Slobodna Dalmacija: 10. 04. 2002.

SABORSKI ODBOR ZA PRAVOSUĐE RASPRAVLJAO O OPSEŽNIM REFORMAMA U SUDSTVU

Za teža djela u pritvoru i do četiri godine

ZAGREB — Iako su se svi složili da ne treba ići u ishitrene reforme, članovi saborskih odbora za pravosuđe i za zakonodavstvo u utorak su poduprli Zakon o kaznenom postupku. Riječ je o vrlo važnim novinama - izmjeni čak 126 članaka, uz dvadesetak novih - koje bi prema procjeni zamjenika ministrice pravosuđa Miljenka Kovača trebale kratkim rezom popraviti nezadovoljavajuće stanje u pravosuđu.

Zakonskim izmjenama ukida se porota na općinskom sudu, a nadležnost suca pojedinca proširena je na predmete za kaznena djela za koja je propisana kazna do pet godina. Takva kaznena djela procesuirat će se u skraćenom postupku. Prvi se put uvodi kućni pritvor te smanjuje trajanje pritvora za lakša kaznena djela, dok se za ona teža produljuje s tri na četiri godine. Novina je i da osobe s duševnim smetnjama protiv kojih se vodi kazneni postupak mogu biti hospitalizirane isključivo u zatvorskim bolnicama i psihijatrijskim ustanovama.

Na sjednici Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina članovi Odbora po treći su se put "zakrvili" oko prijedloga vanjskog člana Odbora sutkinje Sanje Zoričić-Tabaković da se rehabilitiraju suci i državni odvjetnici koji su zbog nacionalnosti ili iz političkih razloga izgubili službu za HDZ-ove vladavine. Oni drugačijeg mišljenja, na čelu sa Zdenkom Babić Petričević (HDZ), žestoko su reagirali tražeći ili povlačenje prijedloga ili pak rehabilitaciju i za razdoblje od 45. godine naovamo.

Bilo je tu svakojakih argumenta, od tvrdnje Petričević kako je veliki dio otpuštenih sudaca otišao na četničku stranu, pa do ironiziranja Ante Kovačevića (HKDU) koji je zamolio Odbor da pokuša kod premijera Račana isposlovati ispriku za njegovih osam godina robijanja. Većinom glasova odlučeno je da će Odbor oformiti radnu skupinu koja će formulirati zaključke i dati ih Saboru na usvajanje.

Izvješće pučkog pravobranitelja 'prošlo' je uz Klarićevu konstataciju kako se ova institucija sve više i više ignorira od izvršne vlasti, a ministarstva oglušuju o njegove zahtjeve i savjete.

Odbor za poljoprivredu i šumarstvo dao je negativno mišljenje o Prijedlogu izmjena i dopuna Zakona o poljoprivrednom zemljištu koji predlaže hadezeovac Drago Krpina, inače predsjednik Odbora. Prema njegovu prijedlogu, pravo prvenstva pri kupnji državnog poljoprivrednog zemljišta imala bi obiteljska gospodarstva, i to uz popust od 70 posto.

A. BELAK-KRILE, S. PAVIĆ