Večernji list: 12. 04. 2002.

BiH I HAAŠKI SUD - SKUPINA MEĐUNARODNIH STRUČNJAKA SASTAVLJA IZVJEŠĆE O POČETKU RADA HAAŠKOG SUDA ZA BiH

Dogodine mini haaški sud u Sarajevu

Skupina stručnjaka za procesuiranje ratnih zločina i prvosudni sustav, koja je početkom tjedna doputovala u BiH, do svibnja ove godine trebala bi objaviti izvješće s naputcima o formiranju svojevrsnog "mini" haaškog suda na razini BiH, čije bi sjedište bilo u Sarajevu. Šest tjedana, koliko je predviđen radni posjet, međunarodne skupine pravnika, predvođene Australcem John Rallstonom, bivšim šefom za istrage u Haaškom sudu, iskoristit će za temeljite konzultacije s pravnim i političkim subjektima te predstavnicama međunarodne zajednice u BiH. Početak rada novog suda, na kojem bi se trebalo procesuirati tisuće zločina počinjenih tijekom rata na prostoru BiH, predviđen je najkasnije do početka iduće godine. Prema tvrdnjama ministra pravde Federacije BiH Zvonka Mijana, koji je izravno kontaktirao s pravnim stručnjcima iz Haaga, budući sud trebao bi raditi u sklopu postojećeg suda na razini BiH. I on, kao i haaška tužiteljica Carla del Ponte, smatra da entitetski sudovi nisu dorasli procesuiranju zločina koje ne može procesuirati Haag, zbog čega je konstituranje domaćeg suda za ratne zločine hitno potrebno.

- Činjenica jest da se procesuiranje zločina ne može realizirati na postojećim županijskim i entitetskim sustavima. Svjedoci smo bili mnogih negativnosti kad je posrijedi procesuiranje zločina na tim sudovima. Svako takvo suđenje praktički se pretvaralo u pravi politički skandal, što dovoljno govori i o neovinosti tih sudova. Budući sud, naravno, morao bi biti lišen svih političkih konotacija. Čak mi se čini logičnim da se u okrilju postojećeg suda BiH, uz financijsku i stručnu pomoć Suda u Haagu i međunarodne zajednice, osnuje poseban odjel u kojem će djelovati tužilaštvo i sud zadužen za procesuiranje svih počinitelja ratnih zločina - smatra ministar Mijan.

Prema nekim procjenama bosanskohercegovačkih pravnih stručnjaka koji su do sada surađivali s Haagom, najučinkovitije bi bilo da se taj sud utemelji odlukom UN-a, iz čijih bi se izvora rad suda i financirao. Pravila o radu suda bila bi temeljena isključivo na postojećem statutu Suda u Haagu. Konačano prihvaćanje tih opcija, o kojima se u BiH samo spekulira, ovisit će o izvješću međunarodnih pravnih eksperata, nakon što se upoznaju s funkcioniranjem bosanskohercegovačkog pravosuđa. U njihovu izvješću trebala bi se naći i informacija o potrebnoj financijskoj strukturi da bi sud počeo rad.

- Novac za rad novog suda sigurno će biti velik. No ne bih se upuštao u procjene kolika je to svota, kao ni o tome koliko će sudaca i pravnih stručnjaka u njemu raditi. Bez novčane i stručne pomoći međunarodne zajednice njegovo utemeljenje nije moguće realizirati - ističe Mijan. Utemeljenje mini haaškog suda za BiH jedan je od razloga zbog kojih će haaška tužiteljica Carla del Ponte uskoro posjetiti BiH.

SARAJEVO Zdenko Jurilj

Carla del Ponte ide u Beograd, Sarajevo i Prištinu

ZAGREB - Glavna haaška tužiteljica Carla del Ponte otputovat će potkraj idućeg tjedna u Beograd, Sarajevo i Prištinu, objavio je jučer Haaški sud. Na pitanje o zakonu o suradnji Srbije i Crne Gore s Haaškim sudom, koji je u raspravi i kojim će ta suradnja isključiti buduće optužnice, glasnogovornica suda Florence Hartmann je odgovorila kako je načelni stav tužiteljstva da nije potreban nikakav zakon kao preduvjet ispunjenja obveza prema Haaškom sudu. (H)