Večernji list: 23. 04. 2002.

U ČETVRTAK U AVION SJEDAJU NOVI BEOGRADSKI PUTNICI ZA HAAG

Predaje se Milan Martić

Odlazak u Haag najavili i Mile Mrkšić i Vladimir Kovačević, optuženi za zločine u Hrvatskoj

Milan Martić, haaški optuženik s dosad nepoznate adrese, jučer je preko odvjetnika Strahinje Kastratovića najavio svoj odlazak u Haag. Obraćajući se novinarima ispred saveznog Ministarstva pravde, Kastratović je rekao da se Martić odlučio prijaviti "svojoj državi, pa da potom, preko svoje države" ode u Haag.

Bivši je vođa pobune u Hrvatskoj prije jučerašnjeg isteka roka za predaju posebnom izjavom poručio kako ne namjerava nikamo bježati, već želi preko svoje države otputovati na Sud i objasniti punu istinu, odnosno obraniti ulogu srpskog naroda i propale Republike Srpske Krajine. Kastratović je rekao kako će se sa saveznom vladom i mjerodavnim tijelima dogovoriti kad će Martić otići u Haag. Za one koji su se "dobrovoljno predali" predviđen je, podsjetimo, odlazak redovitom zračnom linijom, a prvi bi putnici, kako se očekuje, u avion mogli sjesti u četvrtak.

Danas popis putnika

Martić, koji je optužen za granatiranje Zagreba 1995. godine, nalazi se na popisu među 23 imena koje je savezna vlada pozvala da se jučer do podneva dobrovoljno prijave za odlazak u Haag. Nekoliko sati nakon isteka tog roka, iz Ministarstva pravde poručeno je kako je rok za dogovore produljen do ponoći, zbog intenzivnih pregovora koji su se jučer vodili u Palači Federacije. Do zaključenja ovog izdanja sastanak s pravnim zastupnicima optuženika koji su se odlučili prijaviti nije bio okončan, a službeni popis putnika vjerojatno će biti objavljen tek danas. Jedini potvrđeni putnik za Haag bivši je načelnik Generalštaba Dragoljub Ojdanić. Umirovljeni general sa zajedničke haaške optužnice za Kosovo medijima je potvrdio svoj odlazak.

U izjavi za Slobodnu Europu Ojdanić je rekao kako svoj odlazak "ne smatra nikakvom predajom ili izdajom suboraca", već samo koristi najpovoljniju varijantu koju predviđa prihvaćeni Zakon o suradnji s Haaškim tribunalom, a s "ciljem da pred tim sudom, snagom dokaza, brani čast vojske, države i naroda".

Šljivančanin i Radić još šute

Toma Fila, odvjetnik Nikole Šainovića, suoptuženog s kosovske optužnice, nije do zaključenja ovog izdanja potvrdio hoće li i njegov branjenik ovoga tjedna otputovati u Haag. Za dobrovoljnu predaju interes je, prema neslužbenim informacijama, pokazao i pukovnik Mile Mrkšić, optužen za zločine u Vukovaru, a o ostaloj dvojici iz "vukovarske trojke", Miroslavu Radiću i Veselinu Šljivančaninu, nije bilo nikakvih informacija. Mrkšić se navodno posljednjih dana raspitivao kolike su mogućnosti da mu se sudi u Srbiji, umjesto u Haagu. Još je jedan optuženi za zločine u Hrvatskoj, Vladimir Kovačević, zvani Rambo, koji se nalazi na grupnoj optužnici za Dubrovnik, pokazao zanimanje za predaju.

Vida Petrović Škero, predsjednica beogradskog Okružnog suda, potvrdila je da se bivši zapovjednik trećeg bataljuna trebinjske brigade u subotu javio tom sudu. Nakon okončanja pregovora sa zainteresiranima, do srijede će, objavile su jugoslavenske vlasti, optužnice za preostale haaške kandidate biti poslane nadležnim sudovima, koji će potom naloge za uhićenje proslijediti na postupanje policiji. Iz Vlade Republike Srpske jučer je, pak, stigla vrlo neodređena najava kako se za 15 dana može očekivati veliko iznenađenje "za domaću i svjetsku javnost", ali nije rečeno odnosi li se ona na najtraženije - Karadžića i Mladića.

BEOGRAD Sanja Despot

Što je u optužnicama

U srpnju 1995. Haški sud podigao je optužnicu protiv Milana Martića za granatiranje Zagreba, nakon akcije Bljesak. Kako se navodi u optužnici, Martić je kao "predsjednik samoproglašene Republike Srpske Krajine", za odmazdu za akciju Bljesak naredio da se 2. svibnja 1995. oko 10 sati i 25 minuta na središnji dio Zagreba ispali raketa tipa "orkan" s kazetnim bombama kao bojevim glavama, što je prouzročilo smrt najmanje pet građana i ranjavanje većeg broja civila.

Optužnica ga također tereti da je dan kasnije, oko 12 sati, Martić ponovno naredio granatiranje Zagreba istim tipom projektila, što je prouzročilo smrt najmanje dvoje građana te brojna ranjavanja.

Optužnica Haaškog suda, podnesena u veljači 2001., a javno objavljena u listopadu iste godine, Vladimira Kovačevića, zvanog Rambo, s Pavlom Strugarom, Miodragom Jokićem i Milanom Zecom, tereti za ubojstva i napade na civile, granatiranje Dubrovnika i okolnih sela, te pljačku i uništavanje imovine, uključujući i povijesne spomenike, od 1. listopada do 7. prosinca 1991.

Kao zapovjednik trećeg bataljuna trebinjske brigade bivše JNA, Kovačević se optužuje da je sam ili s drugima naredio, u tom razdoblju počinio i poticao ubojstva 43 civila i ranjavanje većeg broja civila u Dubrovniku i okolici.

Nadalje, optužuje se da je od 23. do 24. listopada s ostalima naredio granatiranje Staroga grada, od 8. do 13. studenog granatiranje Lapada, Gruža i Staroga grada, a 6. prosinca 1991. granatiranje cijelog Dubrovnika u kojem je posebno gađan Stari grad, te su teško oštećeni hoteli s izbjeglicama, a posebno na Lapadu i Babinu kuku.

Na temelju toga, Kovačević i ostali terete se za teške povrede ženevskih konvencija, te kršenja zakona i ratnih običaja. (Z. B.)