Vjesnik: 18. 04. 2002.

Solana: Prihvaćanje ustavnih promjena pokazatelj za EU

SARAJEVO, 17. travnja - Visoki povjerenik Europske unije za zajedničku vanjsku i sigurnosnu politiku Javier Solana poručio je u utorak bosanskohercegovačkim vlastima da je uvjet za približavanje ove zemlje EU dalji napredak u izgradnji multietničke države u kojoj postoji funkcionalna vlast.

- Želimo da se što više približite Europskoj uniji, ali da bi se to postiglo ova zemlja mora krenuti naprijed. Situacija u BiH je bolja nego što je bila, ali činjenica je da bi mogla biti još bolja i to je ono u čemu međunarodna zajednica želi pomoći ovoj zemlji i njezinim liderima. Pravi smjer za BiH je onaj o kojem govori visoki predstavnik Wolfgang Petritsch, multietnička zemlja u kojoj postoji funkcionalna vlast.

Stranački čelnici i članovi parlamenata imaju priliku pokazati te težnje glasovanjem o ustavnim promjenama, rekao je Solana u Sarajevu, samo dan prije isteka roka (18. travnja) do kada parlament Federacije BiH i Narodna skupština Republike Srpske trebaju usvojiti ustavne amandmane. Usvajanje ovih amandmana što bi trebalo ukinuti postojeću praksu diskriminacije Srba u Federaciji BiH, odnosno Hrvata i Bošnjaka u RS, uvjet je i da Izborno povjerenstvo proglasi održavanje izbora u planiranom roku, po pravilima koja će biti sukladna odluci Ustavnog suda.

Solana je u Sarajevo doputovao u utorak poslijepodne, a već je u srijedu otišao na Kosovo. Boravak u glavnom bosanskohercegovačkom gradu iskoristio je da bi se sastao s visokim predstavnikom Petritschem i lokalnim liderima. On je poručio političkim vođama u BiH da će Europa ubuduće od njih tražiti veći stupanj odgovornosti te ih pozvao da podrže ustavne reforme sadržane u sarajevskom sporazumu, kojeg su, podsjetimo, u Uredu visokog predstavnika potpisali predstavnici SDP-a, Stranke za BiH i NHI-ja.

Sa svoje strane, Wolfgang Petritsch iskoristio je posjet španjolskog diplomata da još jednom pozove na provedbu sarajevskog sporazuma, odnosno prihvaćanje ustavnih amandmana.

-Stvari su sada u rukama SDA i HDZ. Oni se moraju uozbiljiti i glasovati za amandmane koji toliko znače za Bosnu i Hercegovinu, rekao je Petritsch te dodao da će od načina njihovog glasovanja u parlamentu ovisiti budući odnos i suradnja s međunarodnom zajednicom.

Inače, razlog boravka visokog predstavnika EU za vanjsku i sigurnosnu politiku u Sarajevu su i pripreme za uspostavu misije Europske policije u BiH, koja bi početkom iduće godine trebala zamijeniti sadašnju međunarodnu policiju (IPTF), koja djeluje u okviru misije UN u BiH. Podsjetimo, 500 europskih policajaca od 1. siječnja 2003. godine preuzet će ulogu nadzora i obuke lokalnih policijskih snaga, a ova će misija stajati godišnje oko 38 milijuna eura.

Solana je u Sarajevu odgovorio i na novinarsko pitanje vezano za objavljivanje izvješća o padu Srebrenice i kolektivnu ostavku nizozemske vlade. Po njegovim riječima, ovi događaji govore o angažmanu i odgovornosti međunarodne zajednice:

» Međutim, mnogo je veći problem što ljudi koji su doista najodgovorniji za zločine u Srebrenici u srpnju 1995. godine, još nisu uhićeni i izvedeni pred Haaški sud«, rekao je Javier Solana.

Alenko Zornija