Vjesnik: 24. 04. 2002.

Petritsch svojim »ukazom« omogućio izbore 5. listopada

MOSTAR, 23. travnja (Od Vjesnikova dopisnika) - Nadnevak održavanja općih izbora u BiH, 5. listopada, obznanjen je zbog sada već famoznog Petritscheva nametanja ustavnih amandmana na entitetske ustave s danom zakašnjenja. Time su definitivno otklonjene i sve spekulacije o (ne)održavanju izbora, no ostalo je sad upitno tko će sve sudjelovati na njima. Za manje od mjesec dana, 19. svibnja, istječe rok do kada zainteresirane političke stranke moraju dostaviti svoje prijave za sudjelovanje Izbornom povjerenstvu. Pritom će stranke, ovaj put, morati predati i, s obzirom na Petritschevu »dodatnu odluku« o nemogućnosti izlaska na izbore stranaka koje u svojim vodstvima imaju sankcionirane političare, svoje stranačke statute kao i odluke kojima se imenuju statutarna tijela kao bi se moglo precizno utvrditi je li neki od smijenjenih dužnosnika i dalje u stranačkom čelništvu.

Posebna će pozornost pritom vjerojatno će biti usredotočena na SDA i HDZ BiH, stranke koje u svojim vodstvima imaju nekolicinu od Petritscha sankcioniranih političara, a u odnosu prema visokom predstavniku najčešće su na nekoj »drugoj valnoj duljini«.

Petritsch je bio posebno oštar prema tim strankama nakon što su odbile potpisati Sarajevski sporazum i glasovati za ustavne amandmane, nazvavši ih »političkim dinosaurima« koji su sami sebe gurnuli u izolaciju. Do kojih granica će ići ta izolacija, Petritsch nije želio pojašnjavati, ali je u ovom trenutku sasvim sigurno da HDZ-u i SDA-u neće biti dopušteno sudjelovanje na listopadskim izborima ukoliko u svojim vodstvima zadrže ljude koje je on sankcionirao.

Iz SDA su u više navrata do sada nagovještavali povlačenje svog potpredsjednika Edhema Bičakčića, ne samo zbog Petritschevih zahtjeva nego i zbog nekih unutarstranačkih razmišljanja kako je Bičakčić svojom negativnom slikom u javnosti postao pretežak teret za tu stranku.

Bičakčić je pokušao čak i sam u osobnim kontaktima s Izbornom komisijom nekako spasiti svoje potpredsjedničko mjesto u SDA, no, po svemu sudeći, bezuspješno. U HDZ-u BiH će o (ne)odlasku Ante Jelavića i još nekolicine visokih stranačkih dužnosnika konačno odlučiti vjerojatno na sjednici Središnjeg odbora koja se treba održati do kraja ovog tjedna u Mostaru.

U posljednje se vrijeme sve glasnije razmišlja, zbog nepovoljnih ustavnih rješenja, čak i o neizlasku na izbore. Uz probleme koje imaju u te dvije stranke, neizvjesno je, primjerice, i pitanje (ne)sudjelovanja na izborima Fikreta Abdića i njegova DNZ-a zbog činjenice da bi Abdić morao osobno potpisati izjavu o poštivanju Daytonskog sporazuma, i to u Sarajevu, a ne u Karlovcu (kako je bio zatražio, a odbilo Izborno povjerenstvo), kao i »republikanca« Stjepana Kljuića za kojega se sumnja da je bespravan korisnik stana.

Mario Marušić