Vlada poslala je vojnicima, obiteljima poginulih i nestalih branitelja, ali oni ga nisu dobili

MOSTAR — Na godišnjicu uvođenja privremene uprave visokog predstavnika Wolfganga Petritscha u Hercegovačku banku, Toby Robinson, privremena upraviteljica Hecegovačke banke, i Donald Heys, viši zamjenik visokog predstavnika, održali su konferenciju za novinare u Mostaru na kojoj su govorili o dosadašnjim rezultatima istrage u toj banci.

— Trenutačno je organima gonjenja predano 20 predmeta i s tim će se prijavama nastaviti kako istraga bude nalazila dokaze za nezakonite aktivnosti u banci, izjavio je Heys, dodavši kako ne želi govoriti o konkretnim osobama i imenima, ali da će se svi odgovorni kazneno goniti. On je kazao kako je žalosna činjenica da su u svemu izgubili obični ljudi, a da oni koji su sve organizirali sada raspolažu njihovim novcem.

Dokazi do kojih su došli u dosadašnjoj istrazi jasno pokazuju da se u slučaju Hercegovačke banke radi o kriminalu te da je uloga OHR-a da te ljude privede pravdi. U tom cilju, kazao je Heys, uspostavljena su tri tima koja zajedno s bankarskim ekspertima iz SAD rade na cijelom slučaju.

— Iznuđivanje, prijetnje, prislina naplata dugovanja, osnivanje fiktivnih firmi, manipulacija upravnim odborima, brz transfer novca, potplaćivanje dužnosnika i policije bile su metode i aktivnosti kojima su se koristili oni koji su osmislili kriminalni koncept – izjavio je Heys.

Privremena upraviteljica Hercegovačke banke Robinson izjavila je također kako ne želi govoriti o imenima u slučaju Hercegovačke banke, istaknuvši da je propast banke bila neminovna, a glavni je razlog tome što je banka davala kredite odabranim pojednicima, a ti krediti nisu bili osigurani i od korisnika kredita nije se očekivalo da ih vrate.

Ona je ustvrdila kako to ne bi mogla izdržati ni jedna banka te da je dva mjeseca prije uvođenja privremena uprave u banku od 28 milijuna čak 21 milijun KM povučen od strane štediša, što pokazuje, prema njezinim riječima, da oni nisu imali povjerenje u banku. Robinsonova je kazala kako je banka imala i novčana sredstva pričuve, ali ako se više novca povuče nego što banka ima rezervi, onda je ona nelikvidna.

Ona nije mogla kazati kakva će biti daljnja sudbina banke, odnosno hoće li ona biti likvidirana, prodana ili sanirana te da bi odluka o tome mogla biti donesena za nekoliko mjeseci.

— Ova banka osnovana je s plemenitim ciljem, ali su je preuzela nekolicina kriminalaca, što je rezultiralo gubitkom za 40 tisuća štediša, istaknula je privremena upraviteljica Hercegovačke banke.

Komentirajući navodne tvrdnje direktora Hercegovačke banke Ivice Karlovića kako je banka na dan ulaska privremene uprave u nju bila likvidna i da je imala 40 milijuna KM na svom računu, Robinsonova je pojasnila kako je banka imala toliko novca, ali da to nije bilo dovoljno za isplatu štediša jer dio tog novca bile su pričuve banke koje ona ne može koristiti, a dio novca bio je u inozemnim bankama.

Na novinarski upit što je s 54 milijuna kuna koji su navodno nestali u Hercegovačkoj, Toby Robinson je kazala kako je iz Republike Hrvatske 1999. godine došla jedna milijarda i sto tisuća kuna, a ne samo 54 milijuna kuna.

— Taj novac hrvatska je Vlada poslala vojnicima, obiteljima poginulih i nestalih branitelja, ali ti ljudi ga nisu dobili, a on je stigao u Hercegovačku banku iz Hrvatske, izjavila je ona, dodavši kako je to samo dio istrage koja se provodi te da će istraga i dalje trajati.

Miroslav LANDEKA