Vjesnik: 10. 04. 2002.

Ako Ortynski sam ne odstupi, u četvrtak će Vlada odlučiti o smjeni

Donese li Vlada odluku o razrješenju glavnog državnog odvjetnika, odmah će se znati i nasljednik, izjavio je premijer Račan nakon sastanka petorke / Petorka ne smatra HNB odgovornom za kriminal u Riječkoj banci / Koalicijski partneri razgovarali o zahtjevu HSLS-a da se s prodajom Riječke banke pričeka, dok se cijela istraga ne dovrši: ako bi odugovlačenje umanjilo njezinu vrijednost i kapital, s prodajom banke treba požuriti, rekao je premijer i najavio odluku do kraja ovoga tjedna

ZAGREB, 9. travnja - Ako Vlada u četvrtak donese odluku o razrješenju glavnog državnog odvjetnika Radovana Ortynskog, odmah ćemo izaći i s imenom njegova nasljednika, rekao je novinarima premijer Ivica Račan nakon višesatnog sastanka s koalicijskim partnerima u utorak.

Time je Račan, zapravo, potvrdio nagađanja da Ortynski odlazi s mjesta čelnoga čovjeka Državnog odvjetništva, samo je pitanje hoće li do četvrtka sam ponuditi ostavku, ili će biti smijenjen. Na pitanje znaju li se već imena mogućih kandidata i je li među njima i Mladen Bajić, županijski državni odvjetnik u Splitu, Račan je rekao da je Bajić jedan od kandidata za glavnog državnog odvjetnika, dodavši kako bi bilo dobro da to bude osoba s iskustvom koja dobro poznaje rad državnog odvjetništva.

Ono čime su se čelnici vladajuće petorke puno više bavili u utorak, tiče se stanja u bankarskom sustavu Hrvatske u povodu velike kriminalne afere u Riječkoj banci. Tom dijelu sastanka nazočio je i guverner HNB-a Željko Rohatinski, koji je čelnike petorke izvijestio o tijeku istrage koju provodi HNB. »Kao i javnost, i mi čekamo rezultate te istrage i one koju obavlja policija, nakon čega će se moći precizno odrediti stupanj odgovornosti svih za kriminal u Riječkoj banci«, napomenuo je Račan. Naglasio je i da će »biti zanimljivo dobiti odgovori na pitanje tko je, u ime koga i za koga kupovao dionice Riječke banke po najvećoj mogućoj cijeni neposredno prije izbijanja afere u javnost«.

Po Račanovim riječima, koalicijski partneri ne vide u tome odgovornost HNB-a premda svatko, pa i HNB, treba iz toga izvući zaključke o obvezi boljeg rada u hrvanju sa sve sofisticiranijim kriminalom. Za premijera je vidljiva izravna odgovornost glavnog aktera kriminala u Riječkoj banci koji je već u zatvoru, dok će se, rekao je, o mogućim suradnicima više znati na kraju istrage. Međutim, napomenuo je Račan, već je sada jasno da postoji makar objektivna odgovornost i Uprave Riječke banke. »Da se crnohumorno našalim, ta bi uprava barem morala vratiti vrlo visoke nagrade koje je dobila za uspješan rad, jer je očito da nije bila uspješna«, naglasio je Račan.

Na pitanje šali li se on to, premijer je bio vrlo izričit: »Uopće se na šalim. Vrlo se ozbiljan kad spominjem vraćanje tih nagrada. Doduše, to je moj osobni stav, a istraga će pokazati ima li i kolika je odgovornost uprave Riječke banke«.

Račan je potvrdio da je petorka razgovarala i o zahtjevu HSLS-a da se s prodajom te banke pričeka, dok se cijela istraga ne dovrši, kako se i iza ove vlasti ne bi vukli repovi kao u slučaju Dubrovačke banke u vrijeme HDZ-a. »U ovom slučaju neće biti nikakvih repova, ništa se neće zataškavati«, obećao je Račan, dodavši da će se odluka o prodaji Riječke banke znati do kraja tjedna. Ako bi odugovlačenje umanjilo vrijednost i kapital te banke, onda s prodajom treba požuriti, jer je to u nacionalnom interesu, smatra Račan. Na pitanje o objektivnoj odgovornosti HNB-a u toj aferi, premijer je naglasio kako neki priželjkuju i subjektivnu odgovornost HNB-a, jer tada štetu ne bi snosio bivši vlasnik banke, Bayerische Bank, već hrvatski poreski obveznici.

On je ujedno opovrgnuo glasine da visoki krugovi iz HNB-a i potpredsjednik Vlade Slavko Linić inzistiraju na brzoj prodaji banke kako bi se cijela afera zataškala. »To su insinuacije, svima je nama stalo do kvalitetne istrage te pune istine i odgovornosti«, rekao je. Račan je na kraju napomenuo i da bi u buduće zakonski trebalo zaoštriti kriterije o tome tko može biti revizor u svim bankama u Hrvatskoj, dodavši da to moraju biti financijski jake kuće.

Ivka Bačić