Jutarnji list: 08. 04. 2002.

ICTY Nakon 3 tjedna stanke, u Haagu nastavljeno suđenje Miloševiću

Zaštićeni svjedoci su bivši Miloševićevi suradnici?

Iz Haaga: Augustin Palokaj

Nakon nepredviđene 3-tjedne stanke, danas se pred Haaškim sudom nastavlja suđenje bivšem jugoslavenskom predsjedniku Slobodanu Miloševiću za ratne zločine u Hrvatskoj i na Kosovu te za genocid u Bosni i Hercegovini.

Suđenje je prekinuto zbog Miloševićeve bolesti, ali i zbog nekih proceduralnih problema Suda. Danas bi, prema izvorima iz Haaškog tribunala, na zatvorenoj sjednici protiv Miloševića zaštićeni svjedoci trebali dati svoj iskaz. Njihov identitet te svjedočenje ostat će nepoznati, a oni koji na bila koji način objave podatke koji bi otkrili identitet zaštićenih svjedoka, podliježu mogućim kaznama prema pravilniku Haaškog tribunala. Nagađa se da bi današnji zaštićeni svjedoci mogli biti nekadašnji Miloševićevi bliski suradnici. Miloševićevo bi suđenje moglo biti otvoreno za javnost tek sutra, kada će svoj iskaz dati još jedan zaštićeni svjedok kojega se neće moći vidjeti, a bit će izmijenjen i njegov glas.

Do sada je tužiteljstvo bivšem diktatoru iznijelo dokaze o masovnoj deportaciji kosovskih Albanaca. Do kraja srpnja ove godine trebalo bi završiti iznošenje dokaza o kosovskom dijelu optužnice protiv Miloševića, no već je sada jasno da će proces trajati dulje. Predviđa se da će tužiteljstvu trebati više od dvije godine za iznošenje dokaza za Kosovo, Hrvatsku i BiH, što se prema kriterijima Haaškog suda za ratne zločine smatra razumnim rokom.

Čović i Montgomery razgovarali s Ojdanićem

BEOGRAD - Potpredsjednik srbijanske vlade Nebojša Čović potvrdio je jučer da je njegova vlada razgovarala s nekim haaškim optuženicima.

Čović je imenovao jedino Dragoljuba Ojdanića, bivšeg načelnika generalštaba Vojske Jugoslavije, optuženog s Miloševićem za ratne zločine na Kosovu. U intervjuu BK televiziji Čović je potvrdio da su uz njega s Ojdanićem razgovarali i američki veleposlanik u SRJ William Montgomsry te američki specijalni izaslanik za pitanja ratnih zločina Pierre Richard Prosper.

- Na sastanku se nije govrilo o tome treba li se predati Haaškom tribunalu, treba li bitl svjedok i slično - kazao je Čović, ocjenjujući da je sastanak bio vrlo koristan i da "takvi postupci trebaju poslužiti za razbijanje fame o Haaškom tribunalu". (H)